Naopak na místo, kde jako malá vyrůstala, často jezdila a finančně pomáhala. Ve středu 19. září zemřela v Rakousku. Příští rok by jí bylo úctyhodných 90 let.

Marguerite Johanna Gabrielle Michaele Daniela Maria princezna z Rohanu, hraběnka Kottulinsky, jak zní její celé jméno, byla předposledním žijícím potomkem posledních majitelů Sychrova. Na zámku se v roce 1923 narodila a pobývala zde s rodiči až do doby, kdy rodina po válce opustila Československo. Jak připomíná mluvčí Národního památkového ústavu v Liberci Lucie Spálenská, v Rakousku se vdala za o devět let staršího Kunatu Johanna Ignaze Josepha hraběte Kottulinského a na břehu jezera Attersee založila penzion, který až do své smrti vedla.

„Byla to skromná a noblesní dáma. Nikdy nechtěla svůj rod zatáhnout do restitučních sporů," zdůraznila Spálenská.

Zádušní mše za zesnulou hraběnku se uskuteční v sobotu 6. října od 10.00 hodin v zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie na Sychrově.
Mši bude celebrovat sekretář pražského arcibiskupa Mgr. Tomáš Roule.

Hraběnka Marguerite na Sychrov pravidelně jezdila, dokonce si pochvalovala, že je v lepším stavu, než v jakém ho zažila do svých 22 let ona. Slavila tu i narozeniny a vždy se k zámku chovala štědře.

„Díky ní bylo zrestaurováno královského apartmá, z jejích příspěvků proběhla i obnova bazénů a dendrologické ošetření dřevin v zámeckém parku," připomíná mluvčí hraběnčinu štědrost.

Posledním žijícím přímým potomkem Rohanů dnes zůstává Josseline Riedl von Riedelstein, starší sestra Marguerity. Potomci Rohanů ale dnes žijí rozeseti po celé Evropě, v Německu, Rakousku nebo Francii. Rodinná hrobka sychrovské větve Rohanů je v malé obci Loukov u Mnichova Hradiště, kde ji roku 1836 založila Berta z Rohanu.