Ráno to vypadalo ještě na zimní romantiku, postupně se však sněhová pokrývka měnila v kapalné skupenství a trať se stávala těžší a těžší. Na účastníky krosu tak povětšinou čekalo kluzké blátíčko prostřídané kalužemi. Občas vykouklo i sluníčko, ale teplo rozhodně nebylo.

Letos se konal čtvrtý ročník tohoto přibližně 14 km dlouhého běžeckého závodu, který nese podtitul otevřené mistrovství města Železnice v běhu přespolním. Místy se běží opravdovým terénem, místy po lesních a polních cestách, na trati jsou i prudké výběhy a seběhy. Specifikem závodu je v závěru i průběh radnicí a cíl na náměstí u Lípy Svobody.

Zahájení a startu od pomníku republiky v parku se ujal starosta Železnice Jiří Kazda. Poté se 26 účastníků vydalo na trať závodu. Vzhledem k panujícím podmínkám nešlo očekávat překonání traťového rekordu, přesto dosažené časy byly slušné (15 účastníků startovalo i loni a 8 z nich mělo letos lepší čas). Z vítězství se radoval domácí Ondřej Kazda v čase 1 hodina a 27 vteřin s velkým náskokem před druhým Vojtěchem Záveským z Lázní Bělohradu (1:05:15) a třetím Michalem Vejvodou (1:05:50) startujícím za TJ Sokol Jičín.

Veteráni
Medaile v kategorii mužů 60 let a starší získali Stanislav Groh (AC Vrchlabí; 1:21:47) a Václav Krejsa (BONBON Praha; 2:08:54). Titul mistryně Železnice získala Lenka Kazdová (1:10:36), druhé místo obsadila Jana Lenčová (Bezno; 1:11:50) a třetí byla Lucie Smith z Vrchlabí (1:16:29).

Na Železnickém krosu jsou udělovány speciální ceny. Vrcholovou prémii pro prvního na kopci Železný získal Ondřej Kazda. Skokanem roku (nejlepší osobní zlepšení oproti loňskému času) se stal Zdeněk Zikmund ze Železnice, který se zlepšil výrazně, o 9 minut a 56 vteřin. Nejlepším železnickým běžcem byl Ondřej Kazda a běžkyní Lenka Kazdová, a cenu za zřetelehodný počin za odvahu absolvovat letos závod získala za všechny účastníky Jana Lenčová starší.

Železnický kros je zařazen do dvou běžeckých pohárů. Tradičně do poháru BONBON (Běžecký oddíl neambiciózních běžců), členové oddílu BONBON získávají body za účast, a do poháru BEJK (Běžec Jičínské kotliny), do kterého získali všichni účastnici body podle dosaženého výkonu. Dalším závodem zařazeným do poháru BEJK je Mikulášský běh na Bradech dne 2. prosince 2012.

Dík za spolupráci
Poděkování patří všem pořadatelům a organizacím, které poskytly zázemí či příspěvky na ceny: město Železnice, Muzejní spolek pro Železnici a okolí, Sokol Železnice ČOS, TJ Sokol Železnice a Muzeum přírody Český ráj. Akce se konala v rámci projektu „Setkávání s přírodou" podpořeného Královéhradeckým krajem. Některé věcné ceny věnovaly Muzeum přírody Český ráj a novopacký pivovar.
Na shledanou v Železnici při pátém ročníku závodu Železňák – Cidliňák, který se bude konat 1. května 2013, a při pátém ročníku Železnického krosu, který se uskuteční 28. října 2013.⋌Martin Šandera
.