V Rychnově nad Kněžnou se uskutečnil  6. ročník mistrovství České republiky neregistrovaných v kuželkách. Soutěž se těší každým rokem většímu zájmu, letos se kvalifikačních turnajů zúčastnilo 59 týmů, vítězů jednotlivých nerelig z celé republiky.

Okres Jičín reprezentovaly hned čtyři týmy – Spring Hořice (vítěz ligy v Jičíně), Tespo Cerekvice A (vítěz v Hořicích), Basket Hořice (za Hradec Králové) a Cerea Ostroměř (za výhru v Nové Pace).

Jedna ze čtyř kvalifikací (koulí se na čtyřikrát šedesát hodů sdružených) proběhla  na dráze v Hořicích a stala se kořistí výborně hrajícího Springu, který sundal 1079 kuželek, Cerea Ostroměř s výkonem 1027 skončila čtvrtá a Tespo Cerekvice A (složené převážně z hořických hráčů) bralo za 1022 místo páté. Basketu Hořice utekl postup o dvě místa, když skončil osmý za 984 kuželek.

Na těžké rychnovské čtyřdráze nastoupilo 24 nejlepších amatérských týmů z Čech a Moravy. Finálová část mistrovství se skládá ze dvou hracích dní – sobotní kvalifikace, ze které 16 celků postoupilo  do nedělního finále, kde se začínalo od nuly. I v sobotním klání si výborně vedl Spring Hořice, který za 1020 bral čtvrté místo, Tespo Cerekvice A výkonem 977 skončilo čtrnácté. Nedařilo se bohužel týmu Cerea Ostroměř, 930 znamená 23. místo. Sobotní klání novým rekordem dráhy 1 068 vyhrála domácí Škoda Auto Kvasiny.

Tespo Cerekvice šlo v nedělním finále v první rundě čtyř týmů a předvedlo se v mnohem lepším světle, než v předchozím dni. R. Simon s P. Rückerem to pěkně rozjeli, když každý dal po 262, Z. Novotný přidal 253 a koncák P. Frait 249. Naděje na titul žila až do posledního hodu turnaje, v níž hrál i Spring a Škoda Kvasiny. Spring nenavázal na předchozí výkony a skončil na 981. Škodovka se po skvělém úvodu na dálku s Tespem prala v dramatickém závěru o prvenství. Nakonec oba soupeři skončili stejným výkonem 1026 bodů. Rozhodla tedy vyšší dorážka a novým mistrem České republiky se stala Škoda Kvasiny.

Hořičtí, hrající pod hlavičkou Tespa Cerekvice, skončili  druzí, jedná se svým způsobem o historický úspěch neregistrovaných kuželkářů jičínského okresu (pro připomenutí – Cerea Ostroměř skončila v roce 2008 třetí).

O tento výsledek se zasloužili hráči – Petr Rücker, Ladislav Rolc, Zbyněk Novotný, Pavel  Frait, Radomil  Lutz a hostující Radek Simon. Kvalitu zdejších kuželkářských hobíků podtrhl devátým místem i Spring Hořice (Mirek Knap, Karel Medlík, Petr Váchal a hostující Luboš Marek). Dva týmy v první republikové desítce znamenají bezesporu cenný úspěch. Tespo si druhým místem navíc zajistilo i účast v třetím ročníku mezinárodního mistrovství nere kuželkářů.

Konečné pořadí: 1. Škoda Auto Kvasiny 1026, 2. Tespo Cerekvice A 1026 (rozhodla vyšší dorážka), 3. Sedmíci Jihlava 1014, 4. Brněnské Želvy Rosice 1013, 5. KK Chemička Sokolov 1002, 6. SBJ Rajka Valašské Meziříčí 1002, 7. Restaurace prádelna Vsetín 1000, 8. ČD Uzel Přerov 986, 9. Spring Hořice 981, 10. H-komplet 1 Česká Třebová 979.   (paf)