Třetí ročník Kozákov Challenge, jeden z nejprestižnějších závodů downhill skateboardingu na světě, se odehrál na konci minulého týdne na tradiční místní, takřka 3500 metrů dlouhé trati. Akce pořádaná pod hlavičkou IGSA World Cup Series se zúčastnila světová elita v disciplínách longboard, buttboard a street luge.

Na jednom místě tak bylo možné vidět závodníky nejen z Evropy, ale i z Chile, Brazílie, Argentiny, Japonska, Malajsie nebo Austrálie. Představili se však také domácí jezdci, kteří tentokrát dosáhli na zajímavá umístění v popředí.

Počasí tentokrát podniku přálo

Na rozdíl od předešlých dvou ročníků počasí organizátorům čtyřdenního závodu nedělalo takřka žádné problémy. Z kopce Kozákov se tak mohlo jezdit pouze s občasnými přestávkami, které zapříčinily drobné přeháňky. Po úvodních trénincích a dvoudenní kvalifikaci se v sobotu utkalo 206 závodníků z 25 zemí světa o místa na stupních vítězů. V hlavní kategorii závodu Open Downhill Skateboarding (longboard) vyhrál Kevin Bouaich ze Švýcarska před Japoncem Shikazem. Třetí místo bral Sebastian Hertler z Německa.

Mezi ženami podtrhla triumf Švýcarů Rebekka Gemperle, druhé místo brala Francouzska Marie Bougourd.

Velký úspěch ale zaznamenala také domácí závodnice Lenka Salačová. Ta mezi ženami ve velké konkurenci vybojovala třetí místo. Kategorii street luge ovládl Abdil Mahdzan z Malajsie, classic luge Mikel Echegaray-Diez ze Španělska. Za povšimnutí jistě stojí také úspěch Dominika Janouška, jenž se umístil na pátém místě v disciplíně junior 2 downhill skateboard.

Oproti předchozím letům ubylo zranění

Z Čechů se jinak nejvíce dařilo Mischu Erbanovi, který skončil v hlavní kategorii mezi 157 účastníky na čtrnáctém místě. O deset příček hůře dojel Michal Velhartický.
„Jsme velmi rádi a spokojeni s tím, jak závod probíhal. V předešlých ročnících jsme měli celkem smůlu na počasí, když se z celkem čtyř dnů mohly odjet pouze dva. Letos se na nás ale počasí usmálo, a i když dvakrát mírně zapršelo, trať poté vždy rychle uschla a brzy se mohlo pokračovat," pochvaloval si po skončení letošní kozákovské Challenge jeden z organizátorů Petr Kopáč.

Toho také potěšilo, že mnohem méně než v předešlých letech byla v permanenci lékařská pomoc.

„Oproti minulému ročníku jsme letos museli do nemocnice s velmi malým počtem jezdců. Žádný z nich navíc neutrpěl vážnější zranění," řekl. Takřka tři tisíce návštěvníků se během všech čtyř dnů na Kozákově bavili. Světová série se v následujících týdnech představí v italské Padově nebo ve Francii v rámci Peyragudes De Luxe Cup. Poté se přesune do Severní Ameriky.

Domácí fanoušci se ale mohou těšit na další ročník nezvyklého sportovního klání, které kopec u Semily nabízí. „Ihned po skončení jsme začali s přípravami příštího ročníku IGSA Kozákov Challenge 2013. Technicky jedna z nejnáročnějších tratí na světě, zatáčky v nejvyšších rychlostech, úspěšná organizace a zabezpečení trati – to vše je důvod, proč náš závod patří k těm nejoblíbenějším z celé IGSA World Cup."

Výsledky

Open Downhill Skateboarding
1. Kevin Bouaich, Švýcarsko
2. Zen Shikaze, Japonsko
3. Sebastian Hertler, Německo
4. Dillon Stephens, Kanada
5. Patrick Switzer, Kanada
14. Mischo Erban, Česká rep.

Downhill Skateboarding, ženy
1. Rebekka Gemperle, Švýcarsko
2. Marie Bougourd, Francie
3. Lenka Salačová, Česká rep.
6. Daniela Gaislerová, Česká rep.

Downhill Skateboarding junioři
1. Andres Canalis, Peru
2. Dean Mondt, Nizozemsko
3. Quinn Finnochio, Kanada
5. Dominik Janoušek, Česká rep.

Street Luge
1. Abdil Mahdzan, Malajsie
2. Yvon Labarthe, Švýcarsko
3. Peter Eliot, Velká Británie

Classic Luge
1. Mikel Echegaray-Diez, Španěl.
2. Yvon Labarthe, Švýcarsko
3. Cedric Robert, Švýcarsko
…12. Dominik Pešta, Česká rep.