Bohužel pro tuto baráž nemohl Jičín nastoupit kompletní. Nemoc vzala start zkušenější pivotce Křížové a zranění pak mladé šikovné Všetečkové. Absence obou hráček v sestavě byla znát. Kvalifikace se hraje na dvě skupiny, kdy pořadatelem každé z nich jsou vítězové obou skupin dorostenecké ligy, tedy Jičín a ve druhé HB Basket Praha. K nim je losován vždy jeden z dalších dvou soupeřů DL, kteří prošli play off, tedy Hradec Králové a Nusle.

Nakonec pak jeden tým z dvojice sestupujících z extraligy Valosun Brno a Litoměřice. Před losováním bylo přáním jičínského týmu nedostat právě Hradec Králové, který byl ze všech těchto možných čtyř soupeřů nejsilnější. Bohužel se ale tak stalo, posledním soupeřem pak byl tým z Litoměřic. Naopak, Hradec si přál dostat právě Jičín (a po losování se možná již v extralize viděl), protože na hřišti HB Basket (ve spojení s Plzní a Kladnem) by měl ještě mnohem větší problémy než v Jičíně. A jak to vše nakonec dopadlo?

V pátek si jičínské hráčky nejprve hladce poradily se sestupujícím týmem z extraligy, Litoměřicemi, který porazily 80:52, když pravidelně hrála celá lavička, včetně mladých doplňujících, jenž nahradily zraněné v sestavě. Hradec Králové v sobotu pak ještě pohodlněji porazil Litoměřice 106:29. Tyto výsledky pak mohly ukázat favorita nedělního duelu, který měl o postupujícím rozhodnout. A tady přišel vynikající výkon všech jičínských hráček. Celé utkání bylo vyrovnané, v první půlce Jičín mírně vedl, v té druhé Hradec Králové, ale nikdy nemělo skóre větší rozdíl než pět bodů. Bohužel pro jičínské hráčky se z postupu nakonec radoval tým Hradce Králové, ale rozhodně neměl postup jednoduchý, jak si z počátku možná myslel.

Naopak, do poslední minuty se musel bát a prát o postup. Průběh zápasu pak ukázal, že hradecké hráčky rozhodně proti jičínské sestavě nastoupily s respektem, vždyť hradecké kadetky U17 v sezóně prohrály pouze dvakrát, a to na Žabinách s extraligovou zálohou a pak v Hradci Králové právě s Jičínem. K tomu ještě jičínské žákyně U14 v letošním roce vyřadily spolu s HB basket na mistrovství ČR trojnásobně zlatý Hradec z bojů o medaile.

Jičínským hráčkám patří velká pochvala za předvedený výkon s tímto soupeřem, protože když se podíváme na níže uvedené skutečnosti, rozhodně je vidět, že v Jičíně se hraje kvalitní basketbal a ani velké kluby, jako je třeba právě Hradec Králové, nemohou do Jičína jezdit pro jednoznačná vítězství.
„Porážka nás mrzí, protože tým by si účast v extralize zasloužil. Ale můžeme být hrdi na to, že jsme snad jako jediný celek do baráže o extraligu nastoupili pouze s našimi hráčkami, tedy z Jičína a okolí (Nová Paka, Lázně Bělohrad apod.), kde tyto hráčky nemají kde hrát a nejsou vytrženi z místních celků, jako tomu je v ostatních případech. Zatímco všechny ostatní celky měly oporu u hráček z velkých vzdáleností a jiných oddílů. HB Basket Praha má tři klíčové z Plzně a další z Kladna. Valosun Brno z Kyjova a Žďáru n.S., Litoměřice z Ústí n.L. a Hradec Králové (viz. tabulka).

Paradoxně Hradec Králové na svých stránkách píše „Naštěstí pouze rok trvala nedůstojná anabáze našich kadetek v ligové soutěži." Přitom mezi klíčové hráčky patřila například Trávníčková s devatenácti body ze 180 km vzdáleného Lipníku nebo Havlíková s deseti body ze Žďáru n. S. Díky tomu zůstane nezodpovězena otázka, zda by výše popsaná nedůstojná anabáze netrvala pro Hradec Králové dále, kdyby se měl spoléhat pouze na své vychované hráčky, jako je tomu v Jičíně," hodnotil baráž jičínský tým.    (bsk, re)