Za Samkovou si pro stříbro dojela Kanaďanka Dominique Maltaisová a bronzovou medaili získala francouzská snowboardistka Chloe Trespeuchová.

Dvacetiletá Samková rozšířila českou medailovou sbírku na hrách v Soči o čtvrtý cenný kov. Před ní na stupně vítězů vystoupili stříbrní rychlobruslařka Martina Sáblíková a biatlonista Ondřej Moravec a bronzový biatlonista Jaroslav Soukup.

Samková, která v této sezoně vyhrála dva závody Světového poháru, vyhrála jasně už kvalifikaci. S kamerou na přilbě, kterou dostala od pořadatelů pro zpestření přímého přenosu, zvládla trať v nejrychlejším čase 1:20,61. O skoro osm desetin porazila americkou hvězdu Lindsey Jacobellisovou.

Ve čtvrtfinále Samková vyletěla do čela hned po startu a s tradičním namalovaným knírkem soupeřkám výrazně ujela. Stejný obrázek se opakoval v semifinále – Samková zvládla nejlépe boule po startu a její náskok na trati jen narůstal.

V semifinále přišla Samková o svoji největší protivnici. Jacobelisová, s kterou prohrála v lednu na X-Games, z prvního místa spadla a jela jen malé finále.

Finále se tak odehrálo v režii Samkové. Trojnásobná juniorská mistryně světa se skvěle odpíchla na startu a nechala všechny soupeřky za zády. Finálový skok si vychutnala, ohlédla se a bouřlivě se radovala z triumfu.

Česko díky Samkové slaví pátou individuální zlatou medaili ze zimních olympijských her a první ve snowboardingu. Před ní zvítězili skokan na lyžích Jiří Raška, akrobatický skokan Aleš Valenta, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová a Sáblíková.

Výsledky finále:

Snowboarding:

Ženy – kvalifikace snowboardcrossu: 1. Samková (ČR) 1:20,61, 2. Jacobellisová (USA) –0,79, 3. Maltaisová (Kan.) –1,65.

Vizitka snowboardistky Evy Samkové (20), která na olympijských hrách v Soči získala zlatou medaili ve snowboardcrossu:

Datum a místo narození: 28. dubna 1993, Vrchlabí

Výška a váha: 171 cm, 68 kg

Klub: Dukla Liberec

Trenéři: Marek Jelínek a Jakub Flejšar

Největší úspěchy: OH 2014 (Soči) – zlato; Univerziáda 2013 (Trentino) – zlato; vítězka tří závodů SP; trojnásobná juniorská mistryně světa

Rodina: svobodná

Ostatní: již jako dvouletá poprvé stála na lyžích, na snowboardu o pět let později; zpočátku se věnovala hlavně freestylu, po několika zraněních přešla od sezony 2008/09 na snowboardcross a brzy začala sbírat úspěchy; ve Světovém poháru debutovala v březnu 2010, o rok později si ve svém sedmém závodu v seriálu díky druhému místu ve Valmalencu poprvé vychutnala stupně vítězů; v prosinci 2011 si při tréninku přetrhla křížové vazy v levém koleni a musela se podrobit operaci; v únoru 2013 se v Blue Mountain radovala z první výhry v závodě SP; v letošní sezoně, před kterou vyměnila prkno a zapracovala na fyzické kondici, vyhrála dva závody SP a na prestižních X Games v Aspenu skončila druhá; nejlepším výsledkem trojnásobné juniorské světové šampionky na MS dospělých je páté místo z La Moliny 2011, o dva roky později ve Stonehamu skončila sedmá; před každým závodem si maluje fixou pod nos knírek pro štěstí; má vlastní stránky www.evasamkova.cz, jako své koníčky uvádí surfování a jízdu na koni.

Samková je podle Novotného zdaleka nejlepší na světě

Ziskem olympijského zlata snowboardcrossařka Eva Samková potvrdila, že je aktuálně zdaleka nejlepší na světě. O čerstvé vítězce ze Soči to řekl její kolega Michal Novotný, který v Rusku kvůli zranění chybí.

Dvacetiletá Samková dnes v Krasné Poljaně nedala soupeřkám šanci, vyhrála kvalifikaci a suverénně všechny vyřazovací jízdy včetně finále.

„Jezdila rychleji a skákala dál než ostatní už v tréninku, jak říkali trenéři, a potvrdila to i v závodě, což není snadné" řekl ČTK Novotný, který závod spolukomentoval v televizi. „Byl jsem nervózní, ale paráda! Nikdo na ni neměl," uvedl.

Vzhledem ke svému mládí může mít Samková před sebou ještě velkou budoucnost. Za čtyři roky v jihokorejském Pchjongčchangu by mohla pořád patřit mezi největší favoritky. „Teď je zdaleka nejlepší na světě, ale čtyři roky jsou šíleně dlouhé. Můžou přijít nové závodnice. Má našlápnuto, ale jak to bude za čtyři roky, to ví Bůh."

Samkovou zná Novotný šest sedm let. Před snowboardcrossem jezdila na freestyle, v trati plné boulí, skoků a ostrých zatáček se brzy prosadila. „Byla šikovná a bylo vidět, že ten pohyb v tom těle má. Uteklo pár let a je z ní olympijská vítězka," řekl Novotný o trojnásobné juniorské mistryni světa a vítězce tří závodů Světového poháru.

„Eva má v sobě má velkou touhu vítězit, to je vidět na ježdění, že chce strašně. Je ale třeba říct, že i když to nevypadá, je za tím spousta práce," uvedl Novotný. Samková má dva kouče na snowboard, trénuje fyzičku, má specialistu na psychomotoriku. Trénuje tvrdě dvakrát denně. „A přineslo to ovoce," řekl Novotný.

Ve finále chyběla největší soupeřka Samkové. Američanka Lindsey Jacobellisová po chybě spadla z vedoucí pozice v druhém semifinále. „Taková chyba se může stát, ale myslím, že na Evu by stejně neměla," konstatoval Novotný, dvojnásobný účastník olympijských her, který v Turíně skončil třináctý a ve Vancouveru šestnáctý.

Samková získala první českou olympijskou medaili ve snowboardingu. Díky tomu se nejspíše zvedne vlna zájmu o tuto disciplínu. „Ale nemám tušení, jak moc se to projeví. V takové situace jsme nebyli. Byli bychom rádi, aby snowboardcross dělalo víc lidí a bylo v Česku víc tratí a sport byl větší, protože zatím nás moc není," řekl Novotný.

Samková: Před závodem jsem si pobrečela, na tajňáka

Krasnaja Poljana - Po dvoudenním trápení v tréninku si Eva Samková prožila životní den. Ve dvaceti letech se stala olympijskou vítězkou ve snowboardcrossu i díky tomu, že si v hlavě srovnala myšlenky. Je to závod jako normální Světový pohár, říkala si.

Takže to s Vámi v Soči nic nedělalo, že jste byla považována za favoritku?
„Bylo to zvláštní, ale já jsem byla včera večer docela v klidu. I jsem v klidu usnula, i když jsem se trochu převalovala. Večer trenéři a fyzioterapeuti pořád házeli nějaké fóry, takže to bylo fakt v klidu."

Asi vás uklidnila také kvalifikace, v níž jste byla nejlepší, ne?
„Bylo super, že jsem ji vyhrála. Věděli jsme, jaké jsem tam během těch dvou nevydařených tréninků dělala chyby, co změnit. Ráno to bylo ještě víc v klidu, ale musím přiznat, že kvalifikace mě uklidnila hodně."

Zítra se probudíte jako olympijská vítězka…
"To bude super. Na to se těším. Ale hlavně proto, že se budu klukům smát, že mají ještě další závody, zatímco já budu mít pohodičku (úsměv). Na to jsem se těšila celou dobu, co jsme tady.

Záříte úsměvy, ale před dvěma dny jste prý i brečela, když se Vám nedařilo v tréninku…
„Jo, došlo na slzy. Když od sebe člověk hodně očekává, je to pak větší zklamání, když to nejde. Když člověk není se sebou spokojený, je to nejhorší. Samozřejmě trať nebyla úplně ideální, ale padala jsem já a měla jsem pocit, že za to můžu sama. Tak jsem si několikrát pobrečela. Ale vybrečela jsem se a už to bylo v pohodě."

Trenér říkal, že vás viděl naposledy brečet před pěti lety…
"Jasně, bylo to na tajňáka. Oni neví… (smích)

Co pro Vás trenéři a celý realizační tým znamená?
„Jsou všichni neuvěřitelně skvělí. Prostě jsme chtěli být nejlepší. Každý má svůj úkol, každý ho udělal správně."

Utíkáte světu, vyhrála jste s obrovským náskokem. Čím to je?
„Jsem nejlepší (smích). Ale není to tak snadné. Všichni si mě natáčejí, nebude dlouho trvat a budou dělat v trati to samé. Budou se snažit mě napodobovat, už to dělají. Jezdí líp než dřív, ale naštěstí to nestačí."

Jeden z vašich trenérů Jakub Flejšar chce ale končit…
„Já nechci, aby končil, ale je to jeho rozhodnutí. Říkal, že mu nevadí, když nevyhraju, že jsem pro něj vyhrála už dávno. To vítězství je i pro něj."

Dostanete za první místo milion a půl, co s tím?
„Vždycky dávám procenta z výher trenérům a týmu. Je jasné, že určitá část, na které jsme se dohodli, půjde klukům. A dám jim to hrozně ráda. Jsou to srdcaři, dávají do toho svoje peníze a není to jednoduché. Zasloužili by si všichni víc, než dostanou."

Něco si necháte i pro sebe, ne?
„To moc neřeším. Mít peníze je super, ale stejně je všechny narvu zpátky do sezony. Možná v létě někam vyrazím. Ale chtěla bych stopem, takže je neutratím. Peníze moc neřeším."

Myslíte, že olympijská vítězka může jezdit stopem?
"Namaskuju se (smích). Myslím, že snad tak slavná nebudu. Všichni mě stejně znají hlavně s knírkem, tak si ho malovat nebudu (smích).

Už máte nějaké reakce z domova?
„Všichni to určitě hodně prožívali, ale maminka mi občas říká, ať nejezdím tak rychle, ať si radši přibrzdím (úsměv). Jim to člověk nevysvětlí, jsou rádi, že mě to baví. Ale vím, že mě budou mít stejně rádi, ať vyhraju, nebo ne."

Má nejrychlejší prkno na světě, tvrdí kanadský servisman Samkové

Krasnaja Poljana - Už loni měla Eva Samková na to, aby drtila svět ve snowboardcrossu. Jenže jí nejezdila prkna a trenéři láteřili. Olympijská motivace tak způsobila, že Samková sáhla pro renomovanou značku Oxess a vydupala si nového servismana J.P. Trottiera z Kanady, který se stará o skluznice. I to byl střípek do její zlaté olympijské mozaiky.

„Ale rozhodně ne klíčový," zavrtěl hlavou Trottier. Společně s ním pracují v servisu také Češi Jan Weisshäutel a Jakub Schimmer. „Eva je závodní kůň. My jsme tady od toho, abychom jí pomohli. Nejsou tu jen servismani, ale také trenéři, každý je kousek do týmu," uvedl po zlatém úspěchu Kanaďan. „Ale je jasné, že voskování je samozřejmě potřeba, protože každý jiný tým to používá," pravil.

Trottier až do olympijských her ve Vancouveru pracoval pro kanadský tým, potom byl rok u Francouzů. Pak na dva roky od snowboardingu odešel, až dostal nabídku právě od českého týmu. Napsal mu Michal Novotný, průkopník této disciplíny v Česku.

„Jenže já vydělával docela velké peníze, ale pak přišla nabídka, které jsem nemohl odolat," uznal servisman. „Věděl jsem, že Eva (Samková) má velkou šanci vyhrát olympiádu, tak jsem chtěl pomoct. Michal (Novotný) je navíc můj dobrý kamarád, všechno vyšlo," radoval se.

Trottier tvrdí, že Samková má aktuálně nejrychlejší prkno na světě. Až to možná bylo na škodu. „Protože se ho na začátku trochu bála, ale pak se s ním sžila a byla silnější. Dnes s ním neměla problém, všechno do sebe zapadlo a je z toho zlatá medaile," radoval se s týmem muž, na jehož práci přispěl penězi Český olympijský výbor.

Trottier byl nadšený nejen z dnešního výsledku, ale i z toho, jaká skvělá nálada panuje v českém týmu. „Mám nabídku, abych se doma do té práce vrátil, ale myslím, že se nevrátím," prohlásil. „Přes léto budu dělat něco jiného, na podzim se zase pustím do práce a budeme tři roky vyhlížet Koreu," plánoval zůstat u Samkové až do příštích olympijských her 2018 v Pchjon­gčchangu.

Smrdělo to a dolů půjde těžko, řekla o olympijském knírku Samková

Krasnaja Poljana - Ke snowboardistce Evě Samkové neodmyslitelně patří namalovaný knírek od jejího prvního mistrovství světa v La Molině v roce 2011. Tehdy poprvé se takto z legrace přizdobila, a když pak vyhrála malé finále a obsadila páté místo, zařekla se, že kresbu pod nosem bude mít na závodech pokaždé až do konce kariéry. Nosí jí přece štěstí. A zatím to funguje. Od té doby se stala trojnásobnou juniorskou mistryní světa a s knírkem v národních barvách vyhrála v Soči olympijské hry. Ve dvaceti letech.

Na začátku byla sázka s kamarádem. Samková ji dodržela a extravagance už ji neopustila. Když se nějaký závod nepovede, podoba vousu se modifikuje. Samková tak už měla francouzský, s kudrlinkami, s pejzy či mušketýrský. „Vždycky něco vymyslíme," říká Samková.

Někteří kamarádi si z ní ze začátku utahovali. „Koukám, že u tebe jedou steroidy a máš moc testosteronu," rýpla si do ní před třemi lety bývalá spolužačka z Vrchlabí Karolína Erbanová, rychlobruslařka z týmu Martiny Sáblíkové.

Na olympijských hrách se podoba knírku nabízela. Barvy české vlajky, trikolóra. Namalovat jí ho pomůže vždy trenér Jakub Flejšar, vystudovaný sochař, který se uměním živí. „Řekli jsme si, že by to nebyl špatný nápad to udělat v národních barvách," líčil Flejšar, zvaný „Flaška".

Knír chtěl zakončit kruhy. „Ale jak jsem byl nervózní, tak jsem je udělal strašně malý a snažil se tvářit, že jsem to tak chtěl," prozradil. „No jo, když zjistil, že je křivej, tak už ho jen tak šolíchal a dělal, že to je v pořádku a že to je super," smála se Samková.

Dnes si ale při malování užila. Zatímco modrou a červenou barvu pořídili fixami, bílá byla speciální. „Z takové tuby jsme ji museli vytlačit. Mám tím natřená prkna. Strašně to pálilo a smrdělo pod nos. Skoro jako nějakej balakryl," popsala s úsměvem. „Už bych si ho ráda sundala, ale asi to bude dost těžký," uznala.

Její knírek působí v České republice pozdvižení. „Ode dneška nechť se již gentlemani neholí a dámy nosí v kabelkách pořádné malování," řekla v Praze Šárka Pančochová. Je jasné, jak fanoušci Samkovou po návratu přivítají. Už dnes při jejím závodě bylo v Olympijském parku v Praze na Letné „překnírkováno"…

A bude to mít ještě zcela jistě dohru několik měsíců. Například kajakář Vavřinec Hradilek se zařekl, že pokud Samková vyhraje, pojede s knírem závod Světového poháru v Praze. „Fakt? Tak to je vtipný," smála se Samková. „Tak to musí dodržet," měla jasno.