Vrchol olympijské sezony je za dveřmi a s ním se pokusíme čtenářům přiblížit, jaká želízka v ohni má nejen podkrkonošský region, ale celé východní Čechy. Jednou z českých reprezentantek je trutnovská běžkyně na lyžích EVA NÝVLTOVÁ, jejíž cestu kariérou v Deníku mapujeme nejčastěji. Na závěrečném soustředění v italském Passo di Lavazzé si našla čas a pohovořila nejen o pocitech před vrcholem kariéry.

Evo, olympijské hry jsou téma, kterým nelze nezačít. Zbývá do nich pár dní. Už se vám o nich zdá?
(usmívá se) Zatím nezdá, ale už o nich hodně přemýšlím.

Berete právě tuto olympiádu i vzhledem k aktuální formě jako vrchol dosavadní kariéry?
Určitě ano. Záleží ale, jak tu zvládnu přípravu ve výšce.

Jak budou probíhat poslední dny a pak i poslední hodiny před vaším odletem?
Bude to hodně hektický. Do 28. ledna jsem na soustředění v Itálii, 29. ledna máme fasování a tiskovku a už zůstaneme s manželem v Praze. Ráno pak odlétáme do Soči. Ani nevím, jak vše stihnu.

Rozroste se váš rodinný fanouškovský tábor nebo „jen" manžel vystřídá rodiče, kteří před osmi roky fandili o sto šest při hrách v Turíně?
Pokud myslíte přímo v Rusku, tam bude tentokrát „jen" manžel.

Dosavadní sezona vypadá velice slušně. Už jste to říkala mockrát, ale připomeňte znovu. V čem byla zásadní změna ohledně přípravy před touto sezonou?
Změnilo se toho hrozně moc. Největší změnou asi bylo navýšení síly a spolupráce s kondičním trenérem Filipem Tomášem.

Před nedávnem jste si přivezla životní výsledek z Tour de Ski (viz druhý snímek). Dodalo vám 12. místo hodně sebevědomí?
Určitě ano. Dokázala jsem si, že něco umím a můžu závodit s nejlepšími lyžařkami na světě. Teda snad s výjimkou Marit Bjoergenové (úsměv).

Myslíte, že na Vás budou nyní pohlížet jinak i soupeřky? Přece jen jste si získala na respektu.
O respektu nevím, ale těší mě, že se se mnou baví i špičkové závodnice a vědí o mně, kdo jsem. Spíš cítím, že mi to některé i přejí. Nelze to ale říct o všech.

Máte už jasno o tom, s kým budete v Soči na pokoji, s kým trávit nejvíce volného času?
Vůbec ne. Předně mě ale mrzí, že manžel nebude v olympijské vesnici, abychom se aspoň občas potkali. Nicméně trochu doufám, že budu na pokoji s Kájou Grohovou a že si obě olympiádu užijeme. Ono tam ale moc času nebude. Mám více závodů, což je prioritní. Ostatní musí jít stranou.

Víte, jak daleko vzdálená budou sportoviště, kde se představí biatlonisté, rychlobruslařky a hokejisté? V těchto sportech veřejnost očekává medaile. Myslíte, že bude příležitost jim fandit přímo na stadionu?
Nevím, jak budou daleko. Pokud to ale bude možné, hrozně ráda bych navštívila minimálně biatlon a možná i krasobruslení.

Už jste nastínila, že momentálně trénujete v Passo di Lavazzé. Jaké si pro vás Itálie připravila podmínky?
Podmínky jsou skvělé. Teď dva dny bylo krásné sluníčko, prašan a spousta tratí. Povedlo se mi i ztratit (smích). Nicméně, já se potýkám s výškou. Radši bych byla jinde.

Co se týče výšky, máte zjištěné, zda to v Soči bude podobné nebo jiné?
Víte, že ani nevím? Výška bude nejspíš podobná, jak tam ale budu reagovat, to se teprve uvidí. Nikdy jsem v Rusku nebyla.

Spřádáte už plány a cíle? S jakými výsledky byste byla v Soči spokojená? Ke kterým přáním vám máme všichni nejen v Podkrkonoší fandit?
Cíle mám jasné. Ale nepovím (usmívá se).

Co pro vás znamená, že se do Soči vydá i Karolína Grohová? Jak vidíte její naděje?
Do Soči se vydají i další lyžařky, takže je pro mě důležité to, že se musí jet štafeta. Nicméně jsem ráda, že jede i Kája. Je vždycky fajn, když je s vámi někdo, s kým si rozumíte a zasmějete se. Moc jí držím palce. Uvidíme, do kterých závodů ji trenér postaví. Mrzí mě, že spolu nepojedeme týmový sprint. Věřím ale, že sama ve sprintu postoupí.

Jak se vám líbí olympijské oblečení české výpravy? Stihla jste si jej už vyzkoušet?
Já ho ještě nemám. Až toho 29. ledna máme fasování. Oblečení jsem zatím viděla jen na obrázku.

Je něco, co byste ráda vzkázala čtenářům Krkonošského deníku, kteří vás budou na OH podporovat?
Ráda bych jim vzkázala, že jim moc děkuji za podporu. Doufám, že je nezklamu. Minimálně pro to udělám maximum.

Vrabcová - Nývltová
Datum narození: 6. února 1986
Místo narození: Trutnov
Výška: 162 centimetrů
Váha: 51 kilogramů
Manžel: Martin Vrabec
Přezdívka: Evča, Evina
Klub: Olfin car – Vella Trutnov, Centrum Sportu MV
Účast na OH: 2006 – 45. (10 km K), 50. (sprint); 2010 – 12. (štafeta), 33. (sprint), 40. (30 km K), 51. (skiatlon), 55. (10 km V)
Úspěchy: MS juniorů 2004 – stříbro (štafeta), MS juniorů 2006 – stříbro (5 km K) a bronz (skiatlon)
Web: www.evanyvltova.cz