Oba celky se v posledních duelech především výsledkově zvedly a v podobném duchu chtěly pokračovat i ve vzájemném střetnutí. Hosté, doprovázeni početnou skupinou fanoušků, nastupovali do duelu s cílem otupit největší zbraň domácích, rychlé protiútoky. Naopak sami se chtěli prezentovat svou kombinační házenou a logicky také spoléhali na nejlepšího střelce týmu Vocáska. Po delší přestávce se do sestavy Jičínských znovu prosadil Skopal, naopak stále chyběli mladíci Čurda a Hlava.

Co rozhodlo
HC Dukla Praha – HBC Ronal Jičín 29:23 (15:11). Úvod utkání se nesl ve vyrovnaném duchu. Hned v prvním útoku ukázal, jakým nebezpečím může být pro domácí obranu v čele s gólmanem Petržalou ostrostřelec Vocásek. Pražané sice vyrovnali, ovšem stejný hráč opět vrátil vedení na stranu Jičína. K vidění byla svižná házená, oba týmy se pokoušely o kombinační akce a diváci v hale byli určitě spokojeni. Na přelomu první a druhé desetiminutovky hosté několikrát ztroskotali na domácím gólmanovi, naopak jičínskému Kurialovi obrana příliš nepomohla a Pražané šňůrou čtyř branek otočili na 6:3. V polovině prvního poločasu byl stav 8:4, to už stál v hostující svatyni Machalický.

Fakta z utkání:
(Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Kurial, Machalický – Zeman 5/1, Drbohlav 4, Skopal 4/3, Krahulec, Král, Vocásek a Kvasnička po 2, Bareš a Lepieš po 1, Rychna, Naimann, Groh. U domácích nejvíce branek Mráz 5, Polášek 5, Sviták 4. Sled branek: 1:1, 2:3, 6:3, 8:4, 8:7, 10:9, 15:11, 18:13, 18:15, 26:16, 26:19, 27:21, 29:23. Příští zápas: HBC Ronal Jičín – HCB OKD Karviná, sobota 7. prosince, začátek v 18 hodin.

Po oddechovém čase se házenkáři Jičína znovu uklidnili, vrátili se ke své hře, zlepšili pohyb a důraz v obraně, úspěšné zákroky přidal rovněž Machalický. To vše pomohlo k opětovnému snížení na rozdíl jediné branky, 8:7. Především rychlé akce, dohrávané do obou křídel, na obranu domácích platily. Rovněž Pražané ale nezůstávali pozadu, jejich agresivita v osobních soubojích jeden na jednoho také několikrát zafungovala a proto si mírné vedení neustále drželi. Jičínští ale v celkovém pohledu nakládali se střeleckými příležitostmi přeci jen hůř, domácí Petržala v brance čaroval a zejména díky jeho procentuální úspěšnosti byli házenkáři Dukly na koni. I tak bylo utkání stále otevřené.


Důležitý, bohužel pro Jičín nešťastný, moment přišel ve 28. minutě za stavu 13:10. Hostující Vocásek si při plnění obranných povinností obnovil zranění ramene a utkání pro něj skončilo. To byla pro Jičínské velká rána, hráči vypadli z rytmu a domácí dvěma góly navýšili na 15:10. Poslední branku první půle zaznamenal ze sedmimetrového hodu Skopal a stanovil tak na poločasových 15:11.

Bylo zřejmé, že šance Jičína na bodový úspěch se absencí Vocáska poněkud snížila, hráči ale byli odhodláni se o úspěch poprat. Začátek druhého dějství tomu také napovídal. Hosté bojovali, rvali se o každý míč. V útoku dobře kombinovali a drželi s domácí Duklou krok. Ve třinácté minutě snižoval z prostoru pivota Drbohlav na 18:15 a zdálo se, že zápas bude směřovat k dramatické koncovce. Opak však byl pravdou. Hosté v těchto fázích střelecky úplně odešli, zatímco fantom Petržala doslova „řádil".

Hráči Jičína si nespočetněkrát vylámali zuby z levého křídla, neproměnili ani proskoky, několik střel skončilo na konstrukci dukelské branky. To Pražané se svými střeleckými pokusy nakládali téměř neomylně a následující desetiminutovku vyhráli 10:1. Průběžné skóre tak bylo 26:16 a o vítězi duelu nebylo pochyb.

Hosté ale ukázali bojovného ducha, zápas nezabalili a až do samotného konce se prali o příznivější výsledek. Stále bylo o co hrát, v případě rovnosti bodů rozhodují na konci základní části vzájemné zápasy a protože Jičínští porazili v úvodním střetnutí Duklu o čtyři branky, pokoušeli se náskok Pražanů alespoň stáhnout na tento rozdíl. V závěru skutečně manko snižovali, přišly ale další zahozené šance a vinou časového presu také technické chyby a domácí nakonec potřebný brankový náskok uhájili.

Vítězství házenkářů pražské Dukly je naprosto zasloužené, ovšem konečný výsledek 29:23 je pro hostující celek vzhledem k dění na hřišti možná trochu krutý. Jednoduše řečeno, Pražané dokázali chyby Jičínských trestat mnohem účelněji, než tomu bylo naopak. Navíc měli ve svém středu gólmana Petržalu, jenž tentokrát zastínil oba strážce hostující svatyně a byl nejlepším hráčem celého zápasu.

Hosté tentokrát nepodali v defenzívě očekávaný výkon, což ostře kontrastovalo s úvodním střetnutím obou soupeřů, ve kterém inkasovali pouze sedmnáctkrát. Vše ještě násobí ztráta nejlepšího střelce Vocáska. O tom, jak dlouho bude našemu celku chybět, je předčasné spekulovat. Jisté je, že jeho absence bude pro Jičínské velmi citelná a boj o první šestku značně komplikuje. Pokud však chtějí Jičínští do elitní šestice týmu proklouznout, musí se ještě více semknout a s nepřízní se poprat. V loňské sezóně se jim to povedlo a nezbývá než doufat, že se nové příležitosti chopí další hráči, kteří do této doby příliš šancí nedostávali. Jičínská výprava by chtěla touto cestou poděkovat všem příznivcům, kteří cestovali do Prahy a vytvořili našim házenkářů skvělou atmosféru, děkujeme.

Nesmírně důležité a těžké utkání čeká házenkáře HBC Ronal Jičín v sobotu 7. prosince. Téměř po měsíci se konečně představí domácím fanouškům, když přivítají celek Baníku Karviná. Utkání má výhoz v tradičních 18 hodin a Jičínští budou potřebovat velkou pomoc svých příznivců. ⋌(hbc)