Právě Makedonie totiž mohla svěřencům trenérů Kubeše a Filipa s předstihem pomoci k postupu. To by ale musela ve svém zápase zvítězit. Od výhry ji dělilo pouhých dvacet vteřin. Duel nicméně nakonec skončil nerozhodně 27:27. „Zápas jsme sledovali společně. Bohužel to nevyšlo úplně ideálně, ale podle těch ostatních zápasů v jiných skupinách to vypadá, že by nám to mělo stačit případně na postup ze třetího místa. Nicméně si myslím, že si to Island doma pohlídá, což by znamenalo, že bychom měli jisté druhé místo," řekl před duelem odchovanec jičínské házené TOMÁŠ BABÁK (na snímku), jenž byl hrdinou předešlého domácího střetnutí s Islandem. S osmi brankami se stal nejlepším střelcem mužstva, když Češi v Brně vyhráli 27:24. Babák patří k základním oporám kádru reprezentace. „Jelikož hraji na střední spojce, tak je moje úloha do útoku poměrně velká, kdy musím řídit celou útočnou hru. Na tuto pozici jsem si ale už zvykl," řekl.

Makedonie je takovým strašákem českého výběru, když mu vystavila stopku jak na poslední mistrovství světa, tak na evropský šampionát. „V poslední době s ní hrajeme asi pošesté, jestli se nemýlím. Tým má ve svém středu nejlepšího střelce skoro každého šampionátu Lazarova a další hráče. Všichni hrají prakticky v nějakých top klubech, nyní tým Vardar Skopje vyhrál Ligu mistrů, takže jsou tam všichni určitě házenkářsky nažhavení. Minulé zápasy ale ukázaly, že na ně poměrně umíme. Doma jsme vyhráli asi o sedm gólů a já věřím, že na to navážeme a minimálně nějaký dobrý výsledek odvezeme," burcuje Babák před duelem ve Skopje a potvrdil, že má za sebou náročnou sezonu v Německu. „Cítím se poměrně opotřebovaně. Sezona byla hodně dlouhá." Jeho současný tým Bergischer HC bohužel nakonec z nejvyšší soutěže sestoupil. „Sezonu v Německu hodnotím pozitivně z toho hlediska, že jsem se dostal do nejlepší ligy světa a v týmu dostával hodně prostoru. Na druhou stranu jsme bohužel nedokázali udržet Bundesligu a spadli v podstatě v posledním zápase. Bylo to hořké, ale pak jsem se o to více těšil sem, aby ta tečka za sezonou byla pozitivní," dodal na závěr.

POSTUP JE BLÍZKO

Češi jsou po pěti zápasech ve své skupině s šesti body první. K postupu potřebují buď v neděli zisk bodu ve Skopje nebo pomoc Islandu v zápase s Ukrajinou. A kdyby ani to nevyšlo, mají šanci na ME proklouznout i tak, tedy jako nejlepší z celků na třetích místech.