Tradiční závody mistrovství Evropy v autokrosu v lotyšské Bausce, která leží sedmdesát kilometrů od metropole Rigy, zahájí od půl dvanácté tréninkové jízdy. Nejpodstatnější částí soboty budou první rozjížďky, které začínají v sedmnáct hodin. V neděli je na programu nejprve slavnostní ceremoniál od jedenácti, poté následují druhé a od 13.30 třetí jízdy. V půl čtvrté je pak finále. VÁCLAV FEJFAR, loňský mistr Evropy divize Touring Autocross, přichystal před úvodním závodem ME překvapení, když na úvodní otázku, s čím v Bausce skutečně pojede, čtyři dny před závody, odpověděl: „No asi se Záporožcem 1300 s turbomotorem."

To je sice vtipné, ale můžeš odpověď poopravit?

Pojedu se svoji starou fábií, kterou mi podle dohody skutečně poskytne její nynější majitel, italský závodník Ottoboni. A vše se seběhlo neskutečně rychle. Když jsem minulý pátek zjistil, že je nereálně s novým vozem v Bausce odstartovat, zavolal jsem Ottobonimu v pět hodin odpoledne. V sobotu v devět ráno stála „italská fábka" před dílnou v Lužanech. A já jsem za to nesmírně vděčný, neboť jsem nechtěl riskovat zničení neodzkoušeného auta.

Takže do Lotyšska odjíždíš k jednomu ze svých nejoblíbenějších a nejúspěšnějších závodů se starým vozem, ovšem hned za týden se jede další evropský závod v Seelowě.

Nový vůz stavíme opět precizně, nechci žádný polotovar. Dohodli jsme se proto, že i první německý závod absolvuji s repasovanou jedničkovou fábií a poté ji důkladně připravíme pro Ottoboniho na evropský závod v Nové Pace.

Tím pádem to vypadá, že potěšíš zklamané fanoušky za svoji neúčast na domácím závodě mistrovství republiky.

Já doufám, že ano a křest nového vozu proběhne právě ve Štikovské rokli. I pro mě a celý tým to bude ta nejdůstojnější premiéra. Už se na to moc těším a věřím, že se nám vše podaří zvládnout.

S jakými pocity a očekáváním odjíždíš do Bausky?

Budu závodit s odzkoušeným vozem, na kterém znám prakticky vše. Na druhou stranu je jasné, že řada soupeřů pojede s novými, nebo hodně vylepšenými speciály. Bude to tedy nesmírně těžké. Jak už jsem řekl, pojedu na vítězství, ale úspěchem pro mě bude jakékoliv umístění na stupních vítězů.

Pavel Vydra