Jičínští obhájili loňskou finálovou účast a obdobně jako v minulé sezóně, měli ve finále hraném na dva zápasy, i tentokrát první výhodu domácího prostředí. Té však nevyužili, když s Duklou prohráli 25:26. V Praze se tedy dal předpokládat napínavý duel, v němž byli favoritem domácí.

Co rozhodlo

Dukla Praha – HBC Ronal Jičín 30:24 (17:13). Ani napodruhé to jičínským házenkářům nevyšlo. Do zápasu si nesli jednobrankové manko z úterního prvního utkání a stíháni vysokou marodkou se se zápalem snažili vybojovat vítězství a cennou českou trofej. Z elitních střelců ale chyběli Krahulec, Zeman i Vocásek, které se snažili zastoupit mladíčci Čurda a Hlava. Ti ovšem ještě dopoledne bojovali v reprezentačním dresu proti Izraelcům. Stejné utkání prožili na trenérské lavičce juniorského výběru i trenéři Petr Babák a Jiří Kotrč, kteří se na protější střídačky postavili právě v tomto prestižním pohárovém duelu.

Hned v úvodu prvního poločasu se domácí ujali vedení (4:2), ve 21. minutě 12:9 a tři minuty před přestávkou 16:11. Jičínští ale nepříliš dobře rozehrané utkání nevzdali a dokázali se do zápasu vrátit. Ve 40. minutě po dlouhém brankovém půstu Dukly vyrovnali (18:18) a dalších téměř deset minut dokázali Pražanům mocně šlapat na paty. Závěrečná pětiminutovka už ale byla zcela v režii Dukly, která nakonec dokráčela k přesvědčivě vypadajícímu šestibrankovému vítězství a zisku Českého poháru.

S vítězstvím byl samozřejmě spokojen trenér vítězné Dukly Pavel Pauza. „Nebyl to lehký zápas. Ve chvíli, kdy jsme si uvědomili, že bychom mohli vyhrát, jsme se toho začali bát. V zápase ze začátku vedení o jeden, dva góly a čekání na to, kdy to zvedneme na rozdíl čtyř gólů, to bylo těžké. Soupeři dali v první půli hodně branek, hlavně v začátku poločasu, ale myslím si, že v závěru jim prostě došly síly. V tomto jsme byli asi trochu lépe připravení. Pomohly nám dvě osobní obrany Jičína ve druhé půli. Tato aktivnější obrana nám paradoxně sedla, zvláště hráčům, kteří se umí prosadit jeden na jednoho, jako je Sviták. Musím pochválit všechny hráče lavičky," řekl, když se odtrhnul ze slavícího dukelského kruhu.

Své hráče ale pochválil i Petr Babák. „Myslím si, že se nemáme za co stydět. Dokázali jsme se vrátit do zápasu, ve kterém jsme prohrávali o pět branek a vyrovnat. Bohužel jsme remízu neudrželi. Ale s výkonem jsme spokojeni. Je to asi maximum, na které jsme v tomto zdravotním stavu jako družstvo měli. A byla to dobrá příprava do nadstavby," zhodnotil výkon Jičínských šéftrenér klubu Babák.

A ještě pro úplnost. Čeští junioři v přípravných zápasech před dubnovou kvalifikací o U20 EURO 2014 s přehledem dvakrát zdolali Izraelce. V pátek v Břvích 33:20, v sobotu v Edenu 33:28.V prvním zápase patřil k nejlepším střelcům Čurda 7, Hlava přidal jednu trefu, ve druhém Čurda 5, Hlava 4, oba nejlepším střelci utkání.

Svěřence Petra Babáka čeká kvalifikace o účast na Euro 2014, kterou bude hostit od 4. do 6. dubna právě hala pražské Slavie v Edenu. Naše mladíky bude čekat tvrdší oříšek. Sehraní Slováci, tradičně silní Poláci a na prvenství favorizovaní Dánové! ⋌(bv)