V Lužanech se již tradičně na konci roku koná šachový turnaj. Tentokrát došlo na 40. ročník a turnaj byl za podpory KHŠS povýšen na otevřený přebor Krajského královéhradeckého šachového svazu v RAPID šachu. Z tohoto důvodu byla očekávaná účast kolem devadesáti šachistů. Někteří přihlášení ale nepřijeli a zaregistrováno bylo nakonec jen 83 šachistů.

Přijelo hodně starých známých, mezi nimi i první čtyři z minulého ročníku, ale objevily se i nové tváře. Největší, šestnáctičlenná skupina přijela z Jičína, ale byli tu hráči i mimo Královéhradecký kraj. Nejvzdálenější byl asi Michal Volf z Ústí nad Labem.

Soupeři si poprvé nad 41 šachovnicemi podali ruce a spustili hodiny s mírným zpožděním. Ten 83. hráč měl v tomto kole pauzu. Hrálo se Švýcarským systémem dvakrát 15 minut. Rychlá partie, hodiny sice hnaly hráče k bleskovému rozhodování, ale boj dvou královských družin na šachovnici je nesmlouvavý. První kola ve „švýcaru“ nebývají příliš překvapivá, výkonnostní rozdíl soupeřů je velký. A tak snad jen vítězství patnáctiletého Jana Lajbla nad obhájcem loňského vítězství a jičínským oddílovým kolegou Martinem Duczynskim bylo trochu nečekané.

Do krajského přeboru KHŠS se započítávali pouze hráči registrovaní v našem kraji. Prvních osm hráčů tuto podmínku splňovalo, a tak je pořadí v turnaji i krajském přeboru shodné. Poháry za vítězství v krajském přeboru i peněžitou prémii si odnesli: vítěz Jakub Šafařík 7,5 bodu, druhý Martin Šedivý 7 b. a třetí Petr Tázlar také 7 b. Medaile v kategorii žen a věcnou cenu získaly: první Radka Růžičková z Jaroměře 5,5 b., druhá Kateřina Malíková 5,5 b. a třetí Anna Vítová 5 b. – obě z Jičína.

Čtvrté místo obsadil celkově i v KP Lukáš Rychna, páté Petr Buchar, šesté Honza Kohout, sedmé Jan Lajbl, osmé Martin Duczynski, všichni 6,5 b. a všichni z ŠK AD Jičín. Devátá, mimo KP skončila Nataša Richterová 6,5 b. z Náměšti na Hané a desátý David Bém z Jiskry Jaroměř 6,5 b.

Nejen na prvních šachovnicích se urputně bojovalo o body, za každé vítězství se rozdávali sloni – lužanská specialita, poukázka na udržení jedlého i pitného režimu. Vítěz si tak mohl vyzvednout odměnu za výhru hned po partii. Že to je pevná měna, se projevilo i tím, že si nevyužité slony z minulého ročníku někteří přivezli k využití i letos.

Skokanem turnaje se stal Štěpán Mareš z LOKO Trutnov, který proti nasazení poskočil o 41 míst a skončil s 5,5 body na 21. místě. Nejstarším hráčem byl dvaaosmdesátiletý Evžen Blaháček z Liberce, nejmladším byl osmiletý František Zbranek z Mladé Boleslavi. Nejlepší žena mimo KP byla devátá Nataša Richterová. Nejlepší z domácích skončil na 35. místě Tomáš Málek.

Celkem bylo sehráno 369 partií a rozdáno 294 slonů za vítězné partie. Nejvíce pořadatele šetřil Luboš Machovec z Valdic se šesti remízami, to je bez odměny za vítězství. ⋌