„Jsou tu hráči z celé republiky od začátečníků až po ty profesionálnější. Když jsem s pořádáním této akce začínal, scházeli jsme se během vánočních svátků. No ale pak jsme se jednou sešli na Silvestra a stalo se to tradicí, která trvá už zhruba dvacet let," vysvětluje pořadatel Ladislav Mach a dodává, že letos přijelo osmdesát čtyři hráčů. „Z toho je jich asi sedmdesát procent těch, kteří sem jezdí pravidelně a Silvestr mají uzpůsobený tak, aby tady mohli být," usmívá se pořadatel a dodává, že nejpozději o půl čtvrté turnaj končí.

„Hráči s tím počítají. Musí to tak být, aby se všichni stihli včas dostat domů nebo na místo, kde oslaví příchod nového roku," prozrazuje Mach, který sám po skončení turnaje odjíždí se svou rodinou na chalupu.

Přibližně dvacet let tráví silvestrovské dopoledne a odpoledne v Lužanech i Jan Kohout. „Je to pro mě už silvestrovská tradice, která by mi asi dost chyběla," říká šachista a ujišťuje, že i po náročném turnaji má stále dost sil na večer. „Rozhodně to není tak, že bych přijel domů a byl jsem nějak extrémně unavený. Naopak, přijedu domů, naložím manželku a jedeme na chalupu, kde slavíme s přáteli až do rána," odtajnil plány Kohout, který se na šachový turnaj nějak speciálně nepřipravuje. „Šachy hraji celý rok, takže ta příprava je soustavná," objasňuje a dodává, že vždy po skončení hry přichází i kritické hodnocení.

„Řekl bych, že kromě vítězů není nikdo úplně spokojený se svou hrou. Když se pak na partii podíváte po jejím skončení, najdete spousty věcí, které jste mohli udělat jinak. A najdou se i zbytečné prohry, ale to k tomu prostě patří," zamýšlí se Kohout.

Nejmladším šachistou silvestrovského turnaje byl teprve osmiletý Jan Kordík, který šachy hraje od svých pěti let. „Naučila mě to babička podle internetu. Doma ale šachy moc nehrajeme, jen občas s tátou nebo s bráchou, kterého se to snažím naučit. Já jsem z rodiny zatím asi ten nejlepší," říká hrdě malý klučina, který do Lužan letos přijel úplně poprvé. „Moc se mi tady líbí a pokud budu moct, přijedu i za rok," říká rozhodně Honzík.

ZA ROK MOŽNÁ NAPOSLEDY

Příští rok šachisté o svůj silvestrovský turnaj nepřijdou. Jubilejní čtyřicátý ročník bude ale možná tím posledním.

„Říká se, že v nejlepším se má přestat. Ta příprava, aby bylo vše zajištěné a šlo jak má, je dost náročná. Pomáhá mi vždy celá rodina, ale už jsme unavení. Byl bych rád, kdyby se našel někdo, kdo by pokračoval, ale já už to s největší pravděpodobností nebudu," doufá pořadatel Ladislav Mach.

Výsledky

Výsledky šachového turnaje.Zdroj: Archiv pořadatele

Výsledky šachového turnaje.Zdroj: Archiv pořadatele