Současně se uskuteční 23. Memoriál MUDr. Vladislava Bosáka v hodu diskem mužů a 12. Memoriál Dagmar Bosákové-Volfové v hodu oštěpem. Součástí předprogramu je rovněž 28. Cena Jičína v běhu mužů na 3 000 metrů.

Z historie jičínské atletiky.„Naposledy se zde podobné závody konaly v roce 1949 a přišlo se podívat neuvěřitelných 10 000 diváků. Závody, které se tenkrát běžely přes město, vyhrál legendární Emil Zátopek, přestože během závodu zabloudil," uvádí jičínský zastupitel a jeden z organizátorů závodů Miloš Starý. „Letos se můžeme těšit na závod mužů, žen, juniorů a juniorek. Na startu se představí nejlepší čeští vytrvalci a vytrvalkyně. O start projevili zájem i reprezentanti ze Slovenska. Konkrétní startovní listina bude známa ve středu 30. dubna, kdy je uzávěrka přihlášek," dodává Starý.

AC TJ Jičín pořádá Mistrovství u příležitosti výročí 100 let organizované atletiky v Jičíně. Součástí mistrovství jsou proto právě i oba memoriály. Jičín má i v současné době několik úspěšných atletů, kteří vyhrávají republiková mistrovství a reprezentují ČR. Jmenujme například Radku Hanzlovou, loňskou dvojnásobnou mistryni republiky v bězích na 800 a 1500 metrů, či nestárnoucí Jaroslavu Vaněčkovou, bronzovou trojskokanku z letošního halového mistrovství světa veteránů v Budapešti v kategorii 35 až 40 let.

Úspěšní atleti se však formují už od útlého mládí: „V Jičíně máme v atletické přípravce a mládežnických kategoriích na 130 dětí ve věku od 4 do 19 let. Pod vedením zkušených trenérů se děti učí základům atletiky na platformě všestrannosti a hravého přístupu. Organizujeme i speciální závody pro mateřské školy. Z přípravky se postupně rekrutují mladí závodníci, ale je to i zásobárna talentů pro ostatní sportovní oddíly, kam některé z dětí později odcházejí. Atletická příprava je totiž podobně jako gymnastika základem všech sportů," vysvětluje Miloš Starý. Diváci mohou shlédnout i rámcové závody naší přípravky, které budou předcházet mistrovskému klání vytrvalců.   Magdaléna Doležalová, komunikace s veřejností