Program MČRv motoskijöringuNeděle 24. ledna
Chotčiny (u Chýnova)
Sobota 30. ledna
Letohrad
Sobota 6. února
Horní Město (u Rýmařova)
Neděle 7. února
Klášterec nad Orlicí
Sobota 13. února
Dobřany v Orlických horách

Na rozdíl od minulých let šampionát začíná v pozdějším termínu, kdy by snad měly být lepší sněhové podmínky.

Hned tři závody v našem regionu

První závod je naplánovaný do Jižních Čech. Pojede se na trati v Chotčinách u Chýnova, kde se zatím MČR jelo pouze jednou (v roce 2012). Podle organizátorů seriálu by měly být na tamní trati nejlepší sněhové podmínky z okolí Chýnova. Je škoda, že výstavba už nedovoluje závodit na pěkné trati v Želči.
Druhý závod se pojede na trati u koupaliště v Letohradu. Pokud by se zima vydařila, jezdci by se zde krásně svezli na rychlé trati i s početnou diváckou účastí.
Další víkend závody zavítají na Severní Moravu. V Horním Městě u Rýmařova opět najdou dlouhou trať, přátelské prostředí i bohaté občerstvení.
Hned další den se pojede na jedné z nejznámějších tratí v Klášterci nad Orlicí. Tam měl mistrovský motoskijöring svoji premiéru 7. února 1998 a od té doby se zde jelo kromě sezony 2008 pokaždé.
Seriál závodů MČR v motoskijöringu opět vyvrcholí finálovým závodem v Dobřanech v Orlických horách, kde budou po závodě na rychlé a atraktivní trati dekorováni i mistři republiky 2016.
„Je škoda, že se letos do seriálu nepřihlásili snaživí pořadatelé z Martinic v Krkonoších, kteří dokázali uspořádat závody i přes nepříznivé podmínky a nedostatek sněhu," sdělil jeden z organizátorů MČR Josef Vašíček.

Osvědčený systém a zajímavé novinky

Novinkou je vypsání kategorie MX2, ve které pojedou mladí jezdci do 21 let o mistrovský titul na dvoutaktních strojích 125 ccm a čtyřtaktech 250 ccm. Pokud jich bude dostatečný počet, pojede se samostatné finále MX2.
Závody Mistrovství České republiky se pojedou stejným systémem, který se osvědčil v posledních dvou sezonách, tzn. s kvalifikačními jízdami, které vyvrcholí hlavní finálovou jízdou, ve které pojede 10 nejlepších dvojic. I nadále budou jezdci získávat mistrovské body za první tři místa v kvalifikaci.
Pro lepší přehlednost budou startovní čísla vydávána od 1 do 20 (Open) a od 21 do 30 (MX2). Nejúspěšnější jezdci ze sezóny 2015 mají pochopitelně startovní číslo podle celkového umístění v seriálu.
Závodů se mohou účastnit jezdci a lyžaři, kteří jsou držiteli platné licence pro motokros nebo enduro všech stupňů (mezinárodní licence, národní licence A, B, C nebo licence pro motoskijöring vydané prostřednictvím AČR nebo jiných FMN v rámci FIM).
Lyžař může také startovat s licencí „L". Mistrovský titul budou obhajovat dvojnásobní mistři Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým, kteří byli suverénní hlavně v sezoně 2015. Ale motoskijöring je sport vyrovnaný a o titul se může ucházet řada dalších kvalitních dvojic.

Počtvrté „O pohár Orlických hor"

Po dobrých zkušenostech z minulých tří sezon pořadatelé vypisují i závody „O pohár Orlických hor". Jsou určeny pro nelicenční jezdce, kteří tak budou moci závodit na tratích MČR. Kromě závodů v jihočeských Chotčinách se Pohár pojede na všech ostatních tratích. Jezdci pojedou o zajímavé ceny i finanční odměny, uvidí je i televizní diváci. Seriál bude vyhlášen společně s MČR po závěrečném závodu v Dobřanech v Orlických horách. Jihočeští pořadatelé ale také počítají s vypsáním podobného závodu pro začínající hobby jezdce. V sezoně 2015 startoval v Poháru neuvěřitelný počet 42 dvojic!
„Vše je připraveno a nyní už jen můžeme doufat, že nám bude přát počasí a budou takové sněhové podmínky, které by dovolily uspořádat kvalitní závody," uzavřel Josef Vašíček. ⋌(dr, jv)