Posedmé v řadě
Na další ročník turnaje bohužel studenti Lepařova gymnázia v Jičíně odjížděli oslabeni o jednoho z nejlepších hráčů Martina Hlavu, který si plnil reprezentační povinnosti na turnaji v Polsku.

Soutěž dívek proběhla za účasti 5 družstev z gymnázií v Havlíčkově Brodě, Písku, Prahy, Velkého Meziříčí a Hlučína. Děvčata bojovala po tři dny systémem každý s každým a v rozhodujícím utkání, které přineslo velmi kvalitní dívčí házenou, zvítězila děvčata z Havlíčkova Brodu nad pražskými gymnazistkami a vybojovala si tak zlaté medaile. V kategorii chlapců nastoupilo k bojům 6 družstev: pořádající Gymnázium a SOŠ Ledeč nad Sázavou, SOŠ Rožnov pod Radhoštěm, Gymnázium Strakonice, SOŠ Brno, Gymnázium Lovosice a Lepařovo gymnázium Jičín. Všechny tři hrací dny byli přítomní diváci svědky zajímavých utkání velmi dobré úrovně. Turnaj chlapců na rozdíl od turnaje dívek probíhal ve dvou základních skupinách po třech, poté následovalo semifinále a finále.

Jičínští házenkáři (skupina II) se nejprve ve středu odpoledne střetli s gymnazisty ze Strakonic. Po prvním poločase, který patřil šikovným strakonickým házenkářům, se ve druhé části Jičínští herně zlepšili a dostali se až do tříbrankového vedení. To však nedokázali udržet a utkání skončilo po závěrečném hvizdu rozhodčích zaslouženou dělbou bodů 19:19.

Ve čtvrtek ráno čekal na gymnazisty z Jičína nevyzpytatelný domácí celek pořádající školy, který měl v hale hlasitou podporu. Herně Ledečtí za hosty od začátku zápasu zaostávali a ti se tak dostali po několika minutách do téměř desetibrankového vedení. V čem však domácí vynikali, to bylo velké množství někdy až zákeřných faulů, na což doplatil zraněním jičínský Vašek Vávra a červenou kartou Filip Štěrba. Přičteme-li k tomu absenci F. Dědečka, který po prvním dnu musel odejet také na reprezentační soustředění, a úzký kádr jičínských gymnazistů, museli Jičínští odehrát celý 2. poločas v oslabeni o jednoho hráče v poli.

Přesto dokázali navýšit svůj náskok až na konečných 13 branek, výsledek 25:12. V posledním zápase této skupiny se střetli hráči Strakonic a Ledče. Strakoničtí potřebovali vyhrát o více než 13 branek, aby obsadili v tabulce 1.místo před Jičínem a nastoupili tak v semifinále proti slabšímu soupeři. To se jim nakonec podařilo. K prvnímu místu ve skupině jim pomohlo hlavně jedno kriterium, a tím byl větší počet vstřelených branek, kterých měli pouze o jednu více než Jičín.

Úspěšní jičínští házenkáři, studenti Lepařova gymnázia.V podvečerním semifinále tak nastoupili jičínští házenkáři proti suverénovi skupiny I, družstvu SOŠ Rožnov p. R., který tvořilo 15 hráčů ze současně nejlepšího dorosteneckého celku HC Zubří.

Jičínští hráči nastupovali do utkání proti velkému favoritovi s respektem, ale zároveň s odhodláním nedarovat mu postup do finále zadarmo. Úvodní minuty zápasu patřily k velkému překvapení všech přítomných jičínským házenkářům, kteří hráli velice obětavě a celý první poločas si udržovali nepatrný náskok. Poločasový výsledek 7:6 pro LG nechával jičínské gymnazisty stále ve hře o finále. V závěru druhého poločasu se již začala projevovat na jičínských hráčích únava, neboť na rozdíl od svého soupeře museli odehrát celý zápas bez jediného střídání z již výše zmiňovaných důvodů. Zkušený soupeř toho nakonec dokázal využít a v krásném a napínavém semifinále zvítězil 18:14. Ve druhém semifinále gymnazisté ze Strakonic svého soupeře z Brna deklasovali a hladce tak postoupili do finále. Potvrdilo se tak, že jeden vstřelený gól ve skupině by Jičínu stačil k postupu do finále.

Vrchol turnaje

V pátek dopoledne vyústilo třídenní zápolení středoškoláků z celé republiky zápasy o konečná umístění. Chlapci z LG nastoupili k souboji o bronzové medaile proti studentům z Brna. Podle očekávání si na závěr turnaje s chutí zahráli a zastříleli proti zraněními již také oslabenému soupeři. Zvítězili 24:13 a vybojovali tak 3. místo v republikové finále. Celkovými vítězi se stali studenti z SOŠ Rožnov p. R., kteří ve finále porazili strakonické gymnazisty. Vítězové obou kategorií chlapců a dívek tak v červnu čeká účast na světovém finále této soutěže v Turecku.

Jedno významné ocenění však jičínští házenkáři, studenti LG získali zásluhou Jakuba Stindla, který se stal nejlepším střelcem celého turnaje. Lepařovo gymnázium na této významné akci velmi dobře reprezentovali brankář Péťa Petr a hráči Franta Dědeček, Jakub Stindl, David Tomášek, Martin Mílek, Vašek Vávra, Filip Štěrba, Jáchym Krček a Filip Jirásko.  Jaroslav Šolc