V minulých dnech se triatlonista Petr Soukup s velkým úspěchem zúčastnil známého závodu na španělském ostrově s názvem Ironman Lanzarote 2017, který je a obsazovaný nejlepšími světovými triatlonisty. Nejprve se 1606 triatlonistů vnořilo do Atlantiku, kde musel každý absolvovat dva plavecké okruhy s výběhem na pláž o celkové délce 3,8 km. Při vysokém počtu plavců šlo z počátku ani ne tak o plavání, ale spíše o boj o život. Startovní pole se naštěstí rychle natáhlo a tím přibývala volná místa. Plaveckou část zvládl Soukup s výborným výsledkem a dobrým pocitem za 52:53 minut, celkově na 35. místě a ve své věkové kategorii 30-34 let byl senzačně na prvním místě.

První depo se Petrovi povedlo a byl ve své kategorii opět nejrychlejší. Trať cyklistického okruhu byla velmi rozmanitá, s dlouhými výjezdy a rychlými technickými sjezdy, které se střídaly s rovinkami. Celou cestu závodníky doprovázel všudypřítomný vítr, lávová pole, rozeseté vesnice, sopečné kopce a převýšení 2 500 m. Soukup se zpočátku pomaleji rozjížděl a často viděl záda svých soupeřů. Nohy ho naštěstí ve druhé půlce cyklistické části začaly lépe poslouchat, a tak konečně i on začínal předjíždět. Oproti očekávání dokončil 180 km dlouhou trať v čase 5:30 hodin na celkově 33. místě a ve své kategorii skončil pátý.

Ve druhém depu již tak nepospíchal, nechal se namazat faktory, pečlivě navlékl ponožky, občerstvil se a vyběhl na maratonskou trať za vysoké teploty připomínající saunu. Zde ukázal svoji běžeckou výkonnost. Postupně sbíhal triatlonisty běžící před ním. Vysoká teplota ovzduší hodně přes 30°C i značné tempo si od 30 km vybraly svoji daň a Petr začal zpomalovat.

I tak ale maraton zaběhl v nejrychlejším čase své věkové kategorie, za 3:02 hodin. V celkovém pořadí se tak posunul na 18. místo a ve své kategorii vybojoval třetí místo. Celkovým časem v cíli 9:33 se oproti loňskému roku zlepšil o dvě minuty a tímto výsledkem se podruhé nominoval na říjnové mistrovství světa na Hawaii. „Závod to byl jako vždy náročný více psychicky než fyzicky, pořadatelsky velice dobře zvládnutý s úžasnou atmosférou na trati a naštěstí i s dobrým koncem. Opět jsem si ověřil, kde mám největší rezervy a bude potřeba na nich do MS zapracovat. Děkuji všem sponzorům Triexpert MILT team, YOGI, Obklady Vaněk, LT Projet, Schuster & Associates a Btčku a svému super týmu ve složení Rudolf Cogan, mamka a přítelkyně Aneta za jejich péči nejen na trati," podělil se Soukup o dojmy po doběhu a prozradil předzávodní motivaci od trenéra Cogana. „Na má slova, že jsem nervózní z cyklistiky, Ruda odpověděl: Proč? Já jsem konstatoval, že to bude těžké. Trenér na to: No a co. Tak jsem odvětil: Díky, trenére."

(po)