V utkání se také zranil jeden z tahounů mužstva Tomáš Zeman (na snímku). Devátá pozice v tabulce tak znamená jediné, tým je nyní odsouzen k boji v play-out. Uplynulou základní část nejvyšší tuzemské soutěže házenkářů hodnotil jeden z jičínských trenérů Aleš Babák.

Jak hodnotíte uplynulou základní část extraligy?
Naším jasným cílem v letošní sezoně byl postup do play-off, což jsme nesplnili. Faktorů tohoto neúspěchu bylo několik. Soutěž se ještě více vyrovnala, což bylo poznamenáno tím, že některé týmy, které se v minulých letech pohybovaly v tabulce trochu níže, se dokázaly posílit o vlastní odchovance, velice kvalitní hráče, kteří působili v zahraničních soutěžích. Dá se říci, že takto se dokázala posílit většina klubů, tím pádem se vyrovnanost ještě více zvýraznila. Jednoznačně to dokládá fakt, že prakticky až do posledního kola hrálo o postup do play-off devět týmů.

Co Vás v dosavadním průběhu soutěže nejvíce potěšilo a co naopak nejvíce zklamalo?
Kromě mistrovské sezony jsme byli prakticky vždy spokojeni s defenzivní prací mužstva v součinnosti s brankáři. Z tohoto pohledu u nás tedy spokojenost určitě panuje. Navíc patříme mezi týmy, které inkasují nejméně branek a možná jsme jedni z mála, kteří praktikují aktivnější, vysunutější obranu, která dokáže v určitých fázích hry výškově vyspělejšího soupeře zaskočit, neboť většina týmů využívá spíše zataženější obranu. Myslím, že toto je určitě naše deviza. Náš kádr nedisponuje nějakým větším množstvím vysokých hráčů, kteří by se mohli proti soupeřům pravidelně prosazovat střelbou a góly z větší vzdálenosti. Ve srovnání s předními mužstvy nám zkrátka tyto jednodušší branky chybí. Jsme si vědomi, že hlavně na tom budeme muset do budoucna zapracovat, neboť bez těchto jednoduchých branek v důležitým momentech hry, kdy se utkání lámou, nás to vždy stojí velké množství sil, což se pak samozřejmě projevuje.

Koho vidíte v tuto chvíli jako hlavního favorita na mistrovský titul?
Myslím, že mužstvo Plzně zatím určitě potvrzuje předsezónní roli favorita soutěže. Vyhrála základní část a kádr má v současnosti asi nejlépe poskládaný. Na druhou stranu se však ukázalo, že v některých zápasech se i Plzni nevyhnula zranění. Těchto zápasů sice nebylo mnoho, ale přece jenom pár duelů Plzeňští absolvovali bez jednoho či dvou klíčových hráčů. To se pak okamžitě na síle kádru projevilo a Plzeň pak ihned také nějaké utkání prohrála. Stejně však musím říci, že ji považuji za hlavního favorita na zisk titulu, nevidím to ale až tak úplně jednoznačně.

Co se týče ostatních týmů, tak se domnívám, že určitě bude chtít využít domácího prostředí Zubří. V posledních týdnech šel s výkonem nahoru i tým Karviné. Lovosice ve středu vyhráli první utkání finále Českého poháru na půdě Hranic a toto mužstvo dokáže být doma také velmi nepříjemné. Černým koněm by mohly být Hranice, kterým se do kádru postupně vrací někteří zranění či nemocní hráči.

Tým je nyní odkázán k boji v play-out. Vaším soupeřem bude Přerov, který skončil poslední a nedokázal získat ani bod. Co byste řekl k tomuto soupeři?
My se samozřejmě musíme hlásit k tomu, že jsme favoritem utkání. Do poslední chvíle jsme bojovali o play-off a získali dvaadvacet bodů. Přerov si na posledním místě extraligové tabulky nepřipsal na konto ani bod, což je dáno také počtem hráčů v jeho kádru. Přerovští například k poslednímu duelu do Lovosic odjeli bez střídajícího hráče v poli. Toto je asi jeden z hlavních problémů tohoto mužstva, protože dokud hráči měli síly, tak dokázali některé poločasy odehrát poměrně solidně, ve druhém dějství jim pak ale již docházely síly. A to bude náš cíl. Chceme využít širšího kádru, hrát neustále rychle, pokoušet se o rychlé protiútoky, pokračovat v aktivní obraně. Hráče Přerova chceme zkrátka utahat a celou naši hru rozložit na více hráčů.

V posledním utkání na půdě Karviné se zranil Tomáš Zeman. Jak vypadá nyní jeho zdravotní stav?
Tomáš patří mezi tahouny týmu. Pro něj je handicapem výška, neboť musí podstoupit řadu těžkých soubojů proti fyzicky vyspělejším soupeřům. Klobouk dolů před ním, že se do těchto soubojů nebojí chodit a snaží se tak co nejvíce pomoci týmu. Jeho zranění je nepříjemné. V tuhle chvíli nemáme ještě zcela jisté sdělení, ale podle všeho by jeho zdravotní stav nemusel být tak vážný. Pevně věříme, že se do prvního utkání s Přerovem dokáže dát dohromady, ale v tuto chvíli to opravdu není nic jistého.

Jičínští házenkáři vyhlíží duely v play-out. V první sérii hrané na tři vítězná utkání vyzvou poslední Přerov. První zápasy se odehrají v Jičíně v sobotu 28. března (18.00) a v neděli 29. března (11.00).