Letos se již po osmé snažil odbor všestrannosti novopacké Tělocvičné jednoty Sokol s hlavní organizátorkou – náčelnicí Alenou Krejčovou obnovit soutěž v disciplíně, která byla v dřívějších letech nezbytnou náplní sokolského cvičení a tělesné výchovy na školách.

Před jednadevadesáti lety, přesně 20. července 1924, vyhrál sokolský borec Bedřich Šupčík poprvé v historii olympijský šplh na laně, disciplínu mezi gymnasty dnes málo známou, ale opět se hlásící k životu a stal se tak olympijským vítězem.

Stalo se tak na pařížském stadionu Colombes v samotném závěru osmé olympiády. V novopacké sokolovně se nesoutěžilo o olympijské medaile, ale každý bojoval sám se sebou o co nejlepší výkon.

Výsledky: Tyč 3 m s přírazem – předškoláci: Vít Plecháč 6,5, 2. Amálie Morholíková 8,2, tyč 4,5 m s přírazem – žákyně mladší: 1. Karolína Kazdová 7,3, Leona Zikešová 7,5, 3. Anna Porkosová 7,6, žáci mladší: 1. Martin Plecháč 5,1, 2. Matěj Kracík 10,4, 3. Šimon Sucharda 10,9, lano 4,5 m ze stoje s přírazem – žákyně st.: Natálie Frýdová 7,8, 2. Lucie Pospíšilová 9,3, 3. Šárka Klůzová 10,5, dorostenky: Tereza Jelínková 7.1. Lano ze sedu bez přírazu: žáci st. 1. Jan Cogan 11,4, 2. Martin Janoušek 11.9.

Soutěžící ve všech kategorií šplhali vždy dvakrát a hodnotil se lepší čas. V případě rovnosti nejlepších časů tak i čas druhý nejlepší. Nezúčastnili se dorostenci s muži, a tak zůstal loňský rekord na laně nepřekonán.     Míla Pour