„Byl to můj první ironman, a proto jsem byl ve velkém očekávání a také trochu nervózní z toho, jak bude tělo fungovat při takto dlouhé zátěži."

Počasí moc nepřálo. Po celou dobu první disciplíny plavání, které bylo odstartováno v sobotu ráno v 7 hodin v vydatně pršelo, takže voda dole, voda nahoře. Na společném startu triatlonistů ironmanu, půl ironmanu a štafetové distance se tísnilo okolo jedné tisícovky triatlonistů, z nichž na 250 čekalo plavání na ironmanské trati dlouhé 3,8 km, která vedla ve dvou okruzích v Neusiderském jezeře. K taktice plavání dostal Petr Soukup instrukce od Rudolfa Cogana, který má s ironmanem velké zkušenosti.

Měl by plavat kvalitně s hlavním cílem ušetřit co nejvíce energie. To se Petrovi Soukupovi podařilo a na cyklistickou část vyjel ze slibné čtrnácté pozice.

Cyklistika vedla rovinatým terénem v šesti třiceti kilometrových okruzích. Déšť sice již ustával, ale povrch byl stále kluzký. Bohužel na prvním kruhovém objezdu Petr neukočíroval na kluzkém povrchu své kolo a lehce se poválel po zemi. Při výjezdu z města byl organizátory nasměrován na trať jiného závodu a přibližně 6 km si zajel.

„Každé kolo jsem se od rodičů poctivě občerstvoval a dostával průběžné informace. Snažil jsem se o rovnoměrné tempo, ale i přesto mi v závěru docházely síly. Do depa jsem přijel přibližně pětatřicátý. Pevně jsem věřil ve zlepšení pořadí, protože nyní přijde moje disciplína. Věděl jsem, že na osobní cíl 9:30 hod., který jsem si před závodem stanovil, musím v běhu něco stáhnout, a proto jsem vyběhl „bez respektu", co to jde. Nohy běží bezproblémově a tělo překvapivě funguje jako švýcarské hodinky.

Zhruba na 13 km dobíhám Petra Vabrouška, který je aktuálně na druhém místě (a má na mě náskok jednoho okruhu – 10 km ). Spolu sbíháme vedoucího závodníka, Rakušana Georga Swobodu. Při spolupráci s Petrem závod rázem rychleji utíká. Já se trochu přibržďuji a rozumně rozkládám síly. Petr Vabroušek je rád, že nemusí hlídat tempo a může běžet s někým, kdo jej neohrožuje. Nakonec s ním dobíhám do prostoru cíle, kde si on zaslouženě vychutnává vítězství a já pokračuji do závěrečného 10 km okruhu. I v závěrečném okruhu mají nohy dostatek sil a prokousávám se startovním polem dopředu. Maraton za 2:56 hod mě nakonec katapultoval na deváté místo a v elitní kategorii do 29 let dokonce vítězím. S časem 8:52:59 jsem maximálně spokojen. Rakouská mise byla úspěšně splněna a již mohu letošní úspěšnou sezónu ukončit.

Děkuji za podporu rodiny při závodě, cenné rady Rudolfa Cogana a Jana Řehuly a v neposlední řadě všech přátel okolo, kteří mě bezmezně podporovali a dodávali sílu v náročných dnech tréninku," řekl k absolvovanému ironmanu Petr Soukup. Že je běh Petrova elitní disciplína, dokázal v závěrečném běhu, když zaznamenal čtvrtý nejlepší čas.

Výsledky: 1. Petr Vabroušek (Titan Trilife Zlín) 8:15:02 (plavání 55:07, kolo 4:22:28, běh 2:54:30),… 9. (1. v kategorii M 24-29 Petr Soukup (Yogi Racing Tem Ostrava) 8:55:49 (56:37, 5:05:39, 2:56:00).    Míla Pour