Sportovní fanoušci si slovenského obra pamatují jako jednoho z nejlepších obránců hokejové historie. V roli kapitána dovedl Boston Bruins k vítězství ve Stanley Cupu a ve sbírce má i dvě stříbra z mistrovství světa. Po ukončení profesionální kariéry trenčínský rodák vyměnil brusle za běžecké boty. Nejprve se začal věnovat běhu, následně také triatlonu.

V Hradci Králové (18. srpna 2024) si Chára poprvé vyzkouší závod ve středním triatlonu, který se skládá z 1,9 km plavání, 90 km cyklistiky a 21 km běhu. „Když jsem se dozvěděl, že se v Česku bude konat Ironman, tak jsem neváhal a hned jsem měl zájem startovat, protože to mám ze Slovenska jen kousek. Nejvíc se těším na fanoušky a na prostředí závodu,“ říká.

Na východě Čech si užije oboje. Plavecká i běžecká část se totiž odehrají v centru města, kde fanoušci budou mít závodníky na dosah ruky. Plavat se bude v Labi, tedy jen několik metrů od břehu a diváků. V centru města bude umístěno také depo, proběhne tu běžecká část, závodníci i fanoušci tu budou mít k dispozici zázemí v expu i na tribuně u cílové rovinky.

close Zdeno Chára v pěstním souboji. info Zdroj: ČTK/AP/Matt Slocum zoom_in Zdeno Chára v pěstním souboji. Pro nejvyššího hráče v historii NHL bude hradecký Ironman další velkou vytrvaleckou výzvou. Už absolvoval například legendární maratony v Bostonu (3:38) a New Yorku (3:19). Osobní rekord si připsal v Lowellu, kde ve svých 46 letech běžel za 3:16.

Letos zvládl také Harvest Triathlon ve Spojených státech, kde se ovšem závodí „pouze“ na prodloužených olympijských distancích (1,5-48-10 km). Trať Ironman 70.3 si chtěl premiérově vyzkoušet v Gdyni. Kvůli rozbouřenému Baltskému moři bylo ovšem v Polsku zrušeno plavání, cyklistiku (90 km) zvládl za 2:29, běh (21 km) za úctyhodných 1:37.

S jakými ambicemi se legenda nejen slovenského hokeje postaví na start v Hradci? „V triatlonu se chci pořád zlepšovat a samozřejmě bych rád dosáhl na nějaké hezké výsledky, ale chci si to hlavně užívat a pořád se něco učit,“ říká Chára, který už pro slovenská média přiznal, že ho láká účast na ikonickém havajském mistrovství světa Ironman. „Triatlon jsem měl vždycky rád. Během hokejové kariéry jsem se pokaždé těšil na vytrvalostní přípravu, takže po jejím skončení jsem v tom jen pokračoval a moc jsem si tenhle sport oblíbil.“

close Zdeno Chára s vytouženým Stanley Cupem v roce 2011. info Zdroj: ČTK / AP / Jonathan Hayward zoom_in Zdeno Chára s vytouženým Stanley Cupem v roce 2011.

PREMIÉRA, KTEROU SI UŽIJÍ I ZAČÁTEČNÍCI A BĚŽCI

Chcete se také postavit na start některého závodu, který bude součástí historicky první akce Ironman v Česku? S registrací neváhejte. „Těší nás velký zájem. Téměř polovina slotů pro hlavní závod už je vyprodaná, dva týdny po otevření registrací se blížíme 750 účastníkům. Děkujeme za takovou důvěru,“ říká ředitel závodu Roman Šinkovský.

Přihlašovat se můžete také na kratší závod Ironman 5150, který se uskuteční na olympijských distancích 1,5 – 40 – 10 km. Jeho součástí je také závod štafet, jejíž členové si mezi sebe rozdělí jednotlivé disciplíny. „Chtěli jsme, aby si tento závod mohli užít zkušení triatlonisté, ale i rekreační běžci či cyklisté, kteří si na celý triatlon zatím netroufají,“ zve na start Šinkovský.

Pro běžce pak bude lákavý také páteční noční běh City lights run (16. srpna). „Pro děti od tří do patnácti let připravujeme závod Ironkids – detaily o něm zveřejníme již brzy, proto doporučuji sledovat naše sociální sítě.“

Více informací o závodě i registracích najdete na webu www.ironmanczech.com.

Z tiskové zprávy