Po jižní Evropě zavítá karavana autokrosařů na východ, směr Lotyšsko, do Bausky, která leží 66 kilometrů jižně od hlavního města Rigy a dvacet kilometrů od hranic Lotyšska a Litvy.

Desetitisícová Bauska je vyhledávanou turistickou destinací, kterou počátkem 18. století při svém tažení Evropou dobyli Švédové. Mezi památky patří i hradní ruiny ze 13. – 17. století. Letošní závod bude mít nádech velkých oslav, neboť Bauska slaví 400 let od svého založení. Její nadmořská výška je pouhých 27 metrů. Z Nové Paky do Bausky je nutné ujet vzdálenost okolo jedenácti set kilometrů.

Bude to hodně těžké
Autokrosařům však mnoho času na turistické atrakce nezbývá, ti důvěrně znají především moderní závodiště. Délka jednoho okruhu je 940 metrů, šířka 13 až 22 m, převýšení pět metrů a povrch hlinitopísčitý, čistý bez kamenů.

A jak vidí závodiště, kde byl již několikrát velice úspěšný, Václav Fejfar?

„Dnes asi nejkrásnější závod v Evropě, nejlépe zvládnutá organizace. Nádhernému areálu nechybí vůbec nic. Špičkové zázemí, všechno zde skvěle funguje. Trať je široká, obehnaná betonovými svodidly, proto se zde musí jet s respektem. Trať je rychlá se dvěma umělými skoky – atraktivní místo pro fotografy. Start je na asfaltu. Tribuny jak na fotbale, nádherná atmosféra. Závody sleduje na 15 000 diváků, mezi doprovodné programy patří diskotéka, koncerty, ohňostroj.“

Fejfar si ještě posteskl, že je škoda, že se závod nejel alespoň čtrnáct dní po mezinárodním mistrovství České republiky v Nové Pace. Ale závodů je mnoho, na přípravu jezdcům a jejich mechanikům moc času nezbývá.

Při pohledu do oficiální listiny přihlášených je zřejmé, že to bude v Pobaltí pro Fejfara hodně těžké. V jeho divizi 1 je přihlášeno sedmnáct závodníků – nechybí nikdo v boji o titul – dosud vedoucí Ital Ferretti s Mitsubishi, stejně jako Maďar Kárai, Fejfar, Makarov, Faleev (všichni Škoda Fabia), Zebergs, navíc P. Sorochinskij a V. Sorochinskij s vozy Ford Focus, rychlý Pleskovas s Fordem Fiesta a navíc například Jan Bartoš (Škoda Fabia) a několik Rusů, kteří se pravidelně ME neúčastní. V divizi 3 bude na startu dvacítka jezdců v čele s Turkem, Bartošem, Keřkou, Hoškem, Stubbem a Albersem. Divize 3A čítá šestadvacet jezdců, mezi nimiž naši Hanák, Nosálek či Svoboda. Ze závodů přineseme exkluzivní reportáž.

Pavel Vydra