Vizitka
Narozen: 28. prosince 1993 v Jilemnici. Výška/váha: 186 cm/80 kg. Dosavadní kariéra: HBC Ronal Jičín (2010 – 2013), TSV St. Otmar St. Gallen (2013 – 2016), Bergischer HC (2016 – ?). Debut v českém národním týmu: 12. června 2013 proti Izraeli. Úspěchy: Vítěz české extraligy (2012/2013). Nejlepší střelec české extraligy (2012/2013). Nejužitečnější hráč české extraligy (2012/2013). Talent roku v extralize (2011/2012). Druhý nejlepší střelec evropského šampionátu U – 20 (2012).

Babák změní klub po necelých třech letech strávených ve švýcarském TSV St. Otmat St. Gallen. Aktuálně předoslednímu celku 1. Bundesligy se upsal na dva roky s roční opcí.

„Rád bych si nejvyšší německou soutěž zahrál. Věřím, že se tým udrží," říká odchovanec jičínské házené, v jejímž dresu získal v sezoně 2012/2013 extraligový titul a poté zamířil do zahraničí.

V minulých dnech jste udělal další krok ve své kariéře. Přestoupil jste ze Švýcarska do německé Bundesligy, tedy nejlepší soutěže na světě. Jak tento krok vnímáte a jak se vůbec přestup zrodil?
Přestup vnímám samozřejmě pozitivně, protože už před touto sezonou jsem plánoval odchod, který nevyšel kvůli tomu, že jsem měl ještě platnou smlouvu ve Švýcarsku. Byl jsem tedy rád, že přišla nabídka i letos, čehož si vážím. Zástupci Bergischeru mě sledovali již delší dobu, potom mě kontaktovali přes mého manažera. V listopadu se byli podívat na zápase a od té doby už se v podstatě jednalo o podmínkách smlouvy.

Co jste o týmu Bergischer HC doposud věděl? Jaký dojem na vás udělali hráči či trenér?
Něco málo jsem už věděl, pár Čechů už tam hrálo, to byla první věc. Druhá věc je, že jsem dostal informace od mého manažera, který je Němec a v této zemi se tudíž hodně pohybuje. Tento tým mi doporučoval jako dobrou volbu pro začátek. Je to zajímavý klub svou atmosférou, člověk se zde rychle zabydlí.

Většinu sezony se tým potýkal se zraněními klíčových hráčů, kteří se nyní navrací a věřím, že pomohou do zbývajících bojů. S trenérem jsem se zatím bavil pouze jednou, takže těžko mohu dělat nějaké soudy. Vím jenom to, co jsem slyšel.

Ve Švýcarsku působíte třetí sezonu. Co vám toto angažmá dalo a jak hodnotíte tamní soutěž?
Soutěž bych přirovnal k vyšší polovině druhé Bundesligy a nižší polovině první Bundesligy. Řekl bych, že tato soutěž je zhruba na rozmezí těchto dvou lig. Angažmá mi určitě dalo hodně, jelikož jsem zde mohl působit jako profesionál a soustředit se tak pouze na házenou. Měl jsem dostatek tréninků, naučil se cizí řeč a tři roky jsem prakticky žil sám, což člověku nepochybně pomůže.

Pojďme k české reprezentaci. V první části kvalifikace jste vyřadili Turecko a postoupili do play-off o mistrovství světa 2017. Jak byste ohodnotil tento dvojzápas a jakého soupeře byste si pro play-off přál?
Nebylo to z naší strany úplně ideální. Především první zápas, kde jsme nezvládli zakončení a turecký gólman nás vychytal. Doma jsme si s tím však naštěstí poradili, vyhráli o šest branek a postoupili. Co se týče soupeře, tak každý bude těžký. Jsou tam ale určitě hratelné týmy.
Jakou kvalitu má podle vás současný národní tým?

Není to samozřejmě, co to bývalo. Čím dál méně Čechů je v cizině a zahraniční ligy jsou opravdu trochu někde jinde, než ta česká, což je logicky znát. Pokud máme zraněné hlavní dvě střelecké spojky, tak to není uplně ideální, ale hrajeme s tím, co máme a já věřím, že máme i na postup na mistrovství světa.

Sledujete aktuální výkony Jičína v české extralize? Co na ně říkáte?
Na internetu sleduji prakticky každý zápas. Hlavním cílem týmu je postoupit do play-off, což věřím, že se určitě povede. A v samotném play-off už je to hlavně o tom, jestli mužstvo zůstává zdravé a rozhoduje aktuální forma.

Kdybyste měl srovnat českou nejvyšší soutěž a tu zahraniční. V čem je největší rozdíl?
Rozdíl je prakticky v každé herní činnosti. Ten hlavní je pak podle mého názoru v kvalitě spojek, kde má v podstatě každý zahraniční klub dvoumetrové hráče, kteří jsou schopni střílet z deseti metrů, kdežto v Česku toho tolik není a vše je spíše založené na rychlých protiútocích a hře jeden na jednoho.

Co vás v nejbližších dnech čeká?
Ve Švýcarsku nám zanedlouho začíná liga, kde se snažíme dostat do play-off, tedy mezi čtyři nejlepší týmy.

Je vám dvaadvacet let, kariéru máte stále před sebou a již nyní jste oporou národního týmu. Přiblížíte svoje cíle do budoucna?
Nyní chci dohrát sezonu ve Švýcarsku. Potom bych samozřejmě rád okusil první Bundesligu. Snad se Bergischer udrží. Hlavním cílem pak je postoupit na mistrovství světa, i když to bude těžké. Já však věřím, že se to povede.

Co musí podle vás každý házenkář mít, aby dokázal velké věci a splnil si své sny?
Samozřejmě musí mít nějaký talent, ale zároveň i chuť se zlepšovat. Nesmí se bát zahraničí, kde bude zkrátka chvíli sám. Spousta hráčů se ze zahraničí poměrně rychle vrátila, protože to zkrátka nezvládla. Z české ligy se však nedostává do kvalitnější zahraniční ligy vůbec snadno. K tomu člověk potřebuje i nějaké to štěstí a pak už je to jenom na něm, jak se ukáže.