Atleti a atletky Královéhradeckého kraje se v roce 2015 vezli na vlně úspěchu.

Chcete důkaz? Zde je. Jen z mistrovských domácích podniků putovalo na východ Čech přesně padesát cenných kovů.

Ale pozor! To ještě zdaleka není vše. K tomu je totiž třeba přičíst další medaile z mezinárodních kolbišť.

A v této souvislosti je zde nutno zmínit dvě megahvězdy krajské atletiky – Jana Doležala (TJ Sokol Hradec Králové) a Ladu Pejchalovou (TJ Lokomotiva Trutnov).

První let v životě vedl do Kolumbie

Doležal opanoval desetibojařský evropský šampionát juniorů a Pejchalová skončila třetí ve skoku vysokém na světovém šampionátu atletů do 17 let, který hostila Kolumbie.

„Byl to pro mě obrovský zážitek. Vůbec poprvé jsem někam letěla letadlem a hned to bylo až do Kolumbie," vzpomíná talentovaná výškařka na svůj první let i dosavadní sportovní vrchol.

Ta zároveň přiznala, že zatím s díky odmítá nabídky věhlasných domácích klubů, které ji lákají do svých řad. „Zatím chci zůstat v Trutnově, nejprve tu musím dostudovat střední školu a potom se uvidí," má jasno bronzová medailistka z MS sedmnáctiletých.

To Doležal o své budoucnosti už jasno má. „Letos bych měl přestoupit do Olympu," přiznal juniorský mistr Evropy v desetiboji, který zároveň pošilhává i po olympijském limitu. „Rezervy mám ve všem, ale když se o limit nepokusím, tak to bude sezona o ničem," řekl na rovinu Doležal.

O své pocity z uplynulé sezony se však dělili i další ocenění atleti, pro některé si navíc Aleš Žďárský, moderátor večera (a úspěšný trenér SK Nové Město nad Metují) věnovanému krajské atletice připravil i několik záludností.

Bronzová výškařka z MS17 Pejchalová musela i v těsných šatech předvést odrazovou fázi u své disciplíny, oštěpař Král pak zase odhodovou fázi ze svého sektoru. Vlastní svěřenkyni Terezu Škodovou pak Žďárský zkoušel přemluvit, aby v šatech zaklekla do bloků, to ale nadějná sprinterka s díky, a s úsměvem na rtech, odmítla.

Tečku za povedeným galavečerem nejlepších krajských atletů udělala symbolická štafetová předávka, která měla být jakousi odvetou za mistrovství České republiky.

Na dnes už loňském MČR juniorů na dráze totiž hradecký Sokol těsně zdolal sestavu novoměstského SK, a tak novoměstský trenér Aleš Žďárský pozval na parket školního restauračního zařízení Pyramida obě kvarteta k odvetě.

Jednotliví členové štafet se postavili do zástupu s asi metrovými rozestupy a na Žďárského pokyn si měli předat všichni čtyři členové štafetový kolík. Vítězem této „statické" odvety se nakonec stala štafeta SK Nové Město nad Metují. Zlatou medaili však nedostala, ta po zásluze zůstává v držení Sokola Hradec Králové, jenž si ji úspěšně vybojoval na atletickém oválu.

Přehled oceněných atletů a atletek kraje

Muži: Petr Pechek (TJ Maratonstav Úpice).

Ženy: Michaela Drábková (SK Nové Město nad Metují), Radka Churáňová (TJ Lokomotiva Trutnov), Dagmar Rychnovská (SK Nové Město nad Metují).

Muži do 22 let: Radoš Rykl (TJ Sokol Hradec Králové), Michal Desenský (TJ Sokol Hradec Králové).

Ženy do 22 let: Michaela Broumová (SK Nové Město nad Metují).

Junioři: Jan Doležal (TJ Sokol Hradec Králové), Aleš Král (TJ Sokol Hradec Králové), Lukáš Hodboď (TJ Sokol Hradec Králové), Tomáš Pulíček (SK Nové Město nad Metují), Vít Müller (TJ Sokol Hradec Králové), Daniel Monzar (SK N. Město n. Met.), Dominik Mojžíš (SK N. Město n. Met.), Štěpán Jirman (TJ Sokol Hradec Králové), Matěj Červený (TJ Loko Trutnov).

Dorostenci: Jan Žaluda (SK Nové Město nad Metují), Lukáš Desenský (TJ Sokol Hradec Králové).

Dorostenky: Kateřina Maternová (SK Nové Město nad Metují), Lada Pejchalová (TJ Loko Trutnov), Tereza Škodová (SK N. Město n. Met.).

Žáci: Filip Blatník (TJ Sokol Hradec Králové).

Mladší žáci: Miroslav Špicar (DC Ostroměř).

Muži – štafeta 4x 200 m: TJ Sokol Hradec Králové (Michal Desenský, Vít Müller, Lukáš Hodboď, Štěpánek).

Junioři – štafeta 4x 200 metrů: TJ Sokol Hradec Králové (Jan Doležal, Vít Müller, Lukáš Desenský, Lukáš Hodboď); štafeta 4x 100 metrů: TJ Sokol Hradec Králové (Lukáš Desenský, Vít Müller, Lukáš Hodboď, Jan Doležal); štafeta 4x 400 metrů: TJ Sokol Hradec Králové (Jan Doležal, Lukáš Hodboď, Štěpánek, Vít Müller), SK Nové Město nad Metují (Tomáš Pulíček, Steklík, Dominik Mojžíš, Daniel Monzar).

„Padesát medailí jsme už dlouho neměli"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - O nebývale úspěšné sezoně krajské atletiky hovořil Libor Šnajdr, předseda Královéhradeckého krajského atletického svazu.

Jak se vám z pohledu krajské atletiky líbil nedávno skončený rok 2015?
Rok 2015 byl nejúspěšnější za poslední léta. Padesát medailí jsme už dlouho neměli. Významně se o to zasloužily oddíly Sokol Hradec Králové a SK Nové Město nad Metují. Další cenné kovy pak přidaly kluby z Trutnova, Úpice a Ostroměře.

Čím si to vysvětlujete? Dorostla v kraji výjimečná generace?
I tak se to dá říct. Ono to jsou taková vlnobití. Každý rok pochopitelně takto úspěšný být nemůže. Často se o ty skvělé výsledky starají starší dorostenci, dorostenky nebo junioři a ti pak ze středních škol odcházejí na vysoké školy do Prahy, Brna či Ostravy.

Takže nyní očekáváte výkonnostní pokles?
Snad ještě ne. Myslím si, že nyní by ještě dva roky mohly být dobré, protože hodně věkem ještě dorostenců nebo juniorů zůstává a docela dobře vypadá i žactvo. I díky tomu jsem přesvědčen, že královéhradecká krajská atletika má na další roky docela dobře našlápnuto.