Tricyklisté závodí na tricyklu, což je velká tříkolka uzpůsobená pro zdravotně postižené sportovce, kteří neudrží rovnováhu na klasickém silničním kole. Tricyklisté se rozdělují na dvě kategorie T1- více postiženi (mohou mít při časovce doprovod), T2 – méně postiženi (zvládnou spurtovat ve stoje do cíle, napít se za jízdy, atd).

V úterý 9. června se reprezentanti České federace Spastic Handicap sešli na své základně v Teplicích. Celé tři dny tvrdě trénovali pod dohledem reprezentačního trenéra Luboše Jirky, plnili jeho příkazy a pilovali každý to, co jim nejde. U někoho to jsou starty, u jiného spurty, u někoho ne zcela vyrovnaná jízda po celou dobu tréninku, atd. V pátek 12. června v časných ranních hodinách vyrazili do cílové destinace v pořadí II. Světového poháru handicapovaných. Po dojetí na místo ubytování měli již jen lehký trénink. V sobotu se jeli napřed rozjet na tricyklech a poté si jeli autem projet trať silničního závodu i časovky.

Start časovky
Časovka byla rovinatá a velmi rychlá, se závěrečnou pomalou technickou zatáčkou. V neděli kolem poledne se všichni tricyklisté postupně postavili na start časovky. Nejlépe se umístil Jiří Hindr z Hořic v kategorii T1, který skončil na druhé příčce a vylepšil tak oproti závodům v Maniagu svůj výsledek o jednu příčku, když dokázal porazit ruského závodníka Semočkina.

David Vondráček z Valdic obsadil páté místo a Zbyněk Charvát dojel na třinácté pozici. V pondělí byl na řadě silniční závod, který byl velmi obtížný, nejen z důvodu celodenního deště, který v době závodu výrazně zesílil, takže hladké galusky na dosti mokrém asfaltu hodně klouzaly. Trať vedla navíc kopcovitým terénem s množstvím prudkých zatáček, vraceček a následným krátkým prudkým sjezdem, kde to neskutečně klouzalo, protože po celodenním lijáku se tvořily obrovské kaluže vody. O pády tudíž nebylo nouze.

Závodníci kategorie T 1 jeli jeden okruh a Jirka Hindr dokončil náročnou trať ve třetím nejlepším čase za francouzským a ruským závodníkem. V závodu třídy T2, jedoucí svůj závod na dva okruhy dokázali oba závodníci vylepšit své umístění z časovky, když David Vondráček vyspurtoval třetí místo a Zbyněk Charvát dojel jedenáctý.

Třetí závod Světového poháru se uskuteční 24. – 26. července v německém Elzachu, což je poslední prověrka před MS konaném opět ve Švýcarsku. Závodů se bohužel, pro katastrofální nedostatek finančních prostředků mohou zúčastnit jen někteří sportovci, přestože si i někteří další svými výkony v českých závodech o nominaci řekli.

Apelujeme proto na všechny, komu není lhostejný osud handicapovaných sportovců, v tomto případě tricyklistů z okolí Jičína, Hořic a okolí: pomozte, prosím, těmto reprezentantům dostat se na třetí závod Světového poháru a poté i na Mistrovství světa v paracyklistice. Kontaktní údaje na www.spasticsportpraha.cz nebo na reprezentačního trenéra Spastic Handicap Luboše Jirku, tel. 725 775 110.   Spastic Handicap