Volejbalová Dřevěnice skončila své čtyřiašedesáté pokračování. A bylo velmi úspěšné. Jako u všech akcí pod širým nebem závisí převážná část úspěchu na počasí.

Po silné páteční bouřce, před startem druhého víkendu (napršelo 33 milimetrů), bylo z kurtů jedno velké jezero. Ale už v devět večer stálo v improvizovaném kempu sedmdesát stanů! Aleš Dufek, šéf dřevěnických techniků, to se svatým Petrem vyjednal skvěle. Pršet opět začalo až v neděli večer, a to přesně deset minut po vyhlášení výsledků.

Již třicet startů má na svém kontě populární „Erwin“ z německého Stasfurtu. Po dojmem své první návštěvy ve Dřevěnici doma založil volejbalový klub a nyní už sem vozí muže i ženy. Muži nehrají žádnou „špici“, ovšem ženy jsou opravdu velice konkurenceschopné. „Byl jsem delegován jako sudí na jedno z jejich vystoupení, a tak to mohu docela objektivně posoudit,“ vyprávěl Václav Nidrle. Erwin si velice považoval přijetí v ředitelství turnaje, kdy dostal i pár suvenýrů a slíbil, že ani ve svých pětašedesáti letech nepřijel naposledy.

Dvakrát, každý víkend jednou, zavítal na turnaj i štáb České televize, který připravil krátkou reportáž pro svoji rubriku Sport v regionech. Vítaná propagace turnaje!

Těsně po turnaji přijel i jeden z veteránů rozhlasové žurnalistiky, redaktor Radiožurnálu Aleš Procházka. Při hodinovém povídání s vedením turnaje byl hodně zvědavý, zajímala ho celá rozsáhlá činnost TJ Sokola Dřevěnice, vytížení kurtů v celé sezoně, technické i hygienické zázemí.

Jen velmi těžko věřil tomu, že se tak veliká akce v tak malé vesnici obejde bez profesionálních funkcionářů a naopak je schopná „postavit“ 180 pořadatelů na všechny úseky – do kiosku, na parkoviště, k úpravě kurtů, jako vedení soutěže, zapisovatele.

Mluvilo se i o penězích – dotacích či grantech, které je těžké získat a stejně těžké složitě administrativně zpracovat a o sponzorech akce.

Rozhodčí – o nich mluvíme každý ročník. První víkend zásluhou kvalifikace o extraligu a ligu proběhl hladce. Potíže nastaly zejména druhou sobotu. Proto nastoupili alespoň na pár zápasů i chlapci z ve- dení soutěží, z „boudy“: Olda Lukavec, Jirka Šimánek, Zdeněk Kopecký, Martin Všetečka i oba Vaškové Nidrlové. A situaci zachránili!

Hlavou nad bezvadným zajištěním a hladkým průběhem turnaje kroutil i předseda krajské rady Asociace školních sportovních klubů Josef Čurda, který se Sokolem Dřevěnice už léta spolupracuje při organizování akcí školního volejbalu.

OSOBNOSTI

Známých volejbalových tváří se samozřejmě více účastnilo při prvním (tedy elitním víkendu). Přítomno bylo nejužší vedení svazu – předseda Marek Pakosta, první místopředseda Jiří Popelka i generální sekretář Milan Labašta.

Hráli například Jan Štokr, Lubomír Staněk, Martin Lébl, Jiří Král či nejlepší hráč turnaje Jaroslav Škach.

Nejlepší hráčkou turnaje byla Anna Šotkovská, mistryně republiky v plážovém volejbale do dvaadvaceti let. Jako trenér působil třeba i Josef Smolka mladší, který velmi potěšil volejbalovou veřejnost s projektem Dukla Liberec ženy.

Mimochodem – mezi pozornými diváky byl tradičně i jeho otec Josef, mistr světa 1966 z Prahy a stříbrný medailista z roku 1964 z olympiády v Tokiu.

O druhém víkendu byl v sestavě Strojáru Malacky i Peter Michajlovič, mistr ČR z roku 2013 v dresu VK Ostrava, momentálně hráč nováčka bohaté ruské superligy Jaroslavli.

Volejbalová Dřevěnice tedy skončila a pořadatelé už teď přemýšlejí nad úpravami pro ročníky příští sezony – zejména nad změnami při jednotlivých hracích dnech a vypsaných kategoriích.