Čeští autokrosaři ovládli dvě ze tří hlavních kategorií při nedělním závodě mistrovství Evropy v Nové Pace. Marek Sekanina ovládl ve čtvrtém díle šampionátu Buggy 1600, Václav Fejfar třídu Touring Autocross. Oba se tak postarali o premiérové české úspěchy v této sezoně v seriálu evropského šampionátu.

Závody v Mecce autokrosu se tradičně těšily velkému zájmu, sledovalo je více než deset tisíc diváků.

Fejfar si na oblíbené domácí trati ve Štikovské rokli připsal jubilejní třicátý triumf v kontinentálním šampionátu v kariéře. Lužanský jezdec letos poprvé porazil dosavadního lídra ME Tamáse Káraie z Maďarska, který dojel druhý.

Na Fejfara tentokrát v Nové Pace neměl, český reprezentant vyhrál všechny rozjížďky a suverénně i finále. „Vydařil se mi ideálně start, nejlépe z celého dne, a když jsem poté ztratil Káraie v zrcátkách, finále jsem si maximálně užíval," řekl Fejfar.

Stejně se dařilo i Sekaninovi, který také vyhrál všechny tři rozjížďky a vydařený víkend potvrdil i ve finále.

„Stále jsem si ale musel hlídat Němce Mandela, který byl jen o malinko pomalejší než já," přiznal Sekanina. Jenže lídr ME v polovině závodu udělal hodiny, výrazně ztratil a český autokrosař si tak mohl v klidu dojet pro vítězství.

Královskou kategorii Super Buggy ovládl Němec Bernd Stubbe, kterému k výhře pomohla i kolize Petra Turka a Jakuba Kubíčka krátce po startu. Druhý nakonec dojel Vladislav Štětina, který poprvé v kariéře vystoupil při ME na stupně vítězů.

Dvě kola dokonce vedl a nebyl daleko od výhry, Stubbe jej však v tvrdém souboji předjel. „Myslím si, že to od něj nebylo úplně korektní. Možná jsem to ale maličko otevřel a on toho využil," řekl Štětina.