Jedná se o běžecký terénní závod, jehož trať je dlouhá 4 400 metrů a vede jarní přírodou po jižním svahu Staropackých hor, prochází vesničkou Podlevín a vrací se na místo startu do areálu sportovního hřiště Sokolák.

Tratě pro dětské kategorie, dorostenky a ženy jsou vedeny po okolí sportovního hřiště. Letos byl na zkoušku zařazen ještě vložený závod maminek s kočárky.

Vhodné podmínky

Po několik minulých ročníků se závody vždy uskutečnily za pěkného jarního počasí, a tak jeho pořadatelé měli obavy, zda pěkné počasí vyjde i letos. Navzdory nepříznivé předpovědi našich meteorologů, po celou dobu závodu vydrželo teplé a slunečné jarní počasí. Bouřka s následným lijákem však začala okamžitě po zakončení závodu a uklízení potřebných rekvizit.

Letošního Staropackého krosu se zúčastnil rekordní počet startujících. Ve dvaceti věkových kategoriích, od jednoročních až dvouletých batolat z kategorie „mlíčňáci – I." až po veterány, se na startovní čáru postupně postavilo celkem 302 závodníků. Z toho v dětských a žákovských kategoriích 230. Nejvíce obsazená byla kategorie „mlíčňáci – II.", ve které do cíle doběhlo rekordních pětatřicet, tří až čtyřletých dětí. V hlavním závodu na 4 400 metrů letos startovalo celkem 56 závodníků z kategorie dorostenců mužů a veteránů. Nejstarším účastníkem závodu byl sedmaosmdesátiletý František Bém z AC Slovan Liberec.

Absolutním vítězem 37. ročníku Staropackého krosu se stal Míla Honců z SK Nové Město nad Metují, který proběhl cílem v čase 15:03,0. Druhý doběhl Jakub Pšenička, startující za Žižkovské tygry s časem 15:15,8 a na třetím místě skončil Rudolf Cogan ze Sokola Nová Paka v čase 15:48,3. Ze staropackých závodníků byl nejrychlejší Jan Sucharda z pořádajícího oddílu, který obsadil pěkné čtrnácté místo v čase 17:29,3.

V kategorii žen na 2 200 metrů byla nejlepší Dagmara Kynčlová (SK Nové Město nad Metují) v čase 7:24,3, druhá doběhla Dagmara Tůmová (Spartak Vrchlabí) 7:41,2 a třetí skončila Zdeňka Svatá (Kruh) 8:11,1. Diplomy a ceny nejlepším závodníkům předala, jako již tradičně, starostka obce Věra Hlostová a ředitel závodu Jarka Nypl.

Výbor pořádajícího oddílu lyžování TJ Sokol Stará Paka děkuje všem sponzorům a zúčastněným závodníkům i jejich doprovodu za účast v závodě a všem pořadatelům, kteří zajišťovali plynulý a hladký průběh letošního závodu.