Nyní už je zapovězeno i to málo. Poslední proticovidová opatření vlády zastavila neprofesionální sport – a to nekompromisně. Nebo je to celé jinak?

Na nařízení jsou dva různé náhledy z důležitých organizací. Neshodují se Fotbalová asociace České republiky s Národní sportovní agenturou, vedenou bývalým hokejistou Milanem Hniličkou.

Začněme prvním případem, největším spolkem v zemi s více než 300 tisíci členy. Za FAČR ozřejmil pravidla pro příští (minimálně) tři týdny generální sekretář Jan Pauly.

Sokol, hromadné cvičení
SokolGym se odkládá o rok. Největší sokolskou akci zastavil koronavirus

„Trénovat lze pouze venku, na území obce, kde má sportovec bydliště nebo trvalý pobyt, individuálně nebo se členem domácnosti,“ napsal.

Fotbalové společenství se podle toho ihned zařídilo. Hráči se nepřipravují ani ve dvojicích, jako tomu bylo v minulých týdnech.

Volby jedou

Sport stojí, fotbalová politika ne. Volební valné hromady okresních a krajských svazů se mohou konat. Proto už byli zvoleni někteří noví okresní předsedové, například v Teplicích Rudolf Řepka, představitel Fevoluce volající po změně poměrů.
Aby se zdařila, musí volby proběhnout. Proto jsou jasná pravidla. Účastníci si nasadí respirátory, je nutné držet rozestupy dva metry. „Každý musí mít negativní test, přičemž postačí antigenní, který byl proveden nejvýše před třemi dny,“ řekl sekretář asociace Jan Pauly.

„Museli jsme zrušit veškerý tréninkový proces. Vše se přesouvá do domácích podmínek a je to ryze na hráčích a rodičích,“ prozradil Martin Štěpán, šéftrenér žáků v druholigovém Hradci Králové. „Nám zbývá jediná možnost, a to trénovat on-line. Při tom jsou ale možnosti omezené,“ zalitoval.

Jenže je to vskutku nutné. Pohled Národní sportovní agentury je jiný. Dua hráčů(ek) se podle ní mohou setkávat a trénovat.

„Upozorňujeme, že venkovní sportoviště jsou i nadále otevřená pro veřejnost, zůstává omezení na dvě osoby vyjma členů domácnosti a nově platí pravidlo, že návštěvníci musí mít bydliště v obci, kde se sportoviště nachází,“ uvedl tiskový mluvčí Jakub Večerka.

Souček do Barcelony? Srdce říká ano, rozum ne

Podle všeho jde o rozdílný právní pohled obou organizací. Uvidí se, zda se v příštích dnech debata nějak rozvine, fotbalová asociace totiž trvala na svém výkladu, i když dostala k posouzení agenturní názor.

Jedno jisté je: mládež i amatéři po sportu baží. Kdy se dočkají?