VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovo „olympiáda“ zní hodně pěkně. Kdo ví

Východní Čechy, Ústí nad Orlicí /ROZHOVOR/ - Dlouhodobé cíle si Vojtěch Mlynář nechce dávat. Soustředí se na přítomnost, ale přesto zaznělo něco, co je pro sportovce splněným snem.

17.12.2017
SDÍLEJ:

Výbornými výsledky si půlkař Vojtěch Mlynář vysloužil pozvánku na mítink Diamantové ligy v Curychu, kde ochutnal pocit vítězství.Foto: archiv závodníka

Jeho jméno se stále více dostává do podvědomí atletických odborníků. Po letošním roce to bude jistě platit dvojnásob. Má za sebou skvělé výsledky, startoval na Diamantové lize v Curychu, kde vyhrál juniorský závod na 800 metrů.

Medaile z evropského šampionátu Vojtěchu Mlynářovi (19) utekla. Byl zklamaný, ale hodil ta za hlavu.

Teď už se chystá na halovou sezonu, kde je jeho velkým lákadlem mistrovství světa. „Jsou tam vždy velmi tvrdé limity. V létě jsem sice potřebný čas už běžel, v hale se ale běhá cca o dvě sekundy pomaleji a v devatenácti letech běžet halové mistrovství světa by byl asi malý zázrak,“ uvedl v následujícím rozhovoru běžec, jenž se pyšní na konci letošního roku skvělou bilancí.

Atletická sezona je už nějakou dobu u konce. Při pohledu na vaše výsledky po celý rok je vidět, že jste udělal velký kus práce?
Jsem rád, že se mé úsilí v přípravě vyplatilo. Posunul jsem si výrazně osobáky na všech tratích, co jsem běžel, takže je vidět progress a to mě těší.

Letní sezona byla fantastická, jinak to ani nelze nazvat?
Se sezonou jsem opravdu spokojený. Myslím, že nebyl závod, který bych vyloženě pokazil, nebo kde bych neměl formu. Byl jsem skvěle připravený po celé léto, ale zároveň vím, že jsem vždy nepředvedl to nejlepší, na co jsem v danou chvíli měl.

Bohužel přišlo zranění, které vás odstavilo od mistrovství republiky dospělých, kde byste zřejmě patřil k největším favoritům na půlce. To je asi jediná kaňka, která zpětně mrzí, viďte?
Není to jediná kaňka, co mě mrzí. Ale tohoto mistrovství je mi opravdu líto, cítil jsem se fantasticky a věřil jsem si, že můžu bojovat o zlato. Pokud by mi to vyšlo, byl by to pro mě skvělý výsledek v porovnání se staršími borci z pražských klubů. Bohužel jsem se ale tři dny před závodem zranil.

Na evropském juniorském šampionátu jste se dostal do finále. Medaile z toho nebyla, skončil jste pátý. Teď se zpožděním několika měsíců prozraďte, zdali jste na cenný kov myslel?
Finále byl můj cíl a ten jsem si splnil. Medaile byl sen. Když se na tuto akci ohlédnu zpět, tak vím, že jsem finále mohl zvládnout mnohem lépe. Odstartoval jsem moc pomalu a od začátku jsem byl vzadu. Když jsem chtěl začít předbíhat, tak mě jeden ze závodníků srazil a já musel dohánět ztrátu, která je v takovém závodě opravdu nepříjemná a myslím, že mě stála minimálně medaili. Ve druhém kole jsem předběhl tři závodníky, zaběhl ho ze všech nejrychleji, to ale bohužel stačilo jen na posun z osmého místa na páté. Po závodě jsem byl hodně zklamaný, protože jsem v medaili věřil a moc jsem si ji přál, a vím, že jsem na ni rozhodně měl.

Přišla satisfakce na Diamantové lize v Curychu, kam jste byl pozván? Zažil jste někdy větší zážitek?
Částečně určitě ano, ale mistrovství Evropy je přeci jen mistrovství Evropy. Diamantová liga v Curychu byl neskutečný zážitek a strašně jsem za pozvánku rád. Atleti z celého světa, které obdivujeme v televizi, tady najednou s vámi sedí v jedné místnosti u jídla, rozcvičují se vedle vás a podobně, takže můžete spoustu věcí okoukat.

Stadion doslova dýchá atmosférou závodů. Jak to působilo na vás?
Zaplněné tribuny mám rád, diváci mi vždy dodají sílu a skvělá atmosféra mě vždy vyhecuje k lepším výkonům, takže stadiony jako curyšský či ostravský, kde je několik tisíc lidí, mám opravdu velmi rád.

Oběhnout si čestné kolečko pro vítěze si jen tak někdo neužije. Pecka?
Takové momenty jsou opravdu skvělé, uvědomíte si, že to, co děláte, má smysl a je to krásná odměna. Rozdal jsem desítky podpisů a selfíček, z tribun mě zdravilo i pár českých diváků, takže prostě pecka.

Naběhl jste na vítěznou vlnu, která pokračovala na mistrovství republiky juniorů, na šampionátu do 22 let, na reprezentačním čtyř utkání na Slovensku a také na Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově. Z toho se až točí hlava, protože jste byl k neporažení…
V přípravném období jsem zkrátka udělal spoustu práce, z které jsem pak těžil celou sezonu a proto jsem dokázal zvítězit na všech těchto závodech.

Na českém juniorském mistrovství jste stlačil čas na osmistovce dokonce pod minutu padesát. Upravil jste zápis historických tabulek. Bolelo to hodně?
Před závodem foukal celkem silný vítr, což pro překonávání rekordů není vůbec dobré. Řekl jsem si ale, že to zkusím, poběžím si vlastní závod a ve druhém kole v protivětru to už dost bolelo, ale každá osmistovka bolí, takže nic neobvyklého. Rekord šampionátu je dobrá odměna.

Stále vám je pouhých devatenáct let, ale úspěšně se měříte s daleko staršími a zkušenějšími závodníky. To vás musí hnát ohromně dopředu a pomáhat v tréninku, když víte, že už v těchto letech jste konkurenceschopný?
Největší rozdíl mezi mnou a těmito závodníky (většinou Pražáky, pozn. respondenta) je asi v podmínkách. Oni jezdí často na soustředění do Afriky nebo někam do hor, v Praze mají jako součást běžného dne prostředky k regeneraci, fyzioterapeuty, spoustu volného času. Já na soustředění strávím minimum času, drtivou většinu tréninků odběhám po škole, v zimě za tmy, a o každodenní regeneraci nebo spoustě volného času se u mě opravdu hovořit nedá. Naštěstí teď s příchodem úspěchů přišly i lepší možnosti. Samozřejmě je ale pěkné závodit se závodníky takovéto úrovně a vždy je to výzva je porazit.

Je o vás známo, že tvrdě pracujete, že si jdete pevně za svým cílem.
Loni mi unikla účast na mistrovství světa a říkal jsem si, že tento rok se mi to s Evropou už stát nesmí. Tak jsem si urovnal pár věcí, přišel na to, co je špatně a udělal vše pro splnění svého cíle. Pokud jsem chtěl dosáhnout těchto výsledků, tak nebylo na výběr.

K tomu potřebujete i dobrého trenéra. Říká se, že trenér dělá i padesát procent výkonu jednotlivce. Jak to vidíte?
Není to vždy jen o trenérovi, neznamená, že když má jednoho dobrého závodníka, že vychová i všechny ostatní, pokud na ně použije stejný trénink. Trenér musí mít cit, protože každý závodník je jiný typ a každému vyhovuje něco jiného. Vždy ale záleží na tom, jestli závodník chce makat. Já mám se svým trenérem Janem Venclem skvělý vztah, známe se několik let a důvěřujeme si. Jsem moc rád, že je ochotný mi vyjít vstříc, pokud mu navrhnu například změnu tréninku. Má pozitivní přístup a udržuje dobrou náladu, hlas snad nikdy nezvyšuje. Mezi jeho svěřence patří i několik dalších lidí, se kterými si skvěle rozumíme a jsme výborná parta. To také dělá hodně.

Kam máte v atletice ve výhledu namířeno?
Vlastně ani nevím, kam až. Nedávám si dlouhodobé cíle, nevím, jak vše půjde dál, kdykoliv se může cokoliv stát a člověk je pak jen zklamaný. Spíš se soustředím na přítomnost a snažím se dělat každý den to, co mám. Slovo ,,olympiáda“ zní hodně pěkně, ale kdo ví, jak bude vše pokračovat.

Stále však studujete na gymnáziu v Letohradu. Mají pochopení, že zkrátka nemůžete neustále sedět v lavici?
Nemůžu si stěžovat, naše škola je v tomto parádní. Sportovců je tam hodně a spousta lidí je ve škole mnohem méně než já. Učitelé nám vycházejí vstříc maximálně, jak mohou a toho si opravdu vážím.

Jakmile se objevíte, jste ihned v hledáčku kantorů?
Když se vrátím, tak si s kantory domluvím náhradní termín testu, pokud spolužáci něco psali, a kantoři to skutečně respektují. V hledáčku nejsme, naopak jsou ochotni nám pomoci, pokud učivu třeba nerozumíme.

Sportovní rok 2017 pomalu končí. Už plánujete co v halové sezoně roku 2018?
V hale se chystá mistrovství světa, ale tam jsou vždy velmi tvrdé limity. V létě jsem sice potřebný čas už běžel, v hale se ale běhá cca o dvě sekundy pomaleji a v devatenácti letech běžet halové mistrovství světa by byl asi malý zázrak, takže hlavním cílem bude mistrovství České republiky.

Jaké hlavní cíle máte před sebou v příštím roce?
Rád bych zkusil zaběhnout limit na mistrovství Evropy dospělých, které se bude konat v Berlíně. Limit není od mého osobáku vzdálen až tak daleko, takže uvidíme.

Vizitka Vojtěcha Mlynáře
Reprezentant České republiky v atletice
Věk: 19 let
Studium: LSG Letohrad
Klub: Jiskra Ústí nad Orlicí
Trenér: Ing. Jan Vencl, Jiskra Ústí nad Orlicí

Nejvýznamnější úspěchy letní sezony roku 2017
Závody na 400 metrů
Atletický mítink Týnišťské memoriály (Týniště n. O.) 1. místo
Průběžné atletické tabulky junioři 5. místo

Závody na 800 metrů
Mistrovství Evropy juniorů (Grosseto, Itálie) 5. místo
Diamantová liga U23 (Curych, Švýcarsko) 1. místo
Mistrovství ČR juniorů v atletice (Jablonec n. N.) 1. místo
Mistrovství ČR do 22 let v atletice (Praha) 1. místo
Reprezentační čtyřutkání v atletice (Trnava) 1. místo
Atletický mítink Memoriál Ludvíka Daňka (Turnov) 1. místo
Evropské atletické tabulky U20 5. místo
Průběžné atletické tabulky junioři 1. místo
Historické atletické tabulky junioři 5. místo
Průběžné atletické tabulky muži 5. místo

Závody na 1000 metrů
Atletický mítink Velká cena Města Cheb 1. místo
Historické atletické tabulky junioři (Rekord ČR) 1. místo
Průběžné atletické tabulky junioři 1. místo
Průběžné atletické tabulky muži 4.místo

Autor: Miroslav Bednář

17.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb ZEDNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ZEDNÍK/-ICE, Místo výkonu : Valdice s výjezdy po zakázkových stavbách ČR, V případě zájmu kontaktujte pana Ing. Ondřeje Brože na e-mailové adrese: novotna@staving.cz, telefonním čísle: 603 598 360, mzda : 100,- Kč/hod., Požadujeme:, Flexibilita, spolehlivost, manuální zručnost, Praxe ve stavebnictví výhodou., Nabízíme:, Pracovní poměr na dobu určitou 2 roky s možností prodloužení, dovolená navíc, stravné., Vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty., Požadovaná znalost češtiny nebo ukrajinštiny z důvodu komunikace v těchto jazycích na pracovišti.. Pracoviště: Staving, spol. s r.o., Jičínská, č.p. 66, 507 11 Valdice. Informace: Ondřej Brož, +420 603 598 360. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Specialisté v oblasti zootechniky ZOOTECHNIK/-ČKA 24 000 Kč Specialisté v oblasti zootechniky ZOOTECHNIK/-ČKA DRŮBEŽE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZOOTECHNIK/-ČKA DRŮBEŽE, V případě zájmu kontaktujte pana Ing. Miloše Zimu - vedoucího zootechnika závodů drůbeže na emailové adrese: zima@mavejicin.cz nebo telefonní čísle: 702 176 320 (od 8.00 - 13.00 hod.) , Náplň práce:, - Zpracování evidence docházky a provedených prací pro mzdovou účtárnu, - Zpracování výrobních podkladů pro měsíční uzávěrku, - Vedení evidence stavů drůbeže, denní produkce, - Vedení evidence zásob vajec, krmných směsí a ostatního materiálu , - Dodržování platné legislativy a nařízení vedení podniku ve všech činnostech při provozu střediska Soběraz, - Provádění a dohled při zootechnických prací v chovu a odchovu drůbeže, - Zajišťování technického materiálu v provozech chovu drůbeže, - Provádění součinnosti při veterinárních a ostatních kontrolách a auditech spojených s provozem chovu drůbeže, - Provádění vstupních proškolení nových pracovníků a vedení písemného zápisu o nich, - Absolvování nařízených školení související s bezpečností práce, PO a provozem chovu drůbeže, - Zajišťování pracovníků na naskladňovací a vyskladňovací práce v chovech drůbeže, - Plnění úkolů nadřízeného pracovníka, - Zajišťování a evidence OOPP , , Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky.. Pracoviště: Mave jičín, a.s.- soběraz, 507 13 Železnice. Informace: Miloš Zima, +420 702 176 320. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci OSTATNÍ POMOCNÍ UKLIZEČI/-KY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: OSTATNÍ POMOCNÍ UKLIZEČI/-KY A POMOCNÍCI/-CE, V případě zájmu kontaktujte paní Nataliji Futovovou na emailové adrese: futov.n@seznam.cz nebo telefonním čísle: 777 040 909 (od 10.00 do 16.00hod.), Náplň práce:, Pomocné a úklidové práce. Sbírání odpadků, vyprazdňování odpadkových košů a odnášení jejich obsahu na místa odvozu, úklid podlahových ploch. Prašné prostředí, úklidové prostředky, práce o víkendech., Jedná se o krátkodobé zaměstnání na 3 měsíce., , Pozice je vhodná i pro cizince na krátkodobé povolení.. Pracoviště: Vastoria s.r.o.- hotel dětenice, 507 24 Dětenice. Informace: Natalija Futovová, +420 777 040 909. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ/-KA MKD - ČR+EU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ŘIDIČ/-KA MKD - ČR+EU, V případě zájmu volejte na tel.: +420 606 118 064 p. Ljubojević nebo pište na e-mail: dejanl@seznam.cz., Požadujeme ŘP skup. C+E, profesní průkaz, praxe, znalost ČJ, NJ nebo Bosenštiny vítána, zdravotní způsobilost. , Vhodné pro občany EU i cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Gta cz s.r.o., 506 01 Jičín 1. Informace: Dejan Ljubojević, +420 606 118 064.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extraliga házenkářů: HBC Ronal Jičín - TJ Sokol Nové Veselí.

Jičín si chce v poháru spravit chuť

Ilustrační foto.

Čtvrté dějství v režii domácích celků

Kapitán Karviné Marek Janečka: Baník? Kvalita. Ale na zadek se z něj neposadím

Karviná – Velmi těžká mise čeká dnes od 17 hodin na fotbalisty MFK Karviná, kteří míří do moravskoslezské metropole k regionálnímu derby s Baníkem.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT