Po loňských úspěších na mistrovství ČR dorostu a poté mistrovství světa s reprezentací pomohl letos zachránit Jičín v první lize a výrazně na sebe upozornil i v individuálních statistikách. Prvním rokem jako junior před pár dny získal další dvě medaile na mistrovství ČR a nyní se bude s reprezentací, jejímž je již stálým stavebním kamenem, usilovat o úspěch na mistrovství světa. Vzhledem ke stálému výkonnostnímu růstu tak kromě nabídek z předních českých celků přišla před pár dny výzva, která se neodmítá. Českého juniorského reprezentanta kontaktovali zástupci pátého celku nejvyšší německé soutěže, Donauperle Straubing! A jelikož je Bundesliga v zemi našich západních sousedů nejkvalitnější ligou světa, nabraly události rychlý spád. Jak se chystaný transfer rodil a jaká jsou očekávání a dojmy nám přiblížil sámotný úspěšný kuželkář Jan Bína.

Honzo, než přejdeme k otázkám o samotném angažmá v Donauperle Straubing, chtěl jsem se zeptat, zda-li jste letos měl více nabídek, ať již z České republiky nebo ze zahraničí?

Ano, pár nabídek mi přišlo. Například Česká Třebová, která letos postoupila do první ligy. Dále prvoligové Valašské Meziříčí nebo nabídka z Vrchlabí, které hraje první ligu a postoupilo do plánované Česko-Slovenské Interligy. Jelikož mě ale Interliga příliš neláká a první ligu mohu hrát doma v Jičíně s hráči, se kterými jsme si to „vykouleli" (usměje se), chtěl jsem zde ještě zůstat, ale…

Proč jste se tedy rozhodl pro Donauperle Straubing?

Je to tým hrající nejvyšší německou ligu a myslím, že můžu v klidu říci, že se jedná o nejlepší kuželkářskou ligu světa. Taková nabídka se zkrátka neodmítá.

Jak probíhaly „námluvy"?
Zhruba v polovině dubna mi zavolal Radek Hejhal, jestli bych neměl zájem. A před pár dny jsem se tam byl už podívat a nyní jsme prakticky domluveni. Absolvoval jsem trénink, abych se ukázal, jak hraji. Zástupce Straubingu samozřejmě zajímalo především to, jak jsem na tom stylově.

Musel jste absolvovat nějaký kontrolní start či testy před vašim novým angažmá?

Absolvoval jsem trénink, abych se zde předvedl. Jak už jsem říkal, zástupce Straubingu samozřejmě zajímalo především to, jak na tom jsem stylově. Hráli jsme společně s Radkem Hejhalem, jenž mi jako velice zkušený hráč, který má navíc v Německu výborné jméno, na cestě k novému angažmá pomáhá.

Je již připraven či podepsán transfer? Případně kdy bude?
Na všem se už pracuje, v blízké době bude vše vyřešené.

Co víte o kádru Straubingu?
Hrají v něm dva Češi, což je docela povzbudivé. Jinak toho o kádru moc nevím.

Jaký dojem na vás udělalo oddílové zázemí, dráhy a podobně?

Zázemí je tam úplně super, kuželna pěkná a padavá. Jedná se o šestidráhu a co je opravdu zajímavé, že je složená od různých firem, to opravdu nebývá zvykem.

S jakými ambicemi tam odcházíte vy?

Chtěl bych si tam vylepšit svoje maximum a pomoci týmu dosáhnout na medaile.

Co se od vás ze strany Straubingu očekává?
Myslím, že se ode mě očekávají nějaké ty pořádné výkony (úsměv).

Jak moc bude náročné cestování?
Jak často, s kým, kam a jak to může ovlivnit výkony?
Člověk cestuje i po naší republice, takže v tom problém nevidím. V sezóně budeme jezdit každý víkend s hráči, co tam působí, tedy s Radkem a Michalem. (Radek Hejhal a Michal Jirouš – oba reprezentanti České republiky).

Jak se znáte s již zmíněními dvěma Čechy v týmu?
Případně hrají ve Straubingu ještě i jiní cizinci?
Znám se s nimi, ale doposud většinou jen od vidění. Ale to se určitě změní. Pokud vím, tak žádní další cizinci v kádru nejsou.

Jak se budete připravovat na další sezónu? Změní se něco ve vaší přípravě a především v trénincích?
Pokusím se ještě vylepšit svoji fyzickou zdatnost, jinak tréninky asi ponechám stejné.

Honzo, děkujeme za rozhovor. Zároveň přejeme, ať se vám i celému týmu daří a hlavně skvělou formu v nastávajících týdnech podpořenou nějakým tím úspěchem v reprezentačním dresu na mistrovství světa!

Češi v nejlepší kuželkářské lize světa:

V nejprestižnější lize světa, 1. německé Bundeslize, hráli v této sezóně čtyři čeští hráči. Hodně blízko titulu byl letos Miroslav Jelínek s Victorií Bamberk, ale nakonec se musel spokojit se stříbrem za vítězným celkem Zerbstu. Jaroslav Hažva výrazně dopomohl Staffelsteinu k bronzu o bod před Schwabsbergem.

A konečně Radek Hejhal (sedmý nejlepší hráč ligy s impozantním průměrem 632,9) a Michal Jirouš výrazně přispěli k pátému místu Straubingu. Do této elitní společnosti by nyní měl vstoupit i Jan Bína z SKK Jičín.    (jji, re)