Po loňském mediálně propagovaném ME v Londýně přišlo nyní na řadu sice skromněji pojaté ME, ale zato si to letos všichni plně užili i s after párty, neboli se zábavou po slavnostním zakončení. Každý stát mohl postavit maximálně čtyři družstva po třech hráčích, přičemž do celkového pořadí se započítávaly nejlepší dva týmy. Z českého družstva si nejlépe vedl ČR-A tým (Šváb, Harant a jičínský Míra Jedlička) a druhý náš tým, který se započítával, byl ČR –C (Barok, Dubský a opět jičínský hráč Vráťa Jedlička).

Nejlépe z našich zahrál P. Šváb z Litvínova, ale na stupně vítězů v jednotlivcích to nestačilo, ty plně obsadila Francie. I v kategorii národů nedala Francie dalším šanci a obhájila prvenství z Londýna. (pozn. – ve Francii se národní kvalifikace zúčastnilo 200 hráčů!). Na druhém místě mezi národy skončilo Německo, takže golfoví velikáni jako Anglie, Irsko, Belgie či Švýcarsko skončili až za naší reprezentací. Z bývalého východního bloku hrají pouze Maďaři a ti zatím jen získávají zkušenosti.

Tato poměrně ještě neznámá golfová disciplína přitahuje převážně mladé generace pro naprostou svobodu ve hře. Hráči nejsou svázáni systémem složitých pravidel a mohou se přímo vyřádit při vymýšlení různých překážek a cílů. Většinou sice stačí trefit určitý cíl, ale za umístění míčku dovnitř se odečítá zpravidla jeden úder. Nizozemci nebyli svázáni nedostatkem místa, protože měli k dispozici bývalé doky, přebudované na rozsáhlý zábavní park, kde nechybí restaurace s diskotékou, či vysoký přístavní jeřáb přestavěný na extravagantní luxusní hotel, který je využívaný i na bungee jumping s obrovskou lanovou houpačkou.

Díky lehkému speciálnímu míčku, se kterým se hraje, nehrozí poškození majetku, natož zranění. Letos se hrálo 16 jamek, a to jak s mírně upravenou klasikou, jako trefení míčku do krabice, popelnice, dřeváku, kulečníkového stolu.

Dále museli hráči odpalovat i ze střechy restaurace na parkoviště a tam do láhve, dále trefit dinosaura, nebo lavičku přes vyřazenou tramvaj. Většinou postavili vyvýšená odpaliště, které vytvořili z klasických europalet, a tak nebylo o diváky nouze. Netradiční bylo i patování na šikmém, jeden metr širokém molu, které vybíhalo do moře. Hráči se při hře dostali i na starou velkou několika stěžňovou plachetnici.    (gmj)