Sedm zlatých mladých packých plavců v Kielu

Nová Paka - Město Kiel na severu Německa je mimo to, že je vyhlášeným přístavem, hostitelem i poslední víkend před Vánocemi je známé i tradičním plaveckým Vánočním pohárem.

3.1.2018

Ilustrační foto.Foto: Externista VLP/Petr Vigh

Letos to byl již 48. ročník závodící se zde úplně ve všech disciplínách. Mezi závodníky deseti zemí zde startovali, jako jediní zástupci České republiky, i tři mladí pačtí plavci. A vedli si opravdu velice úspěšně. Ve svých kategoriích Mikuláš Cogan vybojoval čtyři zlaté medaile, Matěj Vik dvě zlaté a Martin Janoušek jednu.

Za dva roky svého života packý krytý bazén nejen, že dělá radost dospělým, ale nese i ovoce v plaveckém sportu, který na novopacké sportovní mapě zatím chyběl. Mikuláš Cogan sice ještě zatím hostoval do Autoškody Mladá Boleslav, Martin Janoušek a Matěj Vik dosud závodí za Delfín Jičín, ale převážně tito tři mladí plavci trénovali v novopackém bazénu v plaveckém sdružení Žralok Nová Paka.

V Kielu se nejvíce dařilo Mikuláši Coganovi, který vyhrál závod na 100 m motýlek. S dosaženými časy na 50 m 29,36 sekundy a 100 m 1:03,88 min. překonal dva české rekordy v kategorii žáků do 12 let, rekord Jana Šefla z Plzně na 50 m z roku 2002 o 14 setin a svůj letošní na 100 m o patnáct setin. Druhé vítězství vybojoval Mikuláš Cogan v závodě na 50 m motýlek, kde se mu sice časem 29,74 nepodařilo zlepšit svůj rekord z mezičasu stovky, ale i tak byl jeho čas výborný. Motýlek Coganovi sedí, a tak nezaváhal ani na 200 m. Z prvního místa se radoval, ale vzhledem k pomalému začátku zůstal časem 2:24,28 za českým rekordem o 68 setin. Čtvrté vítězství si vybojoval mladý Cogan v nejkratším sprintu, ve volném způsobu, když zvítězil na 50 m v čase 26,88. V této disciplíně Matěj Vik v osobnímu rekordu 27,69 sec získal bronzovou medaili a Martin Janoušek časem 28,99 skončil šestý.

Další výborný Pačák Matěj Vik na 100 m prsa vybojoval druhé místo v osobním rekordu 1:21:00 min., Martin Janoušek časem 1:22,84 min. zde skončil čtvrtý. V další disciplíně – 200 m prsa, v souboji packých plavců mezi sebou, zvítězil Martin Vik, když tuto trať zaplaval za 3:01,84 min, Martin Janoušek na druhém místě měl čas 3:02,05 min. O výkonnosti packých plavců svědčí čas třetího Evena Halmicha z SV Wfr. Brandenburg, který měl čas 3:08,32 min. Druhé vítězství získal Matěj Vik svým prvním startem na trati 800 m volný způsob. Časem 11:29,09, v konkurenci, ve které se mu zbývající plavci dívali na záda přesvědčivě ve své kategorii zvítězil. Novou skvěle provedenou prsařskou technikou získal vítězství v prsařském sprintu na 50 m i třetí Pačák Martin Janoušek časem 35,53 sekundy. Matěj Vik skončil časem 36,39 na druhém místě. Tento závod byl soubojem o první místo dvou Pačáků, dalších devět plavců „jen přihlíželo“.