Do Lužan se dá přijet na Silvestra i ve všední den nejspolehlivěji vlastním autem. Silnice byly sjízdné, a tak na tradiční zakončení šachového roku v Lužanech přijelo celkem 95 hráčů ze všech koutů Královéhradeckého kraje. Přijeli i z Pardubic, Středočeského kraje a dokonce i z Brna.

Punc kvality
Přijelo hodně starých známých. Jedenáctinásobný vítěz, jičínský Jarda Fiala, obhájce loňského vítězství a účastník předvánočního mistrovství republiky v blesku, letos poprvé mezi dospělými Tomáš Kraus. Jeho kolega z Hořic Jakub Šafařík, dvacátý třetí z předvánočního mistrovství ČR a dvanáctá v kategorii žen Nataša Richterová z ŠK Loko Brno. Konkurence tedy slušná, 14 hráčů s ELO nad 2000, průměrné ELO prvních 30 hráčů bylo 2003 a ještě padesátý hráč startovního pole měl ELO 1723.

U šachů nerozhoduje příliš věk, nejstarším hráčem byl Jaroslav Sládek z Jičína 86 let, skončil na 81. místě, nejmladším hráčem byl Jáchym Janouch 9 let, skončil na 80. místě. Při pohledu do startovní listiny je vidět, že vedle těch, co už více pamatují, přibývá mladých hráčů, kteří mají šachovou sportovní dráhu před sebou a určitě o nich ještě uslyšíme. I vítěz turnaje Tomáš Kraus k nám do Lužan jezdil ještě v době, kdy sotva dosáhl na šachovnici.

Z domácích hráčů Tomáš Málek obsadil pěkné 31. místo, Jiří Horáček byl šedesátý, Josef Splítek sedmdesátý šestý a Petr Bičiště sedmdesátý sedmý.

Celkem bylo odehráno 423 partií a rozdáno 361 slonů (prémie za vítěznou partii). Největší počet nerozhodných partií, čtyři, mělo celkem šest hráčů. Každý z hráčů zakusil alespoň jednou, jak chutná porážka. Vyhlášení výsledků, rozdání cen, poděkování sponzorům i popřání do nového roku se stihlo podle plánu.

Pořadí: 1. Tomáš Kraus (ŠK AD Jičín) 7,5 bodu, 2. Jan Macháň (Polabiny 2222) 7,5, 3. Jaroslav Fiala (ŠK AD Jičín) 7,5, 4. Martin Duczynski (ŠK AD Jičín) 7,0, 5. Ivo Peroutka (Broumov) 7,0, 6. Jakub Šafařík (Jiskra Hořice) 7,0, 7. Martin Šedivý (Nový Bydžov) 6,5, 8. Vojtěch Kykal (Lázně Bělohrad) 6,5, 9. Pavel Postupa (Joly Lysá nad Labem) 6,0, 10. Petr Tázlar (Jiskra Hořice) 6,0, 11. Jan Mrověc (Hronov) 6,0), 12. František Fuchs (Dvůr Králové) 6,0. ⋌(lm)