Blesková partie, hodiny sice ženou hráče k rychlému rozhodování, ale boj dvou královských družin na šachovnici je nesmlouvavý.

První kolo ve „švýcaru" nebývá příliš zajímavé, výkonnostní rozdíl soupeřů je velký, a tak překvapivých výsledků bylo málo. V druhém kole zaváhal jeden z favoritů, Martin Duczynski z Jičína, prohrál s Jindráskem (Kostelec n. Orl.). Ve třetím se spolu utkali dva nadějní 16letí hráči Vojta Kykal (Lázně Bělohrad) a Jan Macháň z pardubického oddílu Polabiny 2222. Rozešli se smírně, to ještě ani jeden z nich netušil, že jim ta druhá půlka bodu bude v závěrečném hodnocení chybět.

Ve čtvrtém kole si bod rozdělili na první šachovnici Jakub Šafařík s Tomášem Krausem, na druhé šachovnici se smírně rozešli Petr Tázlar z Hořic a Nataša Richterová. Macháň znovu zaváhal a prohrál s Martinem Šedivým z Nového Bydžova.

Páté kolo rozhodovalo o tom, kdo bude po dopolední části v čele. Šedivý se rozdělil o bod s Janem Mrověcem z Hronova a na druhé šachovnici se spolu utkala dvě velká jména lužanského turnaje Fiala a Kraus. Z napínavého souboje vyšel jako vítěz Tomáš. Po pátém kole tak v čele turnaje byli Šedivý, Mrověc, Kraus, Šafařík a Vojta Kykal, všichni se 4,5 body. Žádný rozhodující náskok. Jestli jsou body v dopoledních kolech důležité, pak o těch čtyřech odpoledních závěrečných to platí dvojnásob.

Přidělovaní soupeři jsou totiž čím dál silnější a každá prohra znamená propad o několik míst dozadu a možnost k nápravě už většinou není.

V šestém kole, po půlhodinové přestávce k občerstvení Kraus porazil Šedivého, V. Kykal zvítězil nad Mrověcem a Šafařík remizoval s Fialou. V čele si udrželi půlbodový náskok Kraus s V. Kykalem před čtveřicí Duczynski, Šafařík, Postupa (Lysá n. L.) a Richterová. V sedmém kole Kraus zvítězil nad Kykalem, Šafařík prohrál s Duczynskim a Richterová porazila Postupu. Dopředu se posouvali Fiala, Macháň, Mrověc a Tázlar.
Do předposledního kola tak nastupoval s 6,5 body Kraus už na čele sám před Duczynskim a Richterovou s 6 body, dalších pět pronásledovatelů Kykal, Mrověc, Tázlar, Fiala a Macháň mělo ještě o půl bodu méně. Na první šachovnici Kraus nedal šanci Duczynskému, Macháň se posunul dopředu přes Richterovou a Fiala porazil Kykala. Dopředu se posouval i Ivo Peroutka z Broumova který porazil Postupu.

Před posledním kolem měl Kraus samostatné jednobodové vedení před dvojicí Fiala a Macháň. Zdálo se, že je rozhodnuto. Fiala nezaváhal a vítězstvím nad Tázlarem si pojistil místo na stupni vítězů. Jaké to ale bude, to se rozhodovalo v zápase Kraus – Macháň. Nečekané se stalo a Kraus v poslední partii prohrál. Na dalších šachovnicích Duczynski nebral ohledy na to, že soupeřka je žena a porazil Richterovou, Šafařík zvítězil nad Mrověcem, Peroutka pokračoval ve vítězném tažení a porazil Bielavského z hradeckého Ortexu a Kykal se vecpal do první desítky výhrou nad Suchardou (Ortex).

První tři tedy měli shodně 7,5 bodu a o vítězství rozhodlo až druhé pomocné kriterium. První Tomáš Kraus (Jičín), 2. Jan Macháň (Polabiny 2222), 3. Jaroslav Fiala (Jičín), 4. Martin Duczynski (Jičín), 5. Ivo Peroutka (Broumov), 6. Jakub Šafařík (Hořice), všichni 7 bodů, 7. Jakub Šedivý (Nový Bydžov), 8. Vojtěch Kykal (Lázně Bělohrad), oba 6,5. První desítku pak uzavřel Pavel Postupa na devátém a Petr Tázlar na desátém místě, oba 6 bodů. Nejlepší žena Nataša Richterová z Loko Brno obsadila se 6 body třinácté místo.

Jak důležité jsou body ze závěrečných kol, ukazuje postup Macháně z 39. místa po 4. kole až téměř na vrchol. Peroutka se vítěznou šestibodovou šňůrou posunul z 62. místa až do první pětice. Nejen na prvních šachovnicích se urputně bojovalo o body, za každé vítězství se rozdávali sloni – lužanská specialita, poukázka na občerstvení. ⋌(lm)