Nejvyšší české pohoří je spojované především s koly horskými, případně trekovými. Silniční cyklistika ale zažívá nebývalý rozmach a ani Krkonoše nestojí stranou. Stále častěji se trasy objevují v informačních materiálech, vznikl dokonce závod, jež zavede účastníky do atraktivních míst národního parku. A jak jinak by se mohl jmenovat než Krakonošův cyklo-maraton.

Start a cíl je první srpnovou sobotu v Trutnově, účastníci mají na výběr ze dvou variant. „Na první to chce trochu odvahy a fyzické kondice, protože 140 kilometrů a 2600 metrů převýšení už dá trochu zabrat. Kdo se na to necítí, nebo chce jít postupnými kroky, může zvolit kratší, devadesátikilometrovou trať," radí zkušený cyklista a částečný pořadatel Jan Slavíček.

Akci organizuje Svazek obcí Východní Krkonoše a trať ve větší či menší míře sahá na území všech devíti členů, Trutnova, Janských Lázní, Pece pod Sněžkou, Horního Maršova, Malé Úpy, Černého Dolu, Mladých Buků, Svobody i Žacléře. „Svazek je zaměřený hlavně na cestovní ruch a hledali jsme novou formu, která by přitáhla návštěvníky. Pořádá se tu řada akcí pro horská kola, silničních ale moc není, přitom tohle odvětví je nyní výrazně na vzestupu," říká předseda svazku Tomáš Hendrych. „Už při prvním ročníku překonal zájem naše očekávání, letos předběžné přihlášky naznačují, že lidí bude ještě víc. Poměr je zhruba 2:1 ve prospěch dlouhé trasy. Navíc se podařilo zařadit závod do seriálu 53x11 Marathon Cup/Hobby Cup," dodává Tomáš Hendrych.

Pořadatelé po loňské premiéře připravili několik novinek, hlavní je již zmíněná možnost volby ze dvou tras. Těžší opět nabídne vyhlášené stoupání na Pražskou boudu, stejně tak na Hoffmanky či Strážné. Krátká společně s dlouhou přejede přes Pomezní Boudy a dvakrát přes Hrádeček.