Bájní Ikarus a Daidalos si chtěli pořídit křídla, aby byli blíž nebi. Jen slunce stálo v cestě jejich snu a nakonec oba odsoudilo jejich příběh k tragickému konci.

To Martin Šonka už jako malý kluk snil o tom, že na křídlech letounů bude zase nebe dobývat a dnes je největší hvězdou v Česku.

Tolik adrenalinu, kolik jemu pulzuje v těle, když usedne do kokpitu svého speciálu a brázdí oblaka při prestižních závodech Red Bull Air Race, nezažije snad nikdo. S nebeskou formuli 1 dělá kousky, při nichž se tají dech a běžný smrtelník by za kniplem jednoduše ztratil vědomí.

Přetížení 10G

Přemety, nožový let, výkruty. A často létá s nohama směrem k nebi a hlavou k zemi. Ještě pořád je vám dobře? Šonka to všechno provádí v rychlostech vysoko za hranicí tří set kilometrů v hodině.

„Ze začátku to byl neznámý a chvílemi až skoro nepříjemný pocit, ale teď už si ho hodně užívám," popisoval v minulosti Martin Šonka své začátky v akrobatických letadlech.

Mezitím se do létání zamiloval, stal se několikrát mistrem republiky v akrobatickém létání, zároveň byl armádním pilotem. Než se mohl dotknout i pomyslných leteckých nebes a šéfové seriálu Red Bull Air Race si ho vybrali mezi patnáct nejlepších pilotů na světě. Mezi dvacetimetrovými pilony postavenými buď na vodní hladině či travnaté ploše, se v obrovských rychlostech jen mihotá.

„Je to obrovský zážitek. Všichni piloti, kteří v seriálu závodí, vzešli z pilotů, kteří uspěli i na mistrovství světa a ty pocity znají. Nijak si to neberete. Není čas se moc kochat, ale soustředit se na trať," přiznává Martin Šonka. „Emoce jsou navíc potlačené soustředěním," dodává.

V kabině zažívá přetížení až 10 G. „Pak si představte, že vaše hlava normálně váží třeba osmi kilo. Při takovém přetížení se stává až dvanáctkrát těžší," připomíná.

Na strach není čas

A když právě nepředvádí nebezpečnou show a závod s časem mezi bránami jen těsně nad zemí, okouzluje svým uměním a užívá si volnost ve vzduchu jako malý kluk při sólových vystoupeních na přehlídkách.

Rodina už o něj dávno přestala míst strach, když každé ráno vyráží na letiště, zatímco on už dlouho tvrdí, že v kokpitu není ani čas bát se o holý život. Vždyť život kilometry nad pevninou jsou jeho denním chlebem. Všechno totiž poctivě trénuje na základně v Moravské Třebové, kde bývala i posádka reprezentačních akrobatů. Třeba i rodák odsud bude jednou jako on.