Fakta
HBC Ronal Jičín B – Sokol Ostrava 30:21 (15:11). Rozhodčí: Šlezinger, Procházka. Sestava a branky HBC Ronal Jičín „B": Chaloupka, Machalický, Petr – Čurda 7, Miĺko 5, M. Bareš 4, Rychna 3, Dědeček 3/1, J. Drbohlav 2, P. Drbohlav 2, Dvořák 2/1, F. Bareš a Hlava 1, Havelka. Sedmičky: 2/2 – 4/3. Vyloučení: 1 – 3. ČK: 0 – 0. Sled branek: 1:0, 2:6, 4:7, 8:10, 15:11, 16:12, 18:16, 19:17, 22:18, 23:20, 27:21, 30:21. Diváci: 178.

V sestavě Jičínských chyběli dorostenci, kteří měli těžký zápas v nohou. Na druhou stranu přibyli hráči extraligového týmu. Nebylo zbytí, řada problémů se zraněními, nemocemi a dalšími absencemi hráčů béčka si toto opatření vyžádala. Proto si mohli vedle sebe zahrát bratři Barešové, či se na palubovce objevili jmenovci Drbohlavovi. Výraznými posilami byli Čurda a brankář Machalický, tradičně i L. Rychna. V dresu hostí se objevili Hardt a Petřík, kteří hájí též barvy extraligové Kopřivnice a karvinský Zuzánek.

Zápas byl pro oba týmy velmi důležitý. V případě výhry by se jak jeden, tak druhý celek částečně odpoutal z pásma sestupu. Hrálo se tak o hodně. Nezanedbatelným faktorem byl i boj o vzájemný poměr zápasů. Domácí, ač ve velmi silné sestavě, začátek zápasu pustili.

Bylo to dáno i částečnou nesehraností (obrana) a dost možná i přemírou chtění (útok). Hosté tak v první části dominovali. Především dvojice Hardt na spojce a pivot Petřík byla k nezastavení. Hardt se prezentoval téměř nechytatelnými projektily, Petřík nebyl k ubránění na brankovišti. Ve 12. minutě svítil na ukazateli skóre stav 2:6 a hosté byli stále o krůček vpředu, především v proměňování. Domácí se snažili o klasickou rychlou hru, ale nedokázali realizovat všechny vypracované šance.

V první čtvrtině zápasu se jen nepatrné procento střel dostalo za záda ostravského brankáře. Postupem času ale Jičínští přebírali otěže zápasu a pomalu, ale o to jistěji, snižovali náskok hostí, aby v poslední desetiminutovce překlopili vývoj zápasu ve svůj prospěch. Především obrana v čele s M. Barešem a J. Drbohlavem dokázala eliminovat útočné snahy Sokolů, nebezpečné střely pochytal Machalický a v útoku, který značně přidal na rychlosti, se rozstřílel Čurda. Do poslední desetiminutovky první půle vstupovali domácí s dvoubrankovým mankem (8:10), poté šňůrou sedmi branek, jedné hezčí než druhé, prakticky rozhodli o osudu zápasu.

Vedení domácí tým uklidnilo, hráči si daleko více věřili než v minulých zápasech. Hosté však zbraně neskládali. Dokázali stále držet velmi nadějný výsledek. Dostřel dvou, tří branek v házené nic neznamená. Teprve po 12. minutě druhé části se opět Jičínští nadechli k většímu náporu a odskočili na 22:17. Ostravané se dokázali znovu vzchopit, využili přesilovky a snížili ve 21. minutě na 23:20. To ale bylo vše. Opakovaně posledních deset minut hráčům HBC vyšlo na výbornou, ač dohrávala lavička. Totožně, stejně jako v půli první, nastříleli soupeři sedm branek a dokázali tak smazat i rozdíl ve skóre ze vzájemných zápasů. Jičín prohrál v Ostravě na podzim o sedm branek.

Jičínská rezerva tak udělala důležitý krok k záchraně. Ve vyrovnaném chvostu tabulky nelze s body hazardovat. Výraznými postavami Jičína byli M. Bareš a J. Drbohlav v obraně, ale i v útoku, v rozhodujících chvílích pochytal těžké střely Machalický. Kanonýr Čurda ukázal, že jeho forma též stoupá. Své ukázali i Miĺko a Dědeček. Hru řídil s přehledem uzdravený Rychna, po dlouhé době se ukázal na palubovce další marod – Hlava. Celkově podali domácí kvalitní výkon, chybám se ale opětovně nevyhnuli.
Nyní zajíždějí hráči HBC Ronal Jičín B na palubovku rezervy dalšího extraligového týmu, do Plzně. Utkání se hraje 3. dubna.   (mk)

1. Sokol Nové Veselí⋌ 16 13 2 1 521:415 28
2. Chodov ⋌16 12 0 4 468:399 24
3. HBC Strakonice ⋌16 10 2 4 471:408 22
4. Náchod⋌16 9 2 5 490:471 20
5. Starý Plzenec ⋌16 10 0 6 447:428 20
6. Bystřice p.H. ⋌16 9 1 6 434:426 19
7. Jičín „B" ⋌16 7 0 9 427:461 14
8. Talent Plzeň „B" ⋌16 6 1 9 456:456 13