V mužské kategorii se jedná o štafetový závod tří běžců, kde každý z členů štafety absolvuje stejný okruh o délce 7,25 km s převýšením 435 metrů během čtyř kilometrů. Na startu se sešlo celkem 143 štafet z více jak deseti zemí Evropy.

České týmy se závodu pravidelně účastní od roku 2002 pod vedením rodáka z Lomnice n. P. Romana Skalského, který patří mezi nejlepší běžce do vrchu a s tímto závodem má velké zkušenosti.

Výsledkově se v minulosti české štafety pohybovaly v celkovém pořadí okolo 4. – 11. místa.
V letošní štafetě reprezentovali Česko pardubický běžec Jan Janů, letošní nejlepší český běžec do vrchu, na mistrovství světa obsadil jedenácté místo, Petr Soukup a všestranný sportovec absolvující závody od krátkých tratí až po horské maratony, převážně se věnující orientačnímu běhu a v současnosti je i předsedou TJ Sportcentrum Jičín, tedy Jan Mrázek. Supervizorem celé akce byl i v letošním roce Roman Skalský.

Na trati se střídaly prudké výstupy s prudkými seběhy. V prvních čtyř kilometrech bylo stoupání po silnici, lesních cestách, schodech a kostkách. Po výběhu na kopec nad městečkem se závodníci pustili do tříkilometrového seběhu dolů ve velice nepřehledném terénu s velkým množstvím zatáček, seskoků, ochozů a schodů.

Jan Janů, který českou štafetu rozbíhal, předvedl na svém úseku heroický výkon a Petru Soukupovi předával na prvním místě s náskokem okolo jedné minuty.

„První tři kilometry jsem hájil první místo, poté mě však předběhl francouzský závodník Imbert Thibaut. Na vrcholku jsem byl stále druhý a doufal ve stáhnutí ztráty při seběhu. Nicméně se tak nestalo. Seběh byl pro mě technicky velice složitý a v rámci „přežití" jsem raději běžel pomaleji, než jsem plánoval. Na pěti kilometrech mě předběhl britský závodník Hope Rob, jehož tempu jsem také nestačil.

Posledních 800 m roviny patřilo k jedněm z nejbolestivějších, které jsem zažil. Za mnou se již začali rovnat ostatní závodníci, kteří chtěli předávat na medailových pozicích. Třetí příčku jsem nakonec uhájil a předal Janu Mrázkovi," rozdělil se s námi o své zkušenosti ze svého druhého štafetového úseku Petr Soukup. Na poslední úsek nasadila většina elitních týmů ty nejsilnější běžce, a proto měl Jan Mrázek „plné nohy práce".

Nakonec doběhl na šestém místě, což naše výprava hodnotila pozitivně. Loňské vítězství obhájili Francouzi, na druhém místě doběhlo britské družstvo a třetí příčka patřila domácím Italům. Náš běžec Jan Janů zaběhl první úsek za 30:33, což byl ze 429 běžců třetí nejrychlejší čas.

Nejrychleji běžel domácí Ital Alex Baldaccini, který svůj úsek zaběhl v čase 28:48. Petr Soukup a Jan Mrázek měli na sekundu shodný čas 33:08 a patřilo jim tak půlené třicáté místo.

Individuální závod dlouhý pět kilometrů s převýšením 248 metrů absolvovaly mezi šestaosmdesáti závodnicemi i dvě české ženy. Pavla Schorná obsadila konečné čtvrté místo a na dvacáté pozici nakonec skončila Kamila Gregorová.    Míla Pour