Na nejdelší trati evropského šampionátu se dva čeští reprezentanti postavili na nejvyšší stupínek. V kategorii Junior Buggy vyhrál Milan Vaněk. Podruhé hrála česká hymna v kategorii Touring Autocross, když si pro vítězství stylem start – cíl dojel s vozem Škoda Fabia Václav Fejfar.

„Neponechali jsme nic náhodě a po prvním závodě v Seelowě jsme auto důkladně zkontrolovali a ještě před čtvrtečním odjezdem do Litvy krátce otestovali. Jsem rád, že i to přispělo k úspěšnému absolvování závodu. Děkuji klukům za skvělou přípravu auta a věřím, že celému týmu a fanouškům vítězství udělalo radost a posune nás to v dalším snažení," řekl po vítězství v Litvě Václav Fejfar.

A nebylo to vítězství lecjaké. Bylo to jubilejní pětatřicáté Fejfarovo prvenství v závodech mistrovství Evropy. V historické tabulce vede Willi Rösel se 42 vyhranými závody, druhý už je Bernd Stubbe s osmatřiceti (devětatřiceti), třetí Jaroslav Hošek se šestatřiceti a právě na něho se dotáhl Václav Fejfar s pětatřiceti. Ve Vilkyciai byl na tom v divizi Touring Autocross po rozjížďkách nejlépe Paulius Pleskovas, který vyhrál všechny tři, druhý Fejfar dvě a jednou byl druhý. Třetí místo držel Martin Samohýl. Pleskovas a Samohýl se ve finálové jízdě propadli a jejich místa zaujali Otakar Výborný a velké překvapení, domácí Šarünas Glikas. V celkovém pořadí po dvou odjetých závodech vede tuto divizi Výborný o tři body před Fejfarem. Dalších devět bodů ztrácí Fučík a Samohýl.

Tvrdé souboje se odehrávaly už v rozjížďkách v Super Buggy. Nakonec své německé vítězství zopakoval Anacleto, druhý dojel Stubbe a třetí Feuilade. Z našich skončil pátý Kubíček a skvěle si opět vedl Hošek na osmé pozici. Pořadí se zřejmě bude měnit, protože se technickým komisařům nelíbil francouzský vítězný vůz. V Buggy 1600 si z Čechů nejvíce bodů přičetl čtvrtý (třetí) Vít Nosálek. Zvítězil Michael Buddelmeyer. A také vůz druhého Mandela podle neoficiálních informací neprošel závěrečnou technickou kontrolou.

Třetí závod letošního mistrovství Evropy se jede poslední červnový víkend v Matschenbergu a hned následující víkend přivítá autokrosovou karavanu Nová Paka, kde už je podle posledních informací z organizačního výboru přihlášeno více jak devadesát závodníků.    Pavel Vydra