Závody byly pojaty i jako memoriál duchovního otce geoparku Tomáše Řídkošila. V bazénu se sešla bezmála stovka mladších žáků kategorie ročníků 2006 a mladší z celého Královéhradeckého kraje. Velmi početná výprava jičínských plavců „doslova“ ovládla tyto závody a získala celkem 36 medailí!

Nejvíce medailí pro jičínské barvy získali Petra Smolíková a to 2x zlato (50m a100m znak), 2 x stříbro (50m prsa a 100m znak), mezi chlapci Jakub Vyčítal 2x zlato (50m kraul a motýl), 1x stříbro (50m prsa) a 1x bronz (100m kraul). Tři cenné kovy získaly Bára Kupcová 1x zlato (50m motýl) a 2x bronz (50m kraul a 100m motýl), Tereza Myšková 2x zlato (50m prsa a motýl) a 1x bronz (100m znak), Anna Viková si vyplavala kompletní sbírku medailí a to v disciplínách 100m prsa 1., 100m motýl 2. a 50m kraul 3. místo. Mezi chlapci rovněž kompletní sbírku získal Lukáš Janatka a to na 50-ti metrových tratích znak 1., kraul 2. a motýl 3. místo. Dva cenné kovy vybojovali pro Jičín Vojta Vích stříbro na 50m motýl a bronz na 100m prsa, Hathaway Nathan vybojoval na 100m znak 1. místo a na stejně dlouhé trati kraul skončil na 3. místě. Po jedné medaili a to u všech dívek stříbrné si vyplavaly Míša Šťastná (50m prsa), Eliška Gollová (50m motýl) a Amálka Bulířová (100m polohový závod) a bronzovou na 100m prsa Droznová Elizabeth a hned ve své premiéře získal bronz na trati 50m znak Štěpán Hruška.

Ostatní jičínští plavci také statečně bojovali, sice medaile nezískali, ale vytvořili si pěkné osobní rekordy a pochvalu zaslouží všichni jmenovaní. Velmi výrazné zlepšení Aleš Baborák, Lea Jiroušková, Alice Šlesingerová , Vítek Lev, Zuzka Vejvarová, Kristýna Škaloudová, Natálka Kubínová a Terezka Cholmatová, Laura Kopalová, Barča Komárková (ve všech disciplínách, které plavali) a v některých případech jim medaile doslova „proplula“ mezi prsty a skončili jen těsně za stupni vítězů. Zvláště velkou pochvalu za nasazení, bojovnost a disciplínu zasluhují také nováčci plaveckého oddílu a to Magdalénka Glancová a Pepa Karel.

Cena Geoparku nabídla v packém bazénu a doprovodném programu vložené doplňkové závody pro starší ročníky, kteří divákům předvedli hned několik velmi kvalitních výkonů, o které se zasloužili starší žák Mikuláš Cogan na trati 800m volný způsob čas 09:01,15 a mladší dorostenci Matěj Vik 50m kraul za 25,38 vteřiny a Martin Janoušek 50m prsa 31,97 vteřiny a Pavlína Smolíková na trati 50m motýl 29,61 vteřiny, kdy jim tyto časy dávají velkou šanci postoupit na MČR.

Velkým úspěchem pro děti byly také štafetové závody především o krásné koláče, které vyrobili pro tento závod žáci Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace. Jičínským borcům se ve štafetách velice dařilo. Děvčata získala v kategorii ml. žákyň zlato v kraulové štafetě a jelikož postavila 3 štafety v polohové štafetě, dokonce obsadila všechny stupně vítězů. Ten samý ročník chlapci zvítězili také v obou štafetách. V kategorii mladších žáků 2006 a mladších získali ve smíšené štafetě jičínští plavci stříbro.

Velké poděkování patří touto cestou starostům významných měst na území Geoparku UNESCO Český ráj, tedy Nové Paky, Turnova a Jičína, kteří si vzali záštitu nad touto akcí a věnovali pro děti pěkné ceny! Součástí závodů a velkým oživením byl i závod OPEN pro veřejnost, trenéry a rozhodčí, kteří dětem předvedli, že i oni ještě plavat nezapomněli. Všem plavcům gratulujeme a zúčastněným děkujeme za účast. Další poděkování patří všem rozhodčím, organizátorům a rodičům za pomoc a podporu při konání velice zdařilých závodů.   (DeJič)

Ilustrační foto
Florbalistky Jičína po přestřelce padly