Výsledky celosvětové soutěže World Ski Awards zveřejnili přední odborníci na lyžařskou turistiku. Prestižního lyžařského Oscara za nejlepší lyžařské středisko České republiky získal Skiareál Špindlerův Mlýn. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil tradičně v rakouském Kitzbühelu a ocenění osobně převzala delegace v čele s ředitelem špindlerovského skiareálu Čeňkem Jílkem.

World Ski Awards je prestižní soutěž, ve které se každým rokem utkají věhlasné lyžařské resorty z celého světa. Hlasují v ní nejen přední odborníci na lyžařský průmysl a horské hoteliérství, ale i stovky tisíc lidí z široké veřejnosti. Konečné pořadí lyžařských areálů, provozovatelů středisek i hotelů určuje počet hlasů v anketě. Česká republika byla do soutěže zařazena teprve loni. Skiareál ve Špindlerově Mlýně vítězství letos obhajoval. „Úspěch vnímám jako ocenění naší celoroční práce a snahy neustále zkvalitňovat služby v našem středisku. Do letošní zimy jsme vložili zhruba devadesát milionů korun, modernizovali jsme zasněžování na Medvědíně a hodně peněz investovali do dětí a lyžařských školek. Ocenění je pro nás úspěchem, ale i závazkem do budoucna," uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek.

Soutěž World Ski Awards byla založena v roce 2013 a jejím cílem je zvyšovat standardy lyžařského průmyslu a oceňovat organizace a areály, které jsou lídry ve svém oboru. Již čtvrté výroční udílení cen se konalo v pětihvězdičkové hotelové rezidenci A-ROSA v rakouském Kitzbühelu. Porota neoceňovala jen lyžařská střediska a hotely, hodnotila v deseti různých kategoriích, od středisek přes hotely a horské chaty až po tour a transfer operátory. Kromě Skiareálu Špindlerův Mlýn se ceremoniálu zúčastnila i světová zimní střediska, jako například Lake Louis z Kanady, Niseko z Japonska, Mt. Hutt z Nového Zélandu, Val Thorens z Francie, Ruka z Finska, Laax ze Švýcarska nebo americké Deer Valley. Absolutně nejlepším lyžařským střediskem 2016 se stal francouzský resort Val Thorens. Odborná porota ocenila i slovenské sousedy. Nejlepším střediskem se stala Jasná Nízké Tatry.

(njt)