Dan Polman je nejen nechal všechny za sebou, ale zároveň překonal o téměř 15 kilometrů rekord 710 km z roku 2005. Za velmi těžkých podmínek ujel novopacký cyklista 724,8 km, což znamená průměrnou rychlost 30,2 km/hod. Danův rekord této tratě je o 5 km lepší než ten z novopacké čtyřiadvacetihodinovky 719,89 z roku 2004. Musel to být opravdu heroický výkon, zvláště když moravská trať má daleko více stoupání a soutěž se jela za velké bouřky a záplav.
K vlastnímu závodu šťastný vítěz a rekordman řekl: „O tomto závodě, kde byl rekord 710 km z roku 2005, jsem věděl již delší dobu, ale teprve až letos jsem se rozhodl vyjet za tímto ultramaratonským zážitkem na Moravu. Po zimě jsem tomuto cíli podřídil i trénink, který jsem orientoval především na maximalizaci vytrvalosti. Cítil jsem se dobře a věřil, že pokud vše půjde bez problémů, tak se přes hranici 700 km dostanu.
Vlastní závod bez problémů vůbec nebyl a za těch 24 hodin jsem zažil hodně zajímavých momentů. V průběhu čtvrtého kola přišla průtrž a velmi silná bouře. Všude kolem létaly blesky, padaly i kroupy a nárazy větru byly tak silné, že nás posouvaly po silnici ze strany na stranu, jako bychom jeli na ledu.

Poslední kolo

Do posledního kola se mi vůbec nechtělo, ale věděl jsem, že to dokáži a dostanu ze sebe poslední zbytky energie. Za tímto výkonem není jen trénink a vrozená vytrvalost, ale také velká obětavost mé manželky Šárky a mého táty, kteří o mě celou dobu pečovali a v každém z 26 kol mi připravili občerstvení a poskytli informace o průběhu závodu.
Ještě porovnání
Zkušenosti s čtyřiadvacetihodinovkami mám i ze dvou ročníků tradičních závodů v Nové Pace. Mohu je tedy porovnat: V Brně je mnohem delší okruh (28,4 km), to znamená nižší frekvenci doplňování výživy a v noci jízdu absolutní tmou, na rozdíl od stále osvětleného okruhu v Nové Pace. Dále je zde minimální představa o jízdě soupeřů, protože je nemíjíte v protisměru. Plusem trati v Újezdu je, že se jedná o plynulý okruh, na kterém není prudká otočka, na níž brzdíte prakticky až na nulu (jako tomu je např. v Roškopově). Mezi nevýhody však patří tři železniční přejezdy a tři křižovatky, na které přijíždíte z vedlejší silnice. Síly ubere také větší množství kopců. Celkem jsem za 24 hodin nastoupal asi 2 800 metrů, což je v porovnání s Novou Pakou hodně velký rozdíl.“

Na startu Polman nebude

Bohužel o víkendu bude Daniel Polman v Nové Pace, vzhledem k poraněnému kolenu, na startu čtyřiadvacetihodinovky chybět, ale jak nám sdělil cyklistické extrémisty přijde určitě povzbudit.
Výsledky: 1 Daniel Polman (Cyklo Ski J. Žitník) 724,8 km, 2. Patrik Bartík (Cyklo tým OD Morava) 653,2 km, 3. Jiří Hledík (Vinohradcké šlapky) 624,8 km, 4. Jan Filip (Cyklocestovatelé) 596,4 km, 5. Lukáš Vlach (LUK&KAT) 568,0 km, Václav Mynář (Opava) 568,0 km, Zdeněk Zeman (Strmilov) 568 km.
Ženy: 1. Antonie Mikulková (Kola Novák) 482,8 km, 2. Monika Stepanova (Borová) 426,0 km, 3. Eva Navrátilová (Brno) 426 km.