Trutnovský oddíl měl na šampionátu s mezinárodní účastí kvarteto žen – Elhenická, Pechancová, Holubová a Šimánová, která je jičínskou odchovankyní.
Největší naději na medaile, včetně těch nejcennějších, představovala Martina Elhenická, která na mistrovství startovala jen tři dny po návratu z univerziády v Koreji.

„Od mistrovství jsem neočekávala vůbec nic. Pojali jsme to tréninkově. Vždy před závody jsme měli ještě hodinu a půl trvající trénink. Časy tak nebyly dobré, ale nedalo se čekat, že to bude lepší," pronesla jedenadvacetiletá reprezentantka.

A přesto se stala dvojnásobnou mistryní České republiky. Trutnovská plavkyně vyhrála závod na 1500 a 800 metrů volným způsobem, když zlato z osmistovky si vybojovala až závěrečnými tempy, které ji vyšly lépe než Aleně Benešové. Zvítězila o 52 setin v čase 8:55,32. „Vlastně tento čas nebyl ani tak špatný. To jediné bylo zajeté slušně," dodala závodnice, která v Praze obsadila ještě páté místo na 400 kraul a sedmé místo brala na dvoustovce a stovce. Nyní má před sebou mistrovství světa v Kazani.

Do jediného závodu se v Praze přihlásila Aneta Pechancová, u které šel ze studijních důvodů plavecký trénink do pozadí. Na kraulové padesátce přesto obsadila páté místo, přičemž od medaile ji dělilo pouze 16 setin. „Jsem nad očekávání spokojená. Chtěla jsem zaplavat pod 27,5, nakonec z toho bylo 26,76," sdělila třiadvacetiletá závodnice, která tento výkon převedla v semifinále. Ve finále pak plavala 26,91, což ji trochu zamrzelo. „Kdybych plavala stejně jako ráno, byla z toho placka. Na druhou stranu, páté místo rozhodně není ostudou. Kromě toho, závod jsem si maximálně užila a plavala jsem naprosto s čistou hlavou," dodala.

Mezi českou elitu se probojovala i teprve čtrnáctiletá Klára Šimánová z Jičína, pro kterou první dospělé mistrovství České republiky na dlouhém bazénu dopadlo nad očekávání, zejména na motýlkových tratích. Na stovce doplavala čtvrtá, když v semifinále si časem 1:05,49 vylepšila osobní rekord o více než vteřinu. Do finále B postoupila ve stejné disciplíně na poloviční i dvojnásobné trati, kde byla shodně osmá. V jedné z doplňkových tratí na 200 m znak si dokonce vytvořila osobní rekord – 2:03,44. Takto úspěšné premiérové mistrovství České republiky ji určitě motivovalo do příští sezony, kdy pro Kláru bude hlavním cílem start na juniorském mistrovství Evropy v maďarském Hódmezövásárhely.

Účast ve finále B na 200 m polohovce si připsala i desátá Kateřina Holubová. Na patnáctistovce dohmátla jedenáctá. Šampionátem v Praze plavci Lokomotivy uzavřeli sezonu, příprava na tu příští začne v srpnu.    (mb)