Už se mu to krátí. Ale on je rád. Nemůže se dočkat až si vyzkouší olympijský bazén. Zatím se musel "jen" spokojit s plaveckým areálem v japonské prefektuře Kóči, kde má národní tým plavců poslední soustředění před vrcholem pětiletého cyklu.

Guláš Made in Japan

Kromě zavazadel si s sebou „přibalil“ rovněž osobního trenéra Martina Kratochvíla. Bez něj neudělá ani ránu a bez něj by Čejkovy výkony neměly světové parametry.

Japonci na každém detailu dokazují, jak jsou pečliví.

Tréninkové podmínky jsou skvělé. Bazén je pěkný a rychlý. Pro osm plavců máme k dispozici desetidráhovou padesátku,“ popisuje prostředí Jan Čejka.

Japonci také potvrzují, že jsou milí a precizní hostitelé. Ve všech směrech a chtějí pro český plavecký tým udělat maximum.

„V každém okamžiku nám jsou nápomocní. Někdy se o nás starají až úzkostlivě. Je ale příjemné vidět, jak nám neúnavně mávají při každém odjezdu či návratu.“

Japonsko to je také země úplně odlišného jídla.

„Jídlo je vynikající, nikdy nechybí místní rýže, která se podává k obědu, večeři a pro nás netypicky i ke snídani. Pravidelně můžeme ochutnat i japonskou specialitu – sushi či místní ovoce, jako acerolu,“ přibližuje pobyt v Zemi vycházejícího slunce.

A stejně jako mají Japonci rádi, když jejich zemi, něčím připodobníte (jako v případě české olympijské oděvní kolekce nebo jen přeloženým nápisem státu, který reprezentujete, se rádi zavděčí něčím z vaší země.

„Japonští kuchaři se pokusili o překvápko v podobě českého guláše či bramboráku. Avšak rukopis japonské kuchyně byl na našem národním jídle přeci jen trochu znát,“ směje se Čejka.

Útěk na na Shikoku

Z bubliny, kde je dezinfekce rukou hlavní činností, se podařilo plavcům "prchnout".

"Využili jsme volného dne a vyrazili obdivovat přírodní krásy ostrova Shikoku. Poprvé za náš pobyt jsme se tak dostali alespoň na chvíli na čerstvý vzduch. Japonci velmi striktně dodržují opatření proti covidu, a proto se můžeme pohybovat pouze na našem hotelovém patře a na bazénu. Takže pro malého českého človíčka byl dnešní výlet do exotického prostředí krásným zpestřením, které jsme po více než týdnu na hotelu všichni velmi uvítali," podílí se o své zážitky Jan Čejka, který ještě dodává: Počasí je tady velmi deštivé a vlhké, tedy takové typicky japonské."

Mladíkovi z Pardubic pomalu končí aklimatizační kemp a s celou plaveckou výpravou se přestěhuje do dějiště olympijských her.

"Přesun do Tokia už se nám blíží a já se těším, až si zaplavu v tom vytouženém olympijském bazénu!!"