Vernisáž byla zahájena Sukovým pochodem „V nový život“ v klavírním podání Moniky Chmelařové, který mnohému účastníku připomněl XI. Všesokolský slet v Praze. Poté se rozezněly sálem nádherné Dvořákovy árie Cigánských melodií zazpívané lahodným basbarytonem sólisty Národního divadla Aleše Hendrycha za klavírního doprovodu Moniky Chmelařové. Oba interpreti sklidili za svoje vystoupení veliký potlesk.
Starostka župy Jičínské - Bergrovy, Marie Tulková, při poděkování novopacké Tělocvičné jednotě za uspořádání výstavy, nešetřila v jejím hodnocení, podobně i jako další host z Orlické župy Jarmila Petránková, velikou chválou.
V úvodním slově starosta Sokola dr. Miloslav Pour připomněl založení novopacké Tělocvičné jednoty dne 2. června 1862, jako druhé po Sokolu Pražském, mezi sedmi Tělocvičnými jednotami v tomto roce v Čechách, a její sice úspěšnou, ale i trnitou cestu dvakrát přerušenou válkami a jednou minulým režimem.

Současné aktivity

Nezapomněl se rovněž zmínit o současných aktivitách novopackého Sokola, kde navštěvují cvičení již ti nejmenší spolu s rodiči, ale i Věrná garda, která je důkazem, jak je možné si uchovat svěžest až do pozdního seniorského věku. Své vystoupení zakončil slovy: “Víme, že nelze žít z tradic, když jsou velmi bohaté, a proto se snažíme modernizovat naší činnost, abychom umožnili cvičení a sportování všem, kteří mají zájem“.
Na výstavě, která je uspořádána zároveň k výročí 650 let od prvních písemných záznamů o Nové Pace, novopačtí sokolové nabízí ke shlédnutí velké množství fotografií z historie novopackého Sokola, různé almanachy, písemné záznamy, ročenky, kroje a další předměty, související s novopackým Sokolem. Výstava zachycuje nejen historii, ale i současnost odboru všestrannosti, dále oddílů atletiky, basketbalu a florbalu.
Do malého sálu MKS se na výstavu můžete přijít podívat každý den od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, až do neděle 2. července. Pořadatelé očekávají návštěvy žáků škol se svými učiteli, kteří mají vstup na výstavu zdarma.