VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tělocvičné jednotě Sokol je už 145 let

NOVÁ PAKA - Ve včerejším třetím pokračování seriálu jsme končili u 26. lisopadu 1916, kdy byla sokolská jednota rozpuštěna.

2.8.2007
SDÍLEJ:

Znak Sokolů.Foto: DENÍK/Repro: Alena Kaňková

Před tímto datem, ale i po něm následovalo několik policejních prohlídek v sokolovně, v bytě starosty dr. Eduarda Kaizla, který byl rovněž několikrát vyslýchán. Byly prohledávány byty i dalších členů výboru a cvičitelského sboru a zabaveny zápisy, dopisy a další dokumentace.
V sokolovně byly zapečetěny šatny a skříně, cenné věci byly uloženy u soudu. Ze 336 sokolů jich 201 konalo vojenskou službu. Sokolky, kterých bylo v té době 87, tajně udržovaly ve městě jakž takž sokolský život. Scházely se v bytech, kde zpívaly a četly dopisy přicházející od sokolů z vojny. Velmi bolestné byly válečné ztráty čtyřiadvaceti životů sokolů.
I když ještě nikdo nevěděl, kdy bude ukončena první světová válka, oznámili novopačtí sokolové 24. října 1918 okresnímu hejtmanství, že opět zahajují činnost. Rovněž bylo usneseno, aby podle pokynů Národního výboru a ČOS si Tělocvičná jednota vzala, v případě politického převratu, na starost bezpečnost a pořádkovou službu.
Za poslední léta opět ožil ve zpustlé tělocvičně ruch cvičících sokolů a sokolek. Z války se mezi sokoly vrátilo i 20 bratří – legionářů, kteří bojovali v československém zahraničním vojsku. Velmi mohutně a vlastenecky vyzněla 20. července 1919 první poválečná veřejná vystoupení sokolů ve městě

Výlet na Kumburk

Velkou účastí sedmi stovek výletníků, nejen z řad sokolů, ale i dalších novopackých občanů, se mohli sokolové pochlubit v roce 1922 při výletu na Kumburk. Ten uspořádali v rámci výročí 60 let svého trvání a na památku prvého sokolského výletu na Kumburk v roce 1862.
Smutek zastihl novopacké sokoly 14. prosince 1923, kdy v Jičíně zemřel jejich zakladatel a nositel plakety ČOS „Na stráž,“ MUDr. Václav Kejzlar. Další těžká a nenahraditelná ztráta postihla novopacké Sokoly v lednu o šest let později, kdy zemřel dlouholetý starosta, vynikající činovník a opravdový Sokol, bratr Eduard Kaizl. Jeho pohřbu, který byl vypraven ze sokolovny, se zúčastnil velký počet bratří a sester a to nejen z novopacké, ale i z okolních Tělocvičných jednot.
Třicátá léta vyplnili sokolové přípravou na IX. Všesokolský slet v Praze v roce 1932. V průvodu před tímto sletem, který měl včetně hostů celkem 795 krojovaných účastníků, se novopackým občanům představilo 210 žáků, 214 žákyň, 27 dorostenců a 54 dorostenek, 78 žen a 70 mužů. Při této příležitosti byla uspořádána výstavka sokolských památek

Sletová cvičení

V porovnání s minulými slety, odjel toho roku na sletová cvičení do Prahy největší počet novopackých sokolů. Podobná účast byla i v roce 1938 na X. Všesokolském sletu, ze kterého pořídili sokolové úzký film, v němž byly zachyceny sletové přípravy, odjezd i účast na sletě. Tento slet byl ovšem již poznamenán fašistickou hrozbou s 2. světovou válkou přede dveřmi.
Mnichovský diktát a obsazení pohraničí posunuly nové hranice do vnitrozemí, a tak novopačtí sokolové mohli vidět zblízka řádění ordnerů a sudetských Němců. Na Novopacku se postupně vytvářel sokolský odboj, jehož ohnisko bylo ve cvičitelském sboru.
Tato organizace postupně splynula s vojenskou Obranou národa. 1. září 1939 byl zatčeni starosta Sokola Josef Horák s Juliusem Fišerou a oba odvezeni do Buchenwaldu. Během dalších měsíců byli zatčeni a zavlečeni do koncentrčních táborů další sokolové z akce Obrany národa. Na podporu rodin uvězněných bratří vyvinul Sokol velkou podpůrnou akci, v niž bylo sbírkami získáno 160 000 K. Pokračování v sobotním vydání.

2.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VOJTĚCH NOVOTNÝ se narodil 14. ledna rodičům Kateřině Preusslerové a Bohumilu Novotnému . Po porodu měřil 50 cm a vážil 3,15 kg. Šťastná rodina bydlí v Kovači, kde Vojtíška vyhlížel dvouletý bratříček Ondra.
6

Právě jsme se narodili - leden 2018

Ilustrační foto

Pěšky je to o strach. Vznikne na nebezpečném úseku chodník?

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Parkoviště u Arisu bude mít ještě letos nový povrch

Jičín - Radnice vypíše veřejnou zakázku na akci „Jičín – Veřejná prostranství – nábř. Kpt. Jaroše, ul. 17. listopadu a parkoviště u MěÚ“.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

Výstavě filmových plakátů předcházela sběratelská vášeň

Nová Paka - V malém sále novopackého kulturního střediska se uskutečnila vernisáž výstavy příznačně nazvané Zlatá éra československého filmového plakátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>