VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tělocvičné jednotě Sokol je už 145 let

NOVÁ PAKA - V předchozím druhém pokračování jsme končili u roku 1884, kdy bylo rozhodnuto, aby sokolové začali sbírat peníze na postavení vlastní budovy.

1.8.2007
SDÍLEJ:

Dr. Miroslav Tyrš, nadšený Sokol a jeden ze zakladatelů tohoto spolku.Foto: DENÍK/Radmila Šepsová

Do fondu plynuly i zisky z různých zábav, jako byly Šibřinky. V roce 1891 se novopacká obec zavázala, že poskytne zdarma stavební parcelu, cihly za výrobní cenu a dřevo v ceně dříví palivového. O pět let později obec částečně splnila závazek, když prodala (z důvodů poplatkových) jednotě Sokol pozemek o rozměrech 400 sáhů (přibližně 760 m čtverečních) O rok později dosáhly finance pro stavbu tělocvičny 5600 zlatých. Činnost okolo výstavby řídila stavební komise, jejímiž členy byly Antonín Sucharda, Antonín Vlačiha, JUDr. Eduard Kaizl, Eduard Kuhn, Antonín Müller a Jan Sucharda. V roce 1899 měli sokolové ve své kase již 18 228 zlatých a mohlo být započato s přípravami na tuto důležitou stavbu.

Soutěž

V Národních listech byla vypsána soutěž na plány a rozpočet a místní stavitelé Wolf a Bret přímo vyzváni na vypracování plánů. Bylo také rozhodnuto, že nebude stavěn sál společně s ochotnickým spolkem, nýbrž jenom sokolská tělocvična.
V roce 1903 se usnesl výbor Tělocvičné jednoty limitovat náklady na výstavbu částkou 36 000 zlatých. Vzhledem k tomu, že stavitelé ve svých návrzích tento obnos značně překročili, doporučil výbor valné hromadě, která se uskutečnila počátkem roku 1904, aby se stavbou nebylo zatím započato. Na valné hromadě 2. února v roce 1905 byl velkou většinou schválen písemný návrh stavby sokolovny, podle návrhu stavitele Andrejska ze Semil. Kladně byla vyřízena půjčka z Občanské záložny ve výši 20 000 K (zlaté přestaly již existovat a platidlem se stala koruna). Vzhledem k výši rozpočtu bylo vypsáno a zahájeno snižovací řízení. V březnu 1906 bylo konečně započato se stavbou. Bohužel Andrejskův návrh i stavba Matysova nevyhověly. Nepovedlo se ústřední topení, klenbu sálu bylo nutné během stavby snést, přední část jeviště hrozila zřícením. Z těchto důvodů nebyla dodržena lhůta výstavby. Konečně 19. května 1907 byla přes velké překážky a k velké radosti sokolů, sokolovna slavnostně otevřena. Rozpočet na výstavbu ve výši 45 000 K byl značně překročen. Do tělocvičny bylo ze Střelnice přemístěno nářadí, již opět sloučených obou sokolských jednot, ke kterému došlo s popudu městského zastupitelstva, v roce 1898. Cvičení při slavnostním otevření sokolovny bylo spojeno se župní zkouškou na V. Všesokolský slet v Praze. Díky nové sokolovně vzrostl počet členů novopackého Sokola na 298.

Kultura

Novopačtí sokolové, podobně i jako Tělocvičné jednoty v jiných městech, pod heslem „Ve zdravém těle zdravý duch“, byli od svého vzniku i nositelé a šiřitelé kultury ve městě. Proto se nelze divit, že mimo jiných kulturních akcí, které sokolové zajišťovali, získala v roce 1913 Tělocvičná jednota biografickou licenci a v sokolovně se začalo promítat. Někdy v sobotu a v neděli, jindy dokonce i ve středu.
Zpráva o vypuknutí první světové války zastihla novopacké sokolstvo 28. června na župním sletu v Roztokách. Velice zdařilé vystoupení sokolů bylo ale dokončeno. Za měsíc, po tomto, na čtyři roky posledním, veřejném vystoupení sokolů, byly Tělocvičné jednoty rozpuštěny a došlo k jejich pronásledování. Víceméně tajně se začalo opět cvičit v roce 1816 za sokolovnou. Z těchto důvodů, ale hlavně, že Tělocvičná jednota jako spolek nepolitický se zabývá politikou, byla dne 26. listopadu 1916 sokolská jednota v Nové Pace rozpuštěna.

1.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
14

Sněžení, závěje, náledí i vítr. Meteorologové varují před nástrahami počasí

Dominik Malý.

Pohádková nadace má nové vedení

Mezi kulturní památky patří i hodinový stroj z Markvartic

Markvartice - Ministerstvo kultury v loňském roce prohlásilo celkem jedenáct kulturních památek na území Královéhradeckého kraje.

Jak jsme žili v Československu

Jičínsko - V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československé republiky. K významným oslavám v takzvaném osmičkovém roce se připojuje i váš Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu.

Aleš Babák: S nasazením spokojenost, trápí nás ale docházka

Jičín - Házená: Asistent trenéra Jičína se s týmem připravuje na jarní odvety extraligy.

Vylekaný chmaták a rosomáci pobláznění sněhem: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 17. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>