VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tělocvičné jednotě Sokol je už 145 let

NOVÁ PAKA - Letos 2. června uplynulo 145 let od založení novopacké Tělocvičné jednoty „Lubor“, která vznikla po Sokolu Pražském, jako první ze sedmi Tělocvičných jednot ustavených v Čechách v roce 1862.

30.7.2007
SDÍLEJ:

Historie Sokola sahá do předminulého století.Foto: Malický, Bělohrad

Příčiny vzniku lze hledat již v roce 1848, který ovlivnil po celých Čechách, tedy i v Nové Pace, myšlení lidí. Z tichých Čechů se stali nadšení obránci vlastenci, kteří zakládali různé spolky zvláště pěvecké, čtenářské a o něco později i tělovýchovné.
Když v březnu v roce 1862 odešli z pražského německého Schmidtova tělocvičného ústavu čeští cvičenci v čele s dr. Miroslavem Tyršem a založili samostatnou Tělocvičnou jednotu „Sokol Pražský“, dalo se v panujícím národním hnutí očekávat, že se tato myšlenka rozšíří i na český venkov a začnou vznikat další tělocvičné spolky.
To, že novopacká Tělocvičná jednota byla první, která po Sokolu Pražském vznikla, může oprávněně naplnit hrdostí každého občana našeho města. Zakládání tělovýchovných spolků v malých městech bylo tehdy velice problematické a obtížné, protože v Čechách byl tělocvik, jako nepovinný předmět, zaveden jen na některých středních školách a jediný tělovýchovný ústav byl v Praze. Po Nové Pace vznikly v tomto roce ještě další tělocvičné jednoty v Jaroměři, v Jičíně, Kutné Hoře, Turnově, Kolíně a Železném Brodě.
Na myšlenku založit v našem městě tělocvičnou jednotu přišli lékař Václav Kejzlar a intelektuálně všestranný Karel Záhorský, kteří se ještě s dalšími členy pěveckého spolku Hlasoň zúčastnili v Praze národní slavnosti, kdy při hostině, pořádané v tělocvičně Sokola Pražského, byli obsluhováni sokoly v sokolských krojích. Na novopacké zástupce inspiračně zapůsobil jak sokolský kroj, tak i svižné vystupování obsluhujících tak silně, že se rozhodli zřídit podobnou tělocvičnou jednotu i na Pace.

Ustavující schůze

A skutečně 2. června 1862 pozval lékař Václav Kejzlar jedenadvacet vážených občanů města do sálu hostince pana Čermáka na ustavující schůzi tělocvičné jednoty, na které byl zvolen prozatímní osmičlenný výbor. MUDr. E. Kosinka byl zvolen starostou, jednatelem Bedřich Nydrle, náčelníkem Václav Kejzlar, pokladníkem Antonín Radimský, hospodářem Josef Franc. Dalšími členy výboru stáli J. Čermák, J. Berger a J. Housa. Podle stanov měla Tělocvičná jednota Lubor členy zakládající, kteří přispívali pěti zlatými, dále činné (cvičící) a žáky, kteří za příspěvek 10 krejcarů měsíčně, mohli dvakrát týdně cvičit. V jednotě byli i členové přispívající, kteří necvičili, ale pouze sokolskou myšlenku finančně podporovali. Hlavním účelem novopacké tělocvičné jednoty bylo provozování tělocviku, který byl v tuto dobu v naši zemi málo rozšířen a tam, kde se cvičilo, tak podle německé soustavy.
Tělocvičit, jak se tehdy cvičení nazývalo, začali Novopačtí necelý měsíc po svém vzniku. Již 1. července, pod vedením náčelníka Václava Kejzlara, se shromáždili v přírodní tělocvičně ve „Střelnici“ (dnešní dílny odborného výcviku Střední školy gastronomie a služeb), kde cvičili na bradlech, hrazdě, kruzích, kolovadlech a šplhali na lanech a tyčích.

Výlet na Kumburk

Brzy po svém vzniku se sokolové představili novopacké veřejnosti v malebných krojích při výletu na Kumburk. Nezasvěcené nejvíce překvapilo bratrské tykání mezi členy. Pod heslem „Tužme se“, se ukázali sokolové znovu 7. října na letním cvičišti na prvním veřejném cvičení.
Cvičenci zde ukázali svoji zdatnost i sílu a rozvahu, kdy přes odpor některých okresních úředníků a za asistence četníků důstojně, v kázni a klidu předvedli veřejnosti své cvičení. Pokračování zítra.

30.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VOJTĚCH NOVOTNÝ se narodil 14. ledna rodičům Kateřině Preusslerové a Bohumilu Novotnému . Po porodu měřil 50 cm a vážil 3,15 kg. Šťastná rodina bydlí v Kovači, kde Vojtíška vyhlížel dvouletý bratříček Ondra.
6

Právě jsme se narodili - leden 2018

Ilustrační foto

Pěšky je to o strach. Vznikne na nebezpečném úseku chodník?

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Parkoviště u Arisu bude mít ještě letos nový povrch

Jičín - Radnice vypíše veřejnou zakázku na akci „Jičín – Veřejná prostranství – nábř. Kpt. Jaroše, ul. 17. listopadu a parkoviště u MěÚ“.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

Výstavě filmových plakátů předcházela sběratelská vášeň

Nová Paka - V malém sále novopackého kulturního střediska se uskutečnila vernisáž výstavy příznačně nazvané Zlatá éra československého filmového plakátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>