Zeptali jsem se trenéra VÁCLAVA VÁVRY který je u kormidla novopackého týmu, na několik podrobností k nastávající sezoně.

 

Kdy a jak jste letos zahájili přípravu na novou, velmi těžkou sezonu?

 Přípravu na novou sezonu jsme zahájili v srpnu fyzickými testy a poté i samotnou fyzickou přípravou, po které již následovalo devítidenní dvoufázové soustředění v novopacké hale. Zde jsme se zaměřili především na techniku s míčem, střelbu, nácvik útočných akcí a obranu.


Jaký byl přístup hráček?
Musím říci, že děvčata k celé předsezonní přípravě přistoupila velmi zodpovědně a proto věřím, že se vše v dobrém světle odrazí v samotné soutěži.


Jako test, co soustředění přineslo, nám ukázal o Pohár města Nové Paky.
Ano, turnaj z tohoto pohledu hodnotím jako velice úspěšný a to ne jen z pohledu samotných výsledků, když jsme skončili na druhém místě za Slovankou z nejvyšší Ženské basketbalové ligy, ale hlavně z pohledu samotné, naší předváděné hry. Zápas od zápasu jsme hráli lépe. Vycházeli nám nacvičené akce, při kterých jsme se dostávali do střeleckých pozic a to bylo to pozitivní, co jsme si na turnaji potřebovali vyzkoušet. Že se nám nepodařili některé pozice proměnit považuji za nepodstatné.

 

Co považuješ za nejdůležitější?

Důležité bylo, že jsme si je vypracovali. Přece jen to byly první zápasy a střelecká úspěšnost se jistě zlepší. Rovněž jsem byl spokojen i s předváděnou obranou. V této činnosti sice ještě máme určité rezervy, hlavně musíme zlepšit komunikaci v obraně, ale ještě je také čas tyto nedostatky odstranit. Celý turnaj děvčata odehrála dobře i po fyzické stránce. Bylo to ale i díky tomu, že v zápasech nastupovalo všech 10 hráček, chyběla pouze Lucie Ptáčníková, která je v současné době v zahraničí, a tak jsme mohli ve všech zápasech držet i slušné zápasové tempo. To že do hry budou zapojeny všechny hráčky považuji za velice důležité, protože většina týmů se bude opírat o různé hostující hráčky z nejvyšší soutěže, na kterých jejich výkon bude stát. My žádné hostující hráčky nemáme a proto všechny musí odvést na hřišti maximum.


Téměř celou loňskou sezonu vynechala z důvodu mateřství nejlepší střelkyně Petra Kalendová. Jak to s ní vypadá po návratu na palubovku?
Návratem Petry Kalendové naše výkony určitě půjdou nahoru, protože již na turnaji Petra ukázala, že basketbal rozhodně hrát nezapomněla a a neztratila ani střeleckou mušku.


A co ostatní hráčky? Rovněž jsem byl velice spokojen i s předváděnou hrou Terezy a Pavlíny Jislových ! V obraně byla velmi dobrá Monika Krauseová, která může bránit kteroukoliv pivotku soupeřů. Ovšem musí ještě zlepšit koncovku. Jedničku na pozici rozehrávačky potvrdila Jitka Matoušová, které jako rozehrávačce skutečně nic nechybí. Je jen škoda, že chyběla právě Lucie Ptáčníková, která by měla hrát rovněž na rozehře a na soustředění se jevila velmi dobře. Svoje schopnosti ukázala i Tereza Podrazilová, která se jen musí zbavit zbytečné nervozity. Pokud to dokáže, bude pro soupeře víc než nepříjemná, ale je také pravda, že proti loňskému roku i v tomto směru udělala pokrok. Co se týče Pavly Kalendové, která byla v loňské sezoně nejlepší střelkyní mezi hráčkami všech družstev, Evy Horáčkové a Radky Knapové, tak to jsou stálice, které družstvo vždy potáhnou. Jsou to bojovnice k pohledání. A nakonec Martina Borůvková. To je hráčka, která si to ani možná sama neuvědomuje, ale s jejím výkonem roste i padá výkon celého družstva. Její obranné doskoky a úspěšná střelba totiž táhnou družstvo dopředu. Z toho je tedy patrné že družstvo je velmi vyrovnané a bude proto i pro mě samotného moc těžké, ale zároveň i příjemné, před každým zápasem určit základní pětku.


Nerozhlížíš se po nějaké typické pivotce okolo 190 cm?
Ještě stále sice jednáme alespoň o jedné klasické pivotce na hostování, ale pokud se nepodaří jednání úspěšně dotáhnout, nebojím se sám osobně s tímto družstvem postavit proti komukoliv. Je to 11 bojovnic, které se nikdy nevzdávají, bojují jako kolektiv a toto bude proto i naše hlavní zbraň proti všem soupeřům.


V sobotu 15. září v 17 hodin vkročíte prvním zápasem do sezony. Rozděl se s námi o své pocity.
Na samotný úvod sezony máme velmi těžké soupeře, v sobotu přivítáme doma Olomouc, která spadla z nejvyšší soutěže a proto lze jen velmi těžko odhadovat její sílu. V neděli v 10 hodin přivítáme B družstvo Gambrinusu, o jehož složení zatím žádné informace nemáme a sílu béček je vždy těžké odhadnout. Kdybych nyní měl říci s jakými výsledky bych byl po úvodním dvoukole spokojen, tak musím přiznat, že bych byl spokojen s jedním vítězstvím, ale jak říkám, je to pouze ničím nepodložený odhad. Až samotné zápasy ukážou, s jakými sestavami soupeři přijedou a jak dobře jsme se my sami na nadcházející sezonu připravili. Závěrem bych chtěl proto pozvat na naše úvodní zápasy co nejvíce příznivců hry pod bezednými koši, protože jejich podporu budeme určitě v úvodních zápasech moc a moc potřebovat. Na úplný závěr bych si jen přál, aby se nám v nadcházejí sezoně vyhýbala zranění a skončili jsme lépe než v té loňské, i když to bude vzhledem k letošní nadupanosti týmů určitě ještě těžší než to bylo vloni.